يک بام و دو هواي استخدام بومي ها در پتروشيمي عسلويه
زمان انتشار: 3 تير 1393 ساعت 17:05:33
تعداد بازدید: 3459
مهدی حق شناس در یک سایت محلی بوشهری نوشت: از زماني که دولت نهم مصوب کرد 50 درصد ظرفيت اشتغال طرح هاي پارس جنوبي را به بوشهري ها تخصيص دهد، تا به امروز اين تصميم قانوني دستخوش تغييرات عمده اي شده است.
اواخر سال 91 بود که با انتشار برخی مستندات و پيگيري هاي صورت گرفته توسط نمايندگان استان های فارس و هرمزگان (خصوصا نماينده مهر و لامرد)، وزارت نفت دستور داد تا در تمامي استخدامي هاي رسمي و قراردادي پارس جنوبي، تا شعاع 150 کيلومتري استانهاي هرمزگان و فارس، داوطلبان اين 2 استان نيز بومي استان بوشهر محسوب شوند و همه اين اتفاقات در حالي رخ داد که استان بوشهر 3 نماینده در کميسيون انرژي مجلس داشت که دستاوردی موثر از اعتراض آنها به این تصمیم در دست نیست.
 
صرف نظر از اينکه استان بوشهر چه اندازه در استفاده از ظرفيت تخصيص داده شده براي اشتغال بهره مند شده است، يک سوال جدي مطرح مي شود که چرا داوطلبان استان بوشهر در استخدامي هاي استان فارس و هرمزگان بومي محسوب نمي گردند اين ارتباط يک سويه است؟
 
گروهی که معتقدند بوشهري ها از سر تعصب با موضوعاتی از این دست برخورد مي کنند، بد نيست به اين مستندات هم توجه کنند. 
 
اگرچه دهها آگهي استخدام در چند سال اخيرا را مي توان رديف نمود تا معادله و ارتباط یک سویه مذکور را برای بوشهری ها مشاهده کرد، ولي بد نيست به آخرين آگهی استخدامي شرکت های پتروشيمي شيراز، ماهشهر و پرديس عسلويه اشاره نمود.
 
در آگهي استخدامي پتروشيمي شيراز مربوط به ارديبهشت 93 آمده:
 
 
شرکت سهامي پتروشيمي شيراز به منظور تأمين نيروي انساني مورد نياز در مقاطع و رشته هاي تحصيلي مندرج در جدول ذيل و بر اساس قانون کار و تامين اجتماعي از بين داوطلبان مرد بومي استان فارس (متولدين و يا دريافت کنندگان مدرک تحصيلي ديپلم از استان فارس) از طريق برگزاري آزمون کتبي، مصاحبه فني وتخصصي، گزينش و طب کار دعوت همکاري مي نمايد. آخرين مهلت ثبت نام تاريخ ۲۰/۱/۹۳ مي باشد.
داشتن حداقل معدل كل در كارشناسي و كارداني 13مي باشد
 
در آگهي استخدامي پتروشيمي بندر امام خميني(ره) استان خوزستان هم آمده:
 
 
شرکت پتروشيمي شهيد تندگويان واقع در منطقه ويژه اقتصادي بندرامام خميني (ره) – استان خوزستان – به منظور تامين نيروي انساني مورد نياز خود در واحدهاي بهره برداري طبق مقررات اشتغال نيروي انساني وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعي، مناطق آزاد صنعتي و ويژه اقتصادي از بين داوطلبان مرد و بومي استان خوزستان، واجد شرايط در مقطع کارشناسي ارشد ، کارشناسي و کارداني ( (شرايط بومي بند۴-۴) ، دعوت به همکاري مي نمايد.
 
حداقل معدل کل براي داوطلبان مقاطع  کارشناسي و کارداني ۱۳ مي باشد. استخدام درتمام  مقاطع صرفا ازمتقاضيان بومي استان خوزستان خواهد بود.
 
تبصره ۵ – داوطلب بومي به فردي اطلاق مي شود که متولد شهرستان هاي بندر ماهشهر و بندرامام خميني (ره) يا يکي از شهرهاي استان خوزستان بوده و يا ديپلم خود را در استان خوزستان دريافت کرده باشد.
 
 
 
نمونه دیگر، آگهي استخدامي شرکت پتروشيمي پرديس در عسلويه است که در آن آمده:
 
شرکت پتروشيمي پرديس در نظر دارد جهت تعداي از سمت هاي بلاتصدي در واحدهاي بهره برداي از بين نيروهاي استان بوشهر و استانهاي همجوار (فارس؛ خوزستان؛ هرمزگان) نيرو جذب نمايد. از متقاضيان دعوت مي شود تا تاريخ 31/03/1393 از طريق اداره کار و خدمات اشتغال منطقه ويژه مدارک خود را ارسال نمايند.
 
داشتن حداقل معدل كل در كارشناسي و كارداني 14مي باشد.
 
شرايط بومي بودن: 50 درصد از سهميه استخدامي از ميان داوطلبان استان بوشهر خواهد بود که اهالي ساکن در شعاع 150 کيلومتري استانهاي هرمزگان و فارس در سهميه استان بوشهر پردازش خواهند شد
 
 
***
 
همانطور که مشاهده مي شود، تعریف بومی استان بوشهر در استخدامی پتروشمی قابل تامل است.
 
اگرچه مي شد به استخدامي های دیگر پتروشيمي ها به خصوص پتروشيمي زاگرس عسلويه و شرکت نفت هرمزگان و پالايش اصفهان نيز اشاره نمود و یادآور شد: استخدام بومي ها، صرف نظر از اين که يک موضوع سياسي باشد، يک امر منطقي و علمي است که برخی دوست دارند در بوشهر با عينک سياسي به آن نگاه کنند.
 
به کرات در پژوهش هاي منابع انساني در پارس جنوبي و گلايه هاي مديران مشاهده مي شود که هزينه های اسکان، اياب و ذهاب و مشکلات ديگر پرسنل غير بومي در عسلويه، يکي از چالش هاي جدي اين مديران بوده و بارها و بارها خود اعتراف نموده اند که چه لزومي داشته براي يک منشي و يا کارمند عادي اين همه هزينه و مشکل را به سازمان تحميل کرد؟ پس چرا با علم به نادرست بودن اين گونه استخدام ها، باز هم منافع ملي را فداي ديدگاه استاني و بعضاً شخصي مي کنيد؟
 
انتظار است که استاندار نفتي بوشهر و مديرعامل منطقه ويژه پارس و نمايندگان استان در مجلس براي اين موضوع بديهي چاره اي بينديشند.
 
 

 

کد امنیتی:   
 [3 نظر]

بندر خلیج فارس
Iran, Islamic Republic of
4 تير 1393   ساعت: 13:12:35

1- شهرستان ساحلی لامرد و نیز شهرستان مهر در کنار عسلویه قرار دارند و با هوای آلوده ای که تاسیسات گازی عسلویه ایجاد می کنند نفس می کشند و هوای آلوده هم مرز استان بوشهر و فارس را نمی شناسد. 2- مگه اجرای قانون اشکالی داره؟ 3- طرح این موضوع در یک سایت استان فارسی شائبه حسـ ... بی خیال! 4- لامرد به عسلویه بوشهر نزدیک تر شده تازگی ها... http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930403001627

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
4 تير 1393   ساعت: 08:32:12

مگه فارس نیوز دست لامردیها نیست خوب هر خبری که بخوان میزنن

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
3 تير 1393   ساعت: 21:27:52

یک سالن ورزشی برای ۵ روستای الحاق یافته به استان فارس - http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930403001627

 
لوگوی دیجیتال