محبوبه وحیدیان
نقش مشاوران و اولیا در هدایت تحصیلی دانش آموزان
زمان انتشار: 22 تير 1393 ساعت 17:23:27
تعداد بازدید: 5645
انسان تنها موجودی است که ذاتا با همنوعان خود به تبادل نظر می پردازد و برای حل مشکلات خود با دیگران مشورت می کند. امروزه نقش مشاورین تحصیلی در مدارس غیر قابل انکار است. یکی از نهادهای مهم در این امر، آموزش و پرورش است که در تربیت کودکان و نوجوانان نقش بسزایی دارد. 
 
نگاهی گسترده به آموزش و پرورش به عنوان عاملی موثر در تربیت کودکان و نوجوانان و فعلیت بخشیدن به امکانات بالقوه و ذاتی، اهمیت این نهاد را بیش از پیش نشان می دهد. دانش آموزان در جریان تحصیل با مشکلاتی روبرو می شوند که مشاورین می توانند با حل این مشکلات کمک موثری به دانش آموزان ارائه دهند و به آنان کمک می کنند تا بر اساس اطلاعات و شناسایی حاصل از جریان مشاوره بتوانند مناسب ترین و عاقلانه ترین تصمیم را درباره رشته تحصیلی و شغل آینده خود بگیرند.
 
تصمیم گیری در مورد رشته تحصیلی و شغل آینده زمانی عاقلانه خواهد بود که فرد از توانایی ها و استعدادهای خود و همچنین از محدودیت هایش آگاه باشد و توانایی و امکانات شغلی جامعه را بشناسد. مشاورین علاوه بر آگاهی از روش های نوین مشاوره باید قوه تشخیص و قضاوت صحیح را داشته باشند و بدانند چگونه  این اطلاعات کافی و عینی را در دسترس مراجعین قرار دهند.
 
از آن جایی که حق مسلم هر انسانی است که شغل آینده خود را آزادانه انتخاب نماید برای انتخاب رشته و شغل صحیح، مشاورین باید دانش آموزان را از نیازهای شغلی جامعه آگاه سازند و استعدادها و توانایی های آنان را بشناسند.
 
هرچند آنان فقط نقش راهنما را دارند و هرگز نباید دانش آموز را به انتخاب رشته خاصی وادار کنند. متاسفانه گاها در بعضی مدارس مشاهده شده که بعضی مشاورین دانش آموزان را وادار به انتخاب رشته ای خاص می کنند و مسیر شغلی و تحصیلی دانش آموز را به طور کلی عوض می کنند. هر چند والدین نیز در انتخاب این مسیر بی تاثیر نبوده و بالاجبار فرزندانشان را به سمت رشته ای خاص سوق می دهند و نا آگاهانه آسیب های جبران ناپذیری به فرزندان خود وارد می نمایند. 
 
لازم است دانش آموزان از توانایی های ذهنی و استعداد خود نیز به طور نسبی آگاه باشد و با واقعیت های موجود مواجه شود  چون  نداشتن اطلاعات کافی باعث می شود دانش آموزان قضاوت صحیحی در مورد رشته تحصیلی و شغل آینده خود نداشته باشد.
 
با این حساب نقش مشاورین بسیار حساس و حیاتی است و همراه با پیشرفتهای علمی و آموزشی کشور ، آنان نیز اطلاعات خود را ارتقا بخشند تا زمینه رشد و پیشرفت بیشتر در بین دانش آموزان بیشتر از گذشته فراهم شود. به امید فرداهایی روشن تر.
                                                                                                                                                                   محبوبه وحیدیان/  کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی
 
 

 

کد امنیتی:   
 [4 نظر]

محمد
Iran, Islamic Republic of
13 آذر 1394   ساعت: 13:24:50

سلام سركار خانم وحيديان يا شما رويكرد برنامه هاي مشاوره را نميشناسيد يا فردي كه شما به عنوان مشاور معرفي ميكنيد مشاور نيست مشاور هيچگاه مراجع را مجبور به انتخاب رشته خاصي نميكند

 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
24 تير 1393   ساعت: 10:41:11

واقعا دغدغه بسیاری از اولیا هدایت تحصیلی فرزندان است چه بسا اگر مسیر نادرست انتخاب شود آینده تباه می گردد.

 
دانش آموز
Iran, Islamic Republic of
24 تير 1393   ساعت: 10:32:28

اتفاقا من به عنوان یک دانش آموز اعتراف میکنم که رشته تحصیلی خود را با انتخاب خودم انجام ندادم. هم خانواده هم مشاور مرا به رشته ریاضی فیزیک سوق دادند ولی خودم هیچ علاقه ای نداشتم.

 
amir
Iran, Islamic Republic of
23 تير 1393   ساعت: 02:56:43

ba tashakor az matne zibatoon vali fk konam behtar bashe harkasi too zamineye tahsilie daneshgahesh nazar bede ...

 
وحیدیان
24 تير 1393   ساعت: 10:29:29

با سلام. ما اغلب دغدغه هایمان را می نویسیم من اینجا نظر کارشناسی ندادم فقط مشاهداتم که سالیان سال در مدارس دیده ام را نوشته ام بیشترین دغدغه ی من به عنوان یک معلم انتخاب غلط رشته های تحصیلی بسیاری از دانش آموزان بود چون لطمات جبران ناپذیری به دانش آموز و حتی جامعه وارد می کند. پس لازم دانستم به عنوان یک معلم مشکلات را بنویسم. با تشکر از اظهار نظر شما

 
لوگوی دیجیتال