دعوای جناحی نمایندگان فارس با دولت روحانی بالا گرفت
زمان انتشار: 21 تير 1394 ساعت 16:27:16
تعداد بازدید: 2060
مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به بی توجهی وزیر کشور در  انتصاب استاندار جدید فارس، استعفای خود را به هیأت رئیسه مجلس تقدیم کردند ‌و همچنین خواستار استیضاح وزیر کشور شدند و این استیضاح را به هیأت رئیسه ارایه کردند.
به گزارش صحبت سایت تابناک در مورد دلایل این  استعفا نوشت:
 
نمایندگان استان فارس بی توجهی وزارت کشور به نظریات مشورتی این مجمع و انتصاب استاندار جدید را دلیل این استعفا دانسته‌اند،‌ ولی گویا این تنها دلیل استعفای دسته‌جمعی نمایندگان فارس نیست!
 
بنا بر این گزارش، در روزهای گذشته، سید محمد احمدی، استاندار پیشین فارس به منظور شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی با موافقت وزیر کشور از این مسئولیت استعفا داده بود. شنیده‌ها حاکی از آن است ‌که نمایندگان استان فارس، استعفای استاندار را، استعفایی تحمیلی می دانند و برخی از آنها بر این باورند که وقایع جدید از جمله ماجرای مطهری در این استان، باعث استعفای استادار شده ‌و حضور وی در انتخابات نیز بهانه ای بر این استعفاست.
 
نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی در خصوص استعفای دسته‌جمعی نمایندگان استان فارس به تابناک گفت: البته استعفا مراحلی دارد و هنوز مراحل آن انجام نشده، ولی اقداماتی به نام استعفای دسته‌جمعی مطرح شده است.
 
این نماینده مجلس در‌باره استعفای استاندار پیشین فارس نیز گفت: استعفای ایشان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ یعنی هم می‌تواند به دلیل وقایع اخیر از جمله ماجرای مطهری، مجبور به استعفا شده باشد و یا خود‌ استعفا داده باشد!
 
 
شفیعی گفت: گمان نمی کنم، استعفای استاندارن فارس باعث استعفای نماینده‌ها شده باشد، زیرا نمایندگان استان فارس، بیشتر بر سر گزینه‌های پیشنهادی دولت برای استانداری جدید مشکل دارند.
 
وی همچنین با نام بردن از گزینه های دولت گفت: گویا آقای افشاری و نگارنده، گزینه های دولت برای تصدی این پست هستند؛ اما ما هیچ شناختی از اینها نداریم‌ و مطالعات نیز ‌نشان می دهد، این افراد تجربیات لازم برای این کار را ‌ندارند.
 
همچنین جعفر قادری، دیگر نماینده استان فارس ‌در این باره اظهار داشت‌: ما در اعتراض به گزینه‌های دولت و بی توجهی دولت به نظر نماینده ولی‌‌فقیه در استان و مجمع نمایندگان استان فارس، استعفای خود را تقدیم هیأت‌رئیسه کردیم.
 
این نماینده در پاسخ به اینکه آیا ارتباطی بین استعفای نمایندها با استعفای استاندار قبلی وجود دارد نیز گفت: این بحث‌ دیگری است. ایشان یا خودشان استعفا داده‌اند و یا‌ مجبور به استعفا شده‌اند، ولی بحث کنونی بر سر جانشینی وی است.
 
وزیر کشور نباید در برابر نمایندگان کوتاه بیاید
 
 
 
در همین حال علی مظهری که برهم خوردن سخنرانی وی در شیراز یکی از دلایل فشار به احمدی برای استعفا بود در واکنش به استعفای نمایندگان استان فارس به دلیل معرفی استاندار پیشنهادی این استان به هیات دولت ، گفت: وزیر کشور نباید در برابر نمایندگان کوتاه بیاید.
 
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی مطهری در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در جمع خبرنگاران افزود: نمایندگان معیارها و شاخص هایی برای انتخاب استاندار دارند که باید به این معیارها احترام گذاشت، البته آنان فقط می توانند پیشنهاد بدهند و حق دخالت ندارند.
 
وی تاکید کرد: نمایندگان نمی توانند برای دولت الزامی ایجاد کنند و بگویند که این فرد باشد یا نباشد زیرا این کار دخالت در امور اجرایی و قانون اساسی است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: دولت به هر حال باید به طور مستقل تصمیم بگیرد.
 
یکی از خبرنگاران از علی مطهری سوال کرد: چرا نمایندگان استان فارس که امروز استعفا دادند و جلسه علنی را ترک کردند علاقه به دخالت در کار اجرایی دارند اما در برابر حمله ای که به شما در شیراز شد واکنشی از خود نشان ندادند؟
 
مطهری نیز پاسخ داد: متاسفانه در چند سال اخیر این رویه باب شده است، دقیقا می توان گفت روزی که وزیر کشور در جلسه رأی اعتماد عنوان کرد که استانداران را با نظر نمایندگان انتخاب می کند اشتباهی صورت گرفته و باعث ایجاد چنین توقعاتی شده است .
 
وی ادامه داد: همان سخنان وزیر کشور مشکلاتی را برای وزارت کشور ایجاد کرده است، در حالی که نمایندگان حق دخالت در امور اجرایی را ندارند و می توانند پیشنهاد دهند. مثلا ما این فرد را اصلح می دانیم و تصمیم را به عهده دولت بگذارند و دیگر دنبال نکنند که چرا این فرد انتخاب نشد.
 
نماینده مردم تهران در مجلس با یادآوری این که در اواخر دولت گذشته بخشنامه ای به استانداران ابلاغ شده بود که در انتخاب فرمانداران توجهی به نظر نمایندگان نشود، گفت: اگرچه لحن این بخشنامه تند بود اما حرف، حرف درستی بود. به خاطر این که نمایندگان نباید در امور اجرایی دخالت کنند و این رویه غلط باید هرچه زودتر از بین برود.
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سوال که اگر شما مشاور وزیر کشور بودید چه نظری را درمورد انتخاب استاندار فارس به وی اعلام می کردید، گفت: در این استان باتوجه به وجود برخی دخالت ها باید فردی انتخاب و مسوولیت را برعهده بگیرد که تحت تاثیر فشارهای آنها قرار نگیرد و فردی مستقل باشد.
 
مطهری ادامه داد: وزیر کشور نباید در برابر این افراد عقب نشینی و نظر خود را اعمال کند و تحت تاثیر فشارها قرار نگیرد.
 
سید محمد احمدی استاندار پیشین فارس اخیرا به منظور شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی با موافقت وزیر کشور از این مسوولیت استعفا داد.
 
با استعفای احمدی، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حکمی خلیل رضاییان معاون عمرانی این استانداری را با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداری فارس منصوب کرد.
 
18 نماینده استان فارس در مجلس شورای اسلامی امروز در اعتراض به آنچه که انتصاب استاندار جدید فارس خواندند، پس از رایزنی متعدد با هیات رییسه با اعلام استعفای خود جلسه علنی مجلس را ترک کردند.
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [21 نظر]

لاری
Iran, Islamic Republic of
23 تير 1394   ساعت: 14:00:12

اینا فکر میکردن که با هم میتونن جلو دولت وایسن. اون قدرتهای بزرگ دنیا نتونستن جلو این دولت وایسن شما که جای خود دارید. آخه.....تا کی، اونم در این شرایط حساس سیاسی!؟ دیگه گذشت زمانیکه حرفتون خریدار داشت. بخدا قسم یک بجه هم میدونست که الان موقع مقابله نیست

 
مهران
Iran, Islamic Republic of
23 تير 1394   ساعت: 09:34:01

اگر با ماندنتان نمی توانید کاری انجام دهید، بروید تا خیانت نکرده باشید. دکتر شریعتی

 
پدیده
Iran, Islamic Republic of
23 تير 1394   ساعت: 08:52:34

ظاهرا آقای ... بازفریب نیرنگ آقای ... وبازی و سیاه کاری او خورده است .دکترجان مگر نمیدانی که آقای نماینده لامردی الاصل شیراز دلش برای استان فارس نسوخته وتنها هدفش یک استانداری است که به منافع لامرد فکرکند وبس .مگرآقای ... و ... باید بگویند چه کسی باشد وچه کسی نه؟ آقای دکتر بدانید که اگرآقای احمدی کاندیدای مجلس شود ورای بیاورد وبا توجه به استاندار مورد نظرشان زور لامرد بیشتر خواهد شد وشما بازنده سیاست وبازی خورده خواهید بود.آقای دکتر آیا نظر مردم حوزه انتخانبیه شما همان نظر آقای ... است که ازاو پیروی میکنید؟آخه آقای احمدی چه کاری برای حوزه انتخابیه شما کرد که استاندارمورد نظرآقای... و...  آن کار را بکند؟بنظر شما اینجا جای تامل نیست؟

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
23 تير 1394   ساعت: 08:51:27

جناب آقای دکتر جعفرپور مگر همین نمایندگان نبودند که جلوی ادارات کل لارستان را گرفتند چرا شما با ایشان همصدا شده اید ؟

 
مردم
Iran, Islamic Republic of
22 تير 1394   ساعت: 18:53:24

نماینده محترم تشکر تشکر

 
مهارت
Iran, Islamic Republic of
22 تير 1394   ساعت: 18:52:03

بخت استان فارس برگشته .... به تنها چیزی که اهمیت ندادن نظر مردمه

 
لارستان كهن
Iran, Islamic Republic of
22 تير 1394   ساعت: 18:43:11

گويا نماينده هاي استانمون واقاي جعفر پور عزيز كه ميشه به جرات گفت تو مجلس .....تشريف دارن از اصل ٥٧ قانون أساسي اطلاعي ندارند كه وزير كشور به طور مستقل حق داره استاندار رو انتخاب كنه

 
آرش
Iran, Islamic Republic of
22 تير 1394   ساعت: 18:06:39

در این شرایطی که کشور در آستانه توافق است, این کار نابخردانه نمایندگان, جز مخالفت با دولت و در نهایت ضربه زدن به فارس, چیز دیگری نیست

 
احمد
Iran, Islamic Republic of
22 تير 1394   ساعت: 18:02:40

ما از دولت, عاجزانه تقاضا داریم که فریب این جوسازی های نمایندگان را نخورد تا برای اولین و آخرین بار باشد که نمایندگان به خود اجازه میدهند که در اموری که به خودشان مربوط نیست دخالت کنند.

 
علی
Iran, Islamic Republic of
22 تير 1394   ساعت: 17:57:05

مگه نماینده میتونه در امور اجرایی کشور دخالت بکنه؟ همینطور که دولتیها نمیتونند در تصویب قوانین دخالت داشته باشند. متاسفانه این نماینده ها همه چی رو قاطی کردند

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام