محبوبه وحیدیان
به کودکانمان زبان لارستانی بیاموزیم
زمان انتشار: 21 خرداد 1393 ساعت 13:00:37
تعداد بازدید: 5687
آن کس به زبان خویشتن درماند           نادان بود ار دو صد زبان می داند 
 
زبان مادری هر قوم گرانبهاترین میراث تاریخی و فرهنگی انسانها به شمار می آید و همچون کلیدی است که گنجینه ی سایر زبانها را به روی ما می گشاید.
 
 
زبان لاری و لارستانی بخش قابل توجهی از سند هویت ملی و فرهنگی ما لارستانی ها به شمار می رود و به جرات می توان گفت یکی از عوامل حفظ و نگهبانی این سرزمین از گزند روزگاران و عامل وحدت بین مردم منطقه بوده و می باشد. زبان لارستانی زبانی است که مانند زبان فارسی در شاخه زبان های ایرانی جنوب غربی قرار می گیرد.
 
این زبان را می توان به پارسی میانه نسبت داد ولی از زبان فارسی مدرن خالص تر است چون زبان فارسی مدرن تحت تاثیر زبان های شمالی قرار گرفته است. دکتر احمد صداقتی، روانپزشک، در این زمینه می گوید: به زبان فارسی سخن گفتن با کودکانمان برای اقوام ایرانی غیرفارسی در میان مادران به بهانه پیشگیری از دچار مشکل شدن آنها در مدرسه یا اجتماع به هیچ عنوان جایگاه علمی و پزشکی ندارد و فقط از ضعف هویتی والدین ناشی می شود.
 
یافته های پزشکان نشان می دهد مادرانی که با غیر از زبان مادری با فرزندان خود صحبت می کنند نمی توانند احساسات عاطفی خود را به طور کامل به کودک منتقل کنند.
 
با کمی تامل درمی یابیم که چون پدران و مادران ما در تکلم به فارسی مشکل داشته اند سعی می کنند این مساله برای فرزندانشان پیش نیاید اما غافل از آنکه آنها زبان لاری را به لهجه فارسی به فرزندانشان می آموزند در حالیکه اگر پدر و مادر با فرزندان خود به زبان مادری سخن بگویند، فرزندان آنان زبان فارسی را از طریق وسایل ارتباط جمعی با اصول دقیق تر و شیواتر می آموزند.
 
محققان به این نتیجه رسیده اند که در سکته های مغزی آسیب های رایج تر به ناحیه زبان دوم است و فرد معمولا ابتدا توانایی های زبان دوم را از دست می دهد در حالی که هنوز قادر است به زبان اول صحبت بکند.
 
ما روزانه در وسایل ارتباط جمعی شاهد پخش موسیقی به زبان های ترکی، کردی، لری و... هستیم ولی متاسفانه حتی در حوزه موسیقی هم زبان لاری نتوانسته جایگاه کشوری را به دست بیاورد و این امر مهم، همت همگانی را می طلبد.
 
پس بر ماست که در حفظ این زبان بکوشیم و کودکانمان را از همان ابتدا با این زبان آشنا کنیم و نگذاریم میراث گرانبهایپیشینیان به دست فراموشی سپرده شود.
                        
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [10 نظر]

رحمت الله قاسمی
Iran, Islamic Republic of
26 خرداد 1394   ساعت: 11:26:42

با سلام وسبا س بسیار از دل نوشته هایتان فقط میتوانم بگویم که خداوندخیر دنیا و آخرت به شما عطا کند به خاطر نوشته هایتان که ناشی از احساس مسؤلیتتان می با شد برای چنین خانواده ها جز کسر شا ن وخود کم بینی تعبیر دیگری نمی توان گفت . به عمل کار بر آید به سخن رانی نیست ء یا دوصد گفته چون نیک گفتار نیست در با یان سباس و تشکر مجدد از چنین دل نوشته ها و گفته ها.

 
فضل اله
Iran, Islamic Republic of
5 مهر 1393   ساعت: 09:46:06

با سلام احسنت بموضوع شما که همان زبان لاری است این کار یک عزم ملی لاری میخواهد بهتر است سازمانی با نام جلوگیری از محو شدن این زبان شیرین تاسیس گردد. بهتر است در سطح شهر تابلوی تبلیغاتی به زبان لاری نوشته شود. لازم به ذکر که روستاهای ما با زبان لارستانی صحبت میکنند.

 
ناصر نصرتی
Iran, Islamic Republic of
4 مرداد 1393   ساعت: 09:48:44

دستندرکار محترم حساسیت شما و اظهار نظر بازدید کنندگان محترم نشاندهنده عشق وعلاقه -لااقل به زبان وفرهنگمان است ونشاندهنده زنگ خطری است از سوی شما لذا بیان این خطرات بدون لحاظ راهکار و بیاده کردن این راهکار بتکی است برسنگ خارا که جز خستگی و گذراندن وقت چیز دیگری به همرا نخواهد داشت ياتشکر مجدد از حساسیت شما نسبت به خطر ذکر شده.

 
رحمت الله قاسمی
Iran, Islamic Republic of
8 تير 1393   ساعت: 10:05:03

راه مقابله باچنین تهاجمی که به غیر تهاجم چیز دیگری نمی توان گفت تشویق به سوی این ارزشها از بایه اول مدرسه(ابتدایی)است که بصورت یک برنامه تدوین شده با هماهنگی مدیریت آموزش وبرورش چگونگی مقابله با این معضل(ضد فرهنگی)رسیدگی شود،چون خود اولیا به سوی این ضد ارزش روی آورده اند وبس-وکسر شانشان تلقی می شود آنها نمی فهمند که ارزش فقط درگرو حفظ ارزشها ی خودی وزبان خودی است ویادگیری زبانهای بی گانه در مرحله بعد،آنهافکر میکنند حق الناس فقط از دیوار مردم بالا رفتن است وبس،واقف نیستند که این زبان که باآن صحبت می کنند محصول زحمت کسانیند که سالیان بیش با آن تکلم داشته اند،نابودی آن هم جزء حق الناس است. سباس وتشکر از کسانی که به هر نحوی دنبال حفظ ارزشها منجمله زبان بومی ومحلی اند.

 
دلسوز حفظ ارزشها
Iran, Islamic Republic of
4 تير 1393   ساعت: 10:26:14

بزرگوار زبان گویای شما لال محشور نبو تو فقط از زبان دلمان صحبت اتکرده وبس مدت سه سال زحمت به صورت منظم درحفظ وارزشهای زبان لارستانی فقط تلنگری اند برای بیداری از طرف انجمنی که تاسیس مٌکهٍ ، بزرگوار دلسوز محترم اولین اقدام جهت حفظ زبان و ارزش آن بکار بردن این اقدام از طرف خوموی به قول امام خمینی اگر خود باوری در ما نبو چنین مشکلی ایجادابوٍ،وبعد کسر شآن عامل بعدی وعاملی که خود بزرگوارتو بیان اتکه- ازبیان همراهی با دلمو باز سباس وتشکربه امید نوشته های دیگر شما.

 
عبدالرضا مرادپوریان
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1393   ساعت: 21:09:38

با سلام و تشکر از نگارنده محترم باید بگویم که حرف دل ما را زده اید. اگر چه زیان فارسی میراث ارزشمند همه ایرانیان است اما به این معنی نیست که زبان ها و گویش های محلی باید تضعیف بشوند یا از بین بروند. آموزش زبان محلی به فرزندان نه تنها ضربه ای به زبان ملی نمیزنه بلکه حتی موجب تقویت اون هم بشه. نگاهی به آذری زبان ها و سایر اقوام ایرانی بیندازید و ببینید چه انسانهای وارسته ای از میان آنان بر خواسته اند. آیا آنها زبان مادری خود را به فراموشی سپرده اند؟ امروزه کودکان ما کانال های مختلفی برا یادگیری زبان فارسی دارند که مهمترین آنها صدا و سیماست و خانواده باید محیط را برای انتقال زبان و فرهنگ بومی به فرزندان فراهم کنه. نباید اجازه داد که تکلم کودکانمان به زبان لاری نوعی بی کلاسی و دور از شئون تلقی بشه. همه مون تصمیم بگیریم میراث پیشینیان مون رو پاس بداریم

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
23 خرداد 1393   ساعت: 00:42:47

کو گوش شنوا ؟ متاسفانه فارسیی هم که به بچه ها آموزش می دن کاملا ضایعست و مایه خجالت چون لهجه داره ! اونی که می خواد به بچه اموزش فارسی بده عمرا به این سخنان گهربار شما اهمیت بده و این خیلی جای تاسفه

 
یک لاری
Iran, Islamic Republic of
23 خرداد 1393   ساعت: 00:41:57

کو گوش شنوا ؟ متاسفانه فارسیی هم که به بچه ها آموزش می دن کاملا ضایعست و مایه خجالت چون لهجه داره ! اونی که می خواد به بچه اموزش فارسی بده عمرا به این سخنان گهربار شما اهمیت بده و این خیلی جای تاسفه

 
دانش آموز
Iran, Islamic Republic of
21 خرداد 1393   ساعت: 17:58:13

احسنت خانم معلم عزیز. واقعا آفرین بر چنین تفکر و اندیشه ای.

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
21 خرداد 1393   ساعت: 13:07:07

پیشنهاد می کنم به کودکان زیر پنج سالی که زبان لاری صحبت می کنند در یک مراسم با شکوه هدیه بدید

 
سهراب طاهری بریزی
21 خرداد 1393   ساعت: 22:51:02

خوت وَ زبونِ خومو بنویس جایزه اَ بچ دَدَه پیشکَش، مَگِه زبومو اَسی نوشتَه نی که َابه عذر از گناه بَتَه

 
لوگوی دیجیتال