دبیر فدراسیون شطرنج ایران:
از دیدن امکانات هیئت شطرنج لارستان تعجب کردم
زمان انتشار: 6 مهر 1394 ساعت 01:09:53
تعداد بازدید: 2474
منیره جهانبین: مهرداد پهلوان زاده متولد 1345 اصفهان و کارشناس ارشد معماری دانشگاه شهید بهشتی تهران است. مدت 25 سال در زمینه برگزاری مسابقات شطرنج فعالیت می کند و مسئولیت های مختلفی را در فدراسیون شطرنج آسیا و جهان و هیات های  شطرنج  در سابقه کاری خود دارد. در جریان مسابقات شطرنج پیشکسوتان آسیا که در لارستان در حال برگزاری است با وی گفت وگویی داشتیم.
 
پهلوان زاده در گفت گو با خبرنگار صحبت گفت:" برگزاری مسابقات قهرمانی پیشکسوتان آسیا به نسبت جدید هست و در فدراسیون شطرنج آسیا در حدود 6سال پیش برگزاری آن را آغاز کردیم. اولین دوره آن درلبنان (شهر بیروت)برگزار شددر آنجا استاد خسرو هرندی به مقام قهرمانی آسیا دست پیدا کردند و بعد از آن هم در چندین کشور مختلف اردن- استرالیا-سری لانکا-مالزی این  مسابقات را برگزارکردیم.
 
دبیر فدراسیون شطرنج ایران دلیل انتخاب لارستان به عنوان  میزبان این دوره ازمسابقات پیشکسوتان آسیا را این گونه بیان کرد:
 
این دوره از مسابقات به دلیل این که مسئولین فدراسیون آسیا و دبیر فدراسیون از کشور امارات هستند و به دلیل بافت مشابه امارات و جنوب ایران و همچنین لاری تبار بودن مسئولین این کشورعلاقه مند بودند که این مسابقات آسیایی در لارستان برگزار شود و باتوجه به این که اصولا لارستان  طبق مطالعات و برنامه ریزی های که انجام شد از امکانات پایه و زیربنایی خوبی برخوردار بوده است تصمیم برآن شد که شهرستان لارستان میزبانی این دوره از مسابقات رابرعهده بگیرد.
 
پهلوان زاده افزود: برخلاف اینکه گفته می شد استقبال خوبی از این مسابقات نخواهد شد پیش بینی ها غلط از آب در آمد و 12کشور ثبت نام کردند ودر مجموع 9کشور در این دوره از مسابقات شرکت کرده اند که این موضوع یک رکورد خوب محسوب می شود. چراکه آسیا قاره پهناوری است و این که بازیکنانی از کشورهای شرق آسیا مانند نیوزلند و میانمار با طی مسافت زیاد در این مسابقات حضور پیدا کرده اند مایه ی مباهات وسربلندی است و نشان دهنده این است که برخلاف تبلیغات سویی که معمولا در مورد ایران می شود دید خوبی نسبت به ایران داشته اند.
 
پهلوان زاده در ارتباط با اولین دیدارش از لارستان و هیئت شطرنج این شهرستان گفت:"اولین بار دو ماه قبل به لارستان آمدم و تعجب کردم که لارستان هم هیات شطرنج مجهز و مرتبی دارد  که پذیرای علاقه مندان شطرنج منطقه است وهم این که  آموزش وپرورش لارستان یک سالن مجزا جهت شطرنج بازان لارستانی دارد و مسئولین اداره ورزش وجوانان هم دید بسیارخوبی نسبت به برگزاری این دوره از مسابقات دارند. در واقع تمام مسئولین شهر شهرداری -فرمانداری ودانشگاه آزاد لار آمادگی هرگونه  همکاری را درجهت هرچه بهتر برگزار شدن این مسابقات داشتند.
 
وی ادامه داد:" هم اکنون هم که این مسابقات در حال برگزاری هست تمام ارکان شهر همکاری می کنندکه این دوره از مسابقات به بهترین وجه برگزار شود"
 
پهلوان زاده در ارتباط با سطح شرکت کنندگان این دوره از مسابقات عنوان کرد:"سطح شرکت کنندگان این دوره بسیار خوب است. 3 استاد بین المللی دراین دوره داریم وشطرنج بازانی که درحال حاضردر اینجاحضور دارند تاچندسال قبل برای کسب مقام قهرمانی کشور و عضویت در تیم ملی رقابت می کردند و در این مسابقات هم تمام تلاش خودشان را می کنند واین نشان از فرهنگ بالای ماست که برای پیشکسوتانمان احترام ویژه ای قائل هستیم.  از طرفی برگزاری این گونه مسابقات باعث می شود کسانی که برکت جامعه ما هستند احساس مفید بودن خودشان را از دست ندهند.وتجربشان را به نسلهای بعدی منتقل کنند.
 
دبیر فدراسیون شطرنج در مورد میزان رضایتمندی شرکت کنندگان از این دوره از مسابقات گفت: میزان رضایتمندی را می شود در چند مقوله ی جدا بررسی کرد از جمله سالن برگزاری مسابقات که بسیار مناسب بوده تجهیزات بسیارخوب_پوشش خبری  و رسانه ای هم بسیار رضایتبخش است. در بحث اسکان شرکت کنند گان  رضایت کامل را دارند و همچنین قدمت و پیشنه تاریخی لارستان و آرامشی که براین شهر مستولی است وهمچنین تنوع  و فرهنگ غذایی غنی  این شهر تاریخی  که نماینده ی ایران کهن هست –همه ی این عوامل دست به دست هم داده و شرایط  بسیار مناسبی را بوجود آورده است.
 
پهلوان زاده خاطر نشان کرد: این مسابقات در دو گروه جداگانه بالای50 و 65  سال در بخش خانم ها و آقایان برگزار می شود. قهرمان این دوره از  مسابقات علاوه بر دریافت جوایز معنوی جوایز نقدی هم خواهد داشت وعلاوه برآن عنوان استادی هم در یافت می کند.
 
وی افزود: در حال حاضر رقابت بسیار سختی بین نمایندگان پاکستان-قزاقستان-ایران وهند برای کسب این عنوان در جریان است.
 
وی در پایان گفت: 10 بازی این مسابقات به صورت زنده در حال پخش است و همه دنیا این بازی ها را دنبال می کنند.
 
 
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [2 نظر]

دکتر حسین ج
Iran, Islamic Republic of
21 ارديبهشت 1395   ساعت: 23:38:13

سلام یک خسته نباشیدویژه ازطرف جامعه ورزش دوست فرهنگی به جناب اقای احمد شمس میگیم چرا که مخلصانه ودر زمانی کوتاه با کمترین امکانات مالی ، سالن شطرنج را به عالیترین وضع ممکنه تجهیز کردند.بگونه ای که تعجب دبیر فدراسیون شطرنج را برانگیختند. همچنین انتخاب ایشان را بعنوان پرتلاش ترین چهره فرهنگی از سوی فدراسیون ورزش وبعنوان دبیرورزش نمونه شهرستان لار تبریک میگوییم.

 
Ali
Iran, Islamic Republic of
7 مهر 1394   ساعت: 01:07:39

جا داره خسته نباشید ویژه بگیم خدمت تمام دست اندرکاران برگزاری مسابقه و تشکر ویژه از مسیولین لاری اماراتی فدراسیون شطرنج آسیا که با غیرت و تعصبی که نسبت به زادگاهشون دارند ازکیلومتر ها دورتر به فکر لارستان هستن و با تلاش امتیاز برگزاری این دوره از مسابقات رو برای لارستان گرفتن خداخیرشون بده انشالله همه لاری هایی که خارج از لار هستند و مسیولیتی دارند به فکر لار باشند

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام