برای نخستین بار در کشور :
باغدارخنجی ، خرمایی به وزن 65 گرم تولید کرد
زمان انتشار: 15 شهريور 1391 ساعت 14:51:34
تعداد بازدید: 1692

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنج گفت: یکی از باغداران این شهرستان برای نخستین بار در کشور موفق شد خرمایی به وزن 65 گرم و با کیفیت بسیار بالا تولید کند.

صدرالله احمدی در گفت و گو با ایرنا افزود: این خرما که از نوع مجول است درمقایسه با تولید جهانی از کیفیت بالاتری برخوردار است و وزن هردانه خشک این خرما بین 24 تا 45گرم ونوع تر آن بین 50تا 60گرم یعنی بین چهار تا شش برابر خرمای معمولی وزن دارد . وی بیان داشت: نصرالله محمدی تولید کننده این نوع خرما یکی از باغداران روستای چاه طوس شهرستان خنج است و با نظارت و راهنمایی کارشناسان جهاد کشاورزی ، توانسته با تکثیر این محصول به تولید انبوه دست یابد.

او گفت: این باغدار خنجی از یک هکتار سطح زیرکشت خرمای مجول، پنچ تن محصول برداشت کرده است . احمدی ادامه داد: ظرف چهارسال گذشته ، خرمای مجول برای نخستین باردرچند شهرستان جنوبی فارس به صورت آزمایشی کشت شد لیکن درشهرستان خنج درمقایسه با سایرمناطق از بازدهی بسیارمطلوبی برخورداراست.

 وی افزود: خرمای مجول یکی از ارقام گران قیمت خرما درجهان ومنشاء تولید این نوع خرما کشور مراکش است و چهار سال قبل از طریق نهال های کشت بافتی درمناطق جنوبی فارس به صورت سازگاری کشت شد. او افزود: هم اکنون یک هکتار از نخلستان های این شهرستان به تولید این نوع خرما اختصاص داده شده ومیزان تولید این محصول پنج تن درهکتار است که نسبت به میانگین تولید سایر ارقام خرما 500 کیلوگرم بیشتراست.

 احمدی اضافه کرد: خرمای مجول به لحاظ کیفی و کمی دارای ارزش بالایی است به حدی که هم اکنون در دنیا یک رقم تجاری برتربه شمار می آید. وی بیان داشت: هم اینک درجهان سه رقم تجاری خرمای مجول عرضه می شود که هرسه نوع آن درخنج کشت شده است وهرسه رقم آن دراین شهرستان درمقایسه با دیگرمناطق فارس از تولید خوبی برخوردارو با استقبال باغداران روبه رو شده است . مدیرجهاد کشاورزی شهرستان خنج گفت: انتظار می رود سطح زیرکشت این ارقام دراین شهرستان تاپایان سال جاری به 100هکتار افزایش یابد. احمدی بیان کرد: هم اکنون هرکیلو خرمای ترمجول 40 هزار ریال به فروش می رسد و از بازار صادراتی بالایی نیز برخوردار است.سعید    رزاقیان

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

یک خنجی
Iran, Islamic Republic of
16 شهريور 1391   ساعت: 23:49:05

چرا دروغ می نویسید اون هندونه بوده میگن خرما !!!!

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام