تاریخ

١ بهمن ١٣٩۴ ساعت: ١٨:٣۴:٠۵
مرحوم سیدعبدالحسین لاری نیز از جمله علمایی است که در دوره قاجاریه در منطقه لارستان، نوعی حکومت اسلامی را بنیاد نهاد. مردم نیز چون پیشاهنگی مرحوم سید را در مبارزه با ظلم و استبداد قاجاریه دیدند، با خشنودی، مخارجی را که حکومت مستقل اسلامی وی لازم داشت، تأمین کردند. 
 
١٣ بهمن ١٣٩٣ ساعت: ٢٣:٢١:۵١
محرم سال 1357 شمسي بود. اشعار و نوحه‌هاي دسته‌هاي سينه‌زني و عزاداري بر عليه طاغوت زمان (شاه) تنظيم و در مراسم عزاداري خوانده مي‌شد.
٨ آذر ١٣٩٣ ساعت: ١١:٣٢:٠٨
در اوز پس از انقضای حکم میر محمد شفیع بن میر حسن بن حاجی میر که از سال 1200 قمری تا نیمه اول دهه سوم قرن سیزدهم( 1232) هجری کلانتر اوز بود ؛ نوبت به میر محمد رضی رسید . میر محمد رضی مدت مدیدی بر اوز و اطراف آن حاکم بود و در جنگ با آقا خان محلاتی او سرکرده تفنگچیان لارستانی بود. گروه او در آن جنگ رشادتهایی به خرج داد که معروف است.
١۴ شهريور ١٣٩٣ ساعت: ٠٢:۵۶:۵۶
در مورد روند اجرای طرح کشف حجاب در لارستان مجموعاً 25 سند مشتمل بر مکاتبات شهربانی لار با شیراز و بالعکس در مرکز اسناد ملی وجود دارد که مطالعه‌ی محتوای آن‌ها گویای فضای اجتماعی لارستان در آن دوران است. 
 
 
٩ شهريور ١٣٩٣ ساعت: ١٩:٠٣:٢٣
مسجد جامع لار یکی از مساجد تاریخی لارستان است که در اوایل قرن هشتم هجری قمری ساخته شده است.
١۶ خرداد ١٣٩٣ ساعت: ١٢:١۵:١۴
کاظم رحیمی نژاد: آنچه در پی می آید خلاصه ای از گزارش قیام عشایر لر و نفر در سال های 42 و 43 است که در آینده صفحاتی از کتاب" تاریخ معاصر لارستان" را به خود اختصاص خواهد داد.
١۵ خرداد ١٣٩٣ ساعت: ١۴:١۶:١۴
قیام عشایر لر و نفر در منطقه صحرای باغ لارستان که از خرداد 1342 پایه گذاری شد در 28 خرداد 1343 با به خاک و خون کشیده شدن قیام کنندگان توسط عوامل رژیم پهلوی پایان یافت. مقبره شهدای این واقعه در شهر خور است. در زیر بخشی از گزارش استانداری وقت که در آن اسامی شهدا و مجروحان حادثه وجود دارد نقل می شود. گزارش کامل این واقعه فردا در همین سایت منتشر خواهد شد.
١۵ خرداد ١٣٩٣ ساعت: ١٢:۵٣:٣۶
کاظم رحیمی نژاد: مطلب زیر روایت بخش اول حوادث سال های 42 و 43 در لارستان است که تحت عنوان" تاریخ معاصر لارستان" منتشر خواهد شد. 
٢٢ بهمن ١٣٩٢ ساعت: ٠٣:١٨:٠۵
 برگ خاطره ای از دفتر بزرگ رویدادها،حادثه ها و روز شمار انقلاب اسلامی ایران در لارستان به خوانندگان تقدیم می شود. باشد که یاد شهدای انقلاب و بزرگان انقلابی لارستان پایدار بماند.
۵ آذر ١٣٩٢ ساعت: ٠٠:١٣:٣٢
به تازگی کتابی با موضوع بررسی تاریخ و فرهنگ آبادی های بخش اشکنان فارس با عنوان از نهل تا سودابگرد نوشته جوان محقق آقای ایوب محمودی روانه بازار کتاب شده است. این کتاب در 436 صفحه به معرفی تفصیلی بخش اشکنان و روستاها و آبادی های تابعه می پردازد؛ اگرچه تلاش و جدیت مولف محترم در گردآوری مطالب کتاب که از لابلای کتاب خود را نشان می دهد ستودنی و غیرقابل انکار است اما مواردی نیز وجود دارد که قابل نقد و بررسی بیشتر می باشد. 
 
 
٨ آبان ١٣٩٢ ساعت: ٠٠:٠۵:۴٢
چند سالی ست کشورهای تازه کشور شده ی حاشیه خلیج فارس به صرافت افتاده اند که برای تشخص دادن هر چه بیشتر به هویت تازه تاسیس خود و کم رنگ کردن هویت ایرانی از نام مجعول خلیج عربی به جای خلیج فارس در مکاتبات و مراودات خود استفاده کنند و در این راه با استفاده از ثروت نفتی خود برخی موسسات بین المللی را نیزتطمیع می کنند و در نقشه های جدید و یا شبکه های رسانه ای این اصطلاح مجعول را جانشین نام خلیج فارس می کنند.
۵ آبان ١٣٩٢ ساعت: ١۶:٠٣:۴٩
 نوشته ی زیر براساس گفت‌وگوي دكتر محمدباقر وثوقي با مرحوم سيدصولت يگانه در مورد فرهنگ عزاداری ماه محرم و صفر در لار  و برخي اطلاعات جانبي تنظيم شده است. لازم به ذکر است که این مطلب بخشی از کتاب" تاریخ معاصر لارستان" تالیف دکتر کاظم رحیمی نژاد است که در آینده منتشر خواهد شد.
۵ آبان ١٣٩٢ ساعت: ٠٠:٠٢:٠٧
خاندان قوام الملک شیرازی در دوره قاجار، پهلوی اول و اوابل پهلوی دوم یکی از خاندان های بسیار قوی و بانفوذ در استان فارس بودند. آنان پس از جنگ جهانی اول قدرت اول در جنوب کشور محسوب می شدند.
١٣ خرداد ١٣٩٢ ساعت: ٠١:۵٢:٠٩
کاظم رحیمی نژاد: انتخابات دوره‌ی بیستم مجلس شورای ملی در سال 1339برگزار شد؛ اما در سال 1340به درخواست امینی- نخست وزیر وقت- شاه حکم انحلال آن را صادر کرد. در این دوره ابتدا شخصی به نام" اهور هوش" از سوی حکومت پهلوی برای نمایندگی لارستان در نظر گرفته می شود؛ اما با توجه به این‌که در همان روزها عکسی از وی و خانواده‌اش در حال نوازندگی آلات موسیقی در نشریه‌ای منتشر می‌شود، آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی با کاندیداتوری وی- که لاجرم به نمایندگی می‌انجامید- مخالفت می‌کند. سپس کاظم پزشکی با نفوذ استانداری فارس برای این مقام در نظر گرفته می شود و نام او از صندوق آرای لارستان به عنوان نماینده‌ی مردم این خطه بیرون می‌آید. آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی جریان این واقعه و ایستادگی در برابر "پیراسته" - استاندار وقت-  را این‌گونه نقل کرده‌است:
 
۴ خرداد ١٣٩٢ ساعت: ٢٣:۵٣:٣٧
یک چهره از بیرم لارستان به عنوان شخصیت تاریخی «توسعه» معرفی شد.  - 

لوگوی دیجیتال