نسخه ها و اسناد آیت الله آیت اللهی(ره) در آستان قدس رضوی
زمان انتشار: 21 ارديبهشت 1394 ساعت 14:37:50
تعداد بازدید: 3704
نورالدین حسین سنابادی از تکمیل بررسی و تنظیم آثار آیت الله آیت اللهی(ره) خبر داد. وی در یادداشتی آورده است:
آوازه مجموعه کتابها و اسناد نفیس خورشید لارستان ما را به بیت حضرت آیت الله العظمی حاج سید عبدالعلی آیت اللهی کشانید.
 
افسوس که از فیض حضور صاحب البیت محروم بودیم تا از زبان حکیمانه اش چگونگی فراهم آوری این کتابخانه و اسناد گرانقدر را بشنویم گرچه آقازاده های فرهیخته به تفصیل آنچه شاهد بودند شرح دادند اما اهل فن می دانند چه خون دلی باید خورد تا چنین مجموعه ای جمع گردد و این پایان رنج نیست که باید از آنها حفاظت کرد دغدغه ای که در طول زمان صاحبان نفایس را مشغول می دارد. آنهم در اقلیم لارستان که به تحقیق و باور کارشناسان مواد کاغذی و سلولزی مواریث مکتوب، شرایط به هیچ وجه مناسب نبوده و نیست.
 
ما با تکلیفی که داشتیم بر بیت معظم وارد شدیم گروهی از کارشناسان سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به منظور بررسی آماده سازی نسخه شناسی،تصویربرداری و در نهایت دیجیتال سازی مجموعه مشغول بکار شدیم.
 
حقیر که هماهنگ کننده گروه بودم وظیفه بررسی آثار را داشتم که شامل آسیب شناسی،آفت زدایی، مرمت و آماده سازی کتب و اسناد برای تصویربرداری مجموعه ای شامل 185 نسخه خطی، 176 نسخه چاپ سنگی،1045 برگ سند و 175 تابلو شامل مرقعات خوشنویسی به کلک دل انگیز زنده یاد آیت اللهی که استادانه تحریر شده و چشم نواز است و مابقی تصاویر و بعضی منشات می باشد.پس از اتمام وظیفه ای که داشتم کار تصویربرداری توسط کارشناسان گروه انجام گرفت.
 
نتیجه این اقدام، تولید 31514 فریم از نسخه خطی، 34647 فریم نسخه چاپ سنگی ، 1045 فریم اسناد و 175 فریم تابلوها بود.طبق توافق فی مابین بیت معزز و سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی یک نسخه از فایل دیجیتال سازی تقدیم آقازاده های مکرم گردید و نسخه بدل آن جهت بهره برداری پژوهشگران، با مجوز بیت محترم در اداره مخطوطات سازمان محفوظ می باشد.
 
این مجموعه گرانسنگ در دست فهرست نویسی می باشد تا پس از اتمام به زیور طبع درآید و مورد بهره برداری پژوهشگران قرار گیرد.
 
نورالدین حسین سنابادی عزیز سازمان کتابخانه ها،موزه ها و مرکز آستان قدس رضوی


روابط عمومي    فرمانداري وِيژه لارستان

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

422
Iran, Islamic Republic of
12 تير 1395   ساعت: 11:14:01

خداروشکرغریبه ها به فکرمون هستند ... اگرنه ....وای به حال آنروزی که میشنیدیم جهرمی ها ان کاررو برای بزرگانشون میکردند چه میشد تو لار

 
لوگوی دیجیتال