در گفت و گو با مسعود راستی لاری وضعیت تیم هندبال بانوان شهید چمران بررسی شد
این تیم, هندبال بانوان جنوب کشور را نمایندگی می کند؛ اما...
زمان انتشار: 28 ارديبهشت 1395 ساعت 20:19:10
تعداد بازدید: 1953
منیره جهانبین/ صحبت: "تیم هندبال بانوان شهیدچمران"از سال 90مورد حمایت باشگاه شهیدچمران قرار گرفت این تیم ،تنها تیم جنوب کشور و استان فارس است که 3سال پیاپی در لیگ برتر حضور دارد. هندبال بانوان از سال 90امتیاز تیم دسته دوم را دریافت کرد و میزبانی بازی ها را در شهرستان لارستان عهده دار شد. در سال 91 مقام دوم بازی های دسته دوم کشور را کسب کرد و به لیگ دسته یک راه یافت و جزو 8 تیم برتر کشوز قرار گرفت. 
 
تیم هندبال بانوان شهید چمران با حمایت مالی "حاج مسعود راستی لاری" توانست 2سال پیاپی در لیگ برتر مقام پنجم را کسب کند و تیم های قدرتمندی را پشت سر گذارد.از آنجایی که تیم هندبال بانوان شهید چمران لارستان تنها نماینده ی جنوبی بانوان در سطح استان وکشور می باشد برآن شدیم که مصاحبه ای با"مسعود راستی لاری "که تیم را به صورت خصوصی اداره می کند داشته باشیم. 
*** جناب راستی نقش متولیان ورزش شهرستان لار در زمینه ورزش بانوان چه میزان بوده است؟ شما به عنوان شخصی که ازتیم هندبال بانوان حمایت می کنید از طرف مسئولین ورزش ،اداره ورزش وحوانان،شورای شهر ،شهرداری،فرمانداری،نماینده و... حمایت مالی و...شده اید؟
 
اداره ورزش و جوانان در حد توان به ما کمک کرده است. کمک هایی مانند در اختیار گذاشتن سالن و امکانات ولی از طرف ارگانهای دیگر شهرستان خیر کمکی به ما نشده است البته باید عرض کنم که در خصوص ورزش بانوان یکی از مشکلات این است که بانوان در زمینه ی ورزش دیده نمی شوند بنابراین در این مورد هیچکس ورود نمی کند و بنده هم تنها به این دلیل که ورزش بانوان مهجور واقع شده بود به این عرصه وارد شدم.
 
اما در رابطه با کمک ارگانهای مربوطه باید عرض کنم که بنده 3سال متوالی از شورای شهر قبلی تا کنون مراجعه کردم و هر دفعه در جلسه قول همکاری وحمایت می دهند ولی تا کنون هیچ گونه کمکی به ما نشده است. البته لازم است اشاره کنم که به دفتر نماینده هم یکبار مراجعه کردیم وآقای جعفرپور وعده ی 20 میلیون تومان به ما دادند وگفتند که این مبلغ را برای بانوان گرفته ایم که در نهایت 4میلیون به ما دادند.
 
در اینجا جادارد تشکر ویژه داشته باشم از مدیرکل فرودگاه جناب آقای انصاری فرد باتوجه به این که ایشان خودش هم یک شخصیت ورزشی دارند در خصوص در اختیار گذاشتن خوابگاه با ما همکاری بسیار خوبی داشته اند و همچنین مدیریت آموزش وپرورش جناب آقای فیاض پور که در بحث خوابگاه با ما همکاری لازم را داشته اند.
 
***آقای راستی با توجه به این که اکثریت تیم شما را دانشجویان تشکیل می دهندو خواه ناخواه بازیکنان در زمینه درسی بامشکل مواجه می گردند دانشگاههای منطقه با شما همکاری لازم را دارند؟
 
 بله این مشکل وجود دارد والبته تنها برای تیم ما نیست بلکه برای همه ی ورزشکارانی که دانشجو هستند این مورد وجود دارد ماهم در حد توان از اساتید آنها ودانشگاها خواستیم وآنها همبه ما کمک می کنند البته بعضی از دانشگاهها که آشنایی بیشتر وشناخت بهتری از ما داشتند همکاری لازم را داشته اند وبعضی از مراکز آموزشی هم بوده اند که نتوانستیم با آنها ارتباط برقرار کنیم شایان توجه است که دانشگاه آزاد در زمان ریاست آقای زاهدی همکاری خوبی با ما داشتند.
 
***کمکهای مالی که از استان یا اداره ورزش وجوانان دریافت می کنید چه میزان هست؟وآیا تاکنون کمکی دریافت کرده اید؟
 
 هنوز نه متاسفانه،کمک اداره تربیت بدنی در حد در اختیار گذاشتن سالن ورزشی بوده کمک مالی هم هنوز از استان هم دریافت نکرده ایم واین چندسال هیچ کمکی به ما نشده البته فکر می کنم ما را جزو استان به حساب نمی آورند این در حالی است که ما تنها نماینده لیگ برتر استان هم هستیم.
 
***جناب راستی با توجه به این که شما از هیچ ارگان یا نهادی کمک مالی دریافت نمی کنیدازطرفی تنها تیم لیگ برتر بانوان در جنوب استان فارس هم هستید جهت ایجاد انگیزه در بازیکنان شما تا کنون مسئولین شهرستان چه اقدامی انجام داده اند؟
 
 ما بعد از این که تونستیم هندبال بانوان را حمایت کنیم انگیزه مضاعفی در آنها بوجود آمدکه باعث شد در حال حاضر ما حدود 100الی 150 نفر بانوان هندبالیست داشته باشیم که در تمام رده های سنی بازی می کنند ودر طی این مدت ما شروع به ساختن بازیکن کردیم.یعنی استعداد یابی را شروع کردیم ودر حال حاضرهم تمرین می کنند والحمدالله جواب هم داده است وقرار گرفتن در لیگ برتر انگیزه ای شده است برای دیگر بازیکنان ما.
 
***شما می فرمایید که در هر رده ی سنی بازیکن دارید. چنانچه بازیکنی به هر دلیلی از تیم جدا بشود آیا می توانید بازیکن جایگزین کنید؟
 
 بله،همین طور هست. واین قضیه جواب داده و ما نتیجه گرفته ایم. در حال حاضر در مسابقات آموزشگاهها تیم هندبال دختران را داریم در مسابقات جوانان ونوجوانان بهمین صورت وقرار است برای هندبال برادران هم این برنامه را دنبال کنیم بدین ترتیب که استعداد یابی را از رده های پایه شروع کرده ایم که ان شاالله بتوانیم از هندبال برادران هم حمایت کنیم.
 
***جاب راستی به سئوال قبل باز می گردیم شمافضایی را جهت ورزش بانوان ایجاد کرده ا ید حالا مسئولین شهرستان ما چگونه از نظر روحی از تیم هندبال خواهران ما که تنها نماینده لیگ برتر خواهران هم می باشد حمایت کرده اند؟ 
 
حقیقت این است که ما سال گذشته در لیگ مقام پنجم را بدست آوردیم متاسفانه وقتی که تیم می بازد همه ی توجهات به سمت ما جلب می شود وهمه می گویند تیم بانوان باخت چرا نتیجه نمی گیرید. ولی وقتی افتخاری کسب می شود این موضوع اصلا دیده نمی شودوحمایتی هم نمی شود همانطور که چندسال گذشته بنر خواهران هندبال ما به آتش کشیده شد.اگر مشکلی وجود داشت در این زمینه می شد با حرف زدن آن را برطرف کردآتش زدن بنر ورزشکاران یک شهر کار پسندیده ای نیست والبته مشکلی را هم حل نمی کند. برای مسئولین ما این جریان (بحث ورزش)ارزش چندانی ندارد با این وجود که ما میدانیم بالاترین سطح یک تیم ورزشی لیگ برتر هست که تیم خواهران ما 3سال پیاپی در لیگ برتر قرار گرفته است. باید این مطلب را اضافه کنم که در نیمه ی جنوبی ایران ما تنها تیم هندبال خواهران هستیم که در کشور وجود دارد وتنها تیم خصوصی هم می باشیم همه ی تیم های که با آنها مسابقه می دهیم از نظر مالی حمایت می شوند
 
***سال اولی که تیم "بانوان هندبال شهیدچمران" وارد لیگ شد 7نفر از بانوان برای اردوی تیم ملی انتخاب شدند چه شخص یا ارگانی باید این امور را پیگیری می کرد نقش اداره ورزش وجوانان ویا هیات هندبال استان وشهرستان در این مورد چی بوده وچرادر سالهای بعد این پیشرفت در بانوان دیده نشد؟ اشکال از بازیکنان بوده یا سرمربی ویا ورود بازکنان غیر بومی در این مورد دخیل بوده است؟
 
 
متاسفانه دوری مسافت مانع از انجام این کار شده است ومشکلاتی را بوجود آورده است البته باید اضافه کنم در این خصوص شهرستانها کمتر دیده می شوند. یک مقدار باید زمینه ی برای رشد بازیکنانمان در شهرهای بزرگ مثل تهران فراهم کنیم البته امسال دونفر از بازیکنان ما که در لیگ برتر هم حضور دارند جهت مسابقات دانشگاهی هم انتخاب شدند.که امیداست این گونه موارد زمینه وبستر خوبی را جهت حضور بازیکنان ما در اردوهای تیم ملی فراهم کند.
 
***جناب راستی جهت تمرین بانوان سالن اختصاصی موجود می باشد؟
 
نه وجود ندارد-ویکی از مشکلاتی هم که ما داریم این است که بیشتر بازیکنان ما دانشجو هستند که در فصل تابستان ما مشکلی نداریم به علت تعطیل بودن دانشگاهها ساعت مختلف روز می شود از سالن استفاده کرد.ولی در زمانهای دیگر که مجبوریم ساعات تمرین را از 8شب به بعد بگذاریم به این علت که دراین ساعت خیلی از سالنها اشغال هست این موضوع برای ما مشکل ساز می شود
 
***جناب راستی سالنهای جهت بازی بازیکنان از نور مناسبی بر خوردار نیستند روشنایی به اندازه کافی نیست جهت رفع این کمبودها تمهیداتی اندیشیده شده است ؟
 
این موضوع به دلیل کمبود امکانات هست-البته در حال حاضر مجمع خیرینی تشکیل شده که قرار است ورود پیدا کنند جهت بازسازی سالنها که جا دارد از همین جا از این دوستان بخصوص بنیاد خیریه هاشمی ومدیر عامل خوب آنان آقای منصور اسماعیلی تشکر وقدر دانی کنم.
 
***جناب راستی فرمودید یک مجمع خیرین ورزشی تشکیل شده است شما هم عضو هیات مدیره ی این مجمع هستید؟
 
خیر-البته بسیار خوشحال شدم از راه اندازی این مجمع ولی از بنده دعوت نشده است ***چرا؟؟این موضوع را خودتان بپرسید- ولی واقعیت این است که شاید حمایت کردن از جوانان دیده نمی شود در حالی که ساخت یک بنا بیشترجلب توجه می کند.وشاید به این دلیل هست که افراد کمتری هم به این سمت در جهت حمایت از جوانان گام برمی دارند.
 
***جناب راستی جهت تقویت روحیه ی بازیکنان اردوی تفریحی (داخل یا خارج) در نظر گرفته اید؟
 
ما تنهاجایی که امکان بردن بازیکنان را داریم کشور امارات هست که سال اول قرار شد تیم به آنجا برود با فدراسیون هم هماهنگ کردیم که یک مسابقه هم با تیم دبی برگزار کنیم فدراسیون هم مکاتبه کرد با دولت امارات ولی آنهاهندبال بانوان نداشتند.
 
***سفرهای داخلی چطور؟
 
مسابقات که شروع بشود بازیکنان ما دائم در حال سفر هستند وچیزی حدود 4 ماه درگیر مسافرت هستند وبه نوعی هم تفریحی است هم ورزشی.
 
***نقش کمیته مربیان هیات هندبال در ارتقای مربیان تیم هایی که در کل شهرستان هستند چگونه بوده؟ ارزیابی شما از نظرسطح علمی مربیان چگونه است؟
 
در زمینه ی علمی مربیان خواهران ما سطحشان پایین تر هست ولی در برداران بعضی از آنها در تیم های ملی-نوجوانان کمک مربی بود ه اند ما رابطه وتعامل خوبی با هیات هندبال داریم وطبق برنامه ای که هیات هندبال وباشگاه در نظر دارد امسال قرار شده که با برگزاری کلاسهای آموزشی سطح علمی مربیان خواهررا ارتقا دهیم.
 
***جناب راستی شما از بازیکنان غیر بومی در ترکیب تیم استفاده می کنید؟ چرا؟مزایا ومعایب استفاده از بازیکنان چیست؟
 
علت این که ما از بازیکنان غیربومی استفاده می کردیم چون زمینه برای نوجوانان ونونهالان ما وجود نداشت بازیکن نداشتیم ویک فاصبله بین این رده های سنی ایجاد شده بود به دلیل عدم وجود بازیکن وما مجبور بودیم از بازیکن کمکی استفاده کنیم. ولی در حال حاضر برنامه ی باشگاه بر این هست که باتوجه به استعداد یابی که هم اکنون انجام میدهیم بتوانیم و این تفکر در باشگاه وجود دارد که بازیکنان بومی را در رده ی جوانان ونوجوانان جایگزین بازیکنان غیر بومی بکنیم یکی ازمعایب استفاده از بازیکن غیر بومی این هست که از هر نظر هزینه های ما بیشتر می شود وازطرفی مایل هستیم این هزینه ای که می کنیم در جهت بازکنان بومی ماباشد.چراکه این تیم،متعلق به لارستان هست وترجیه بنده این است که از بازیکن بومی استفاده شود.
 
***جناب راستی شما علی رغم مشکلاتی که در سال گذشته داشتید با این حال 2سال پیاپی توانستید مقام پنجم را کسب کنید واین مقام را نگه دارید علت این تعادل در تیم را در چه عاملی می بینید؟
 
بعضی از افراد فکر می کنند بدست آوردن مقام پنجم زیاد جالب نیست این در حالی است که تیم های که ما در مقابل آنها بازی می کنیم بسیار قدر هستند.به طور مثال تیم ذوب آهن شناسنامه ی هندبال ایران هست ویا تیم تاسیسات دریایی تهران ....این تیمها امکانات بیشتری در اختیار دارند وازهمه مهمتر این که در جنوب ایران ما تیم خواهران هندبال نداریم در سطح شهرستان مسابقات هندبال خواهران برگزار نمی شود بازیکنان ما یکسال بازی می کنند ویک وقفه می افتد تا سال بعد چون رقیبی وجود ندارددر صورتی که تیم های تهران مسابقات باشگاهی دارند ومسلما آماده تر از ما هستند سال قبل به دلیل ناراحتی ها ودیده نشدن از سوی مسئولین قصد داشتیم شرکت نکنیم بااین حال بعد به دلیل پاره ای از مسائل شرکت کردیم تیم در عرض یک ماه بسته شد ولی با یک مدیریت خوب توانستیم مقام پنجم را کسب کنیم وتیم های قدرتمندی مانند قم،نفت وگاز گچساران،... هم پشت سرگذاشتیم وجادارد از همه ی بازیکنان ومربیان تیم خانومها قانع،بذرکار،فولادی،کاملی وهمه ی کسانی که در این امر خطیر ما را یاری کردند تشکرکنم.
 
****جناب راستی برنامه ی امسال شما برای "تیم شهیدچمران"چیست با توجه به این که تیم ههای اصفهان ودیگر شهرها تمریناتشان را شروع کرده اند،تمرینات شمابه صورت جدی آغاز شده است؟
 
بله-بازیکنان ماهم برنامه ی بدنسازی را شروع کرده اند وقراراست امسال در لیگ شرکت کنیم ولی امسال کار سخت تر هست باتوجه به حضور تیم های مثل سپاهان ،ولی بازیکنان ما انگیزه ی لازم را دارند حتی بیشتر از سالهای گذشته.
 
***آقای راستی سرپرست تیم شما ،هندبالیست نبوده این موضوع برای شما مشکلی ایجاد نکرده است؟
 
سرپرست هماهنگ کننده ی برنامه های ماهست ورابطه ی خوبی باید با بازیکنان داشته باشد وتعامل مناسبی بین بازیکن ومربی ایجاد کند که از این نظر هیچ گونه مشکلی نبوده است.
 
در این مورد نقدی به شما وارد نشده؟
 
صحبت هایی شده است ولی بنده هیچ مشکلی نداشتم .والبته بازیکنان هم از ایشان راضی بوده اند.
 
***ظاهرا در سالهای گذشته به مصدومیت ها رسیدگی نمی شده ولی امسال کاملا پیگیر این امور هستید دلیل این تغییر روند چیست؟
 
البته سالهای گذشته هم رسیدگی می شده-سالهای قبل چون بازیکنان با آمادگی بیشتر بازی می کردند مصدومیت کمتر بوده ولی سال گذشته چون دیر شروع کردیم بازیکنان آمادگی کمتری داشتند میزان مصدومیت تیم بالا رفت وماهم درحد توان سعی کردیم به این موضوع رسیدگی بیشتری بکنیم.
 
***جناب راستی شما به نظر خودتون چقدر به حواشی تیم می پردازید؟
 
ما آمدیم که کمک کنیم که انگیزه ای ایجاد کنیم برای ورزش کردن من در شورای شهر همم گفته ام ما متاسفانه کاری برای جوانا نمان انجام نداده ایم اگر قرار است ورزش هم نباشد دیگر چیزی باقی نمی ماند ما حرف میزنیم ولی زمانی که باید از جوانها حمایت کنیم هیچ حمایتی صورت نمی گیرد در صورتی که از جوان توقع داریم. بنابراین بنده به حواشی کار اهمیت نمیدهم.چون رسالت دیگری در ذهن دارم.
 
****آقای راستی از شما به عنوان بزرگ مرد خیر لارستان در عرصه ی ورزش نام می برند به چه علت به این عرصه وارد شدید؟
 
بنده علت این که به عرصه ورزش وارد شدم این بود که ورزشکار بودم وبه ورزش علاقه داشتم درد ورزشکارها را درک می کردم متاسفانه در حال حاضر زمینهای ورزشی ما از ورزشکارخالی می شود چون بودجه برای ورزش کردن ورزشکاران وجود نداردوطبعا جامعه ی ورزش از این کمبود رنج می برد. همان گونه که بارها اشاره کرده ام مشکل اصلی بازیکنان ما بودجه وحمایت مالی هست ما سالن داریم ولی زمانی که جوانان ما برای ورزش کردن ومسابقه دادن باید ورودی سالن بدهند و بودجه کافی در اختیار ندارند نمی توانند ورزش کنند
 
***جناب راستی شما در حال حاضر یک تیم را بصورت خصوصی اداره می کنید واز آنجایی که شهرستان واقعا به یک فرهنگ سازی جهت حمایت از ورزش و ورزشکاران مخصوصا در زمینه ی ورزش بانوان نیاز دارد فکر می کنید افراد دیگر هم مایل باشند دراین زمینه ورود کنند؟؟یا این که مسئولین ما باید یک تمهید اساسی بیندیشند درجهت ورزش بانوان؟
 
متاسفانه مسئولین ما وعده های زیادی می دهند، عنوان می کنند که اگر خیرین حمایت کنند ماهم در کنار شما هستیم ولی وقتی خیر وارد می شود تنها می ماندواین انگیزه خیر را ازبین می برد بنده شاید اگرخودم ورزشی نبودم تا الان کنار رفته بودم خیلی از خیرین ما درکنار ورزشکاران بوده اند ولی به این دلیل که حمایتی که باید از طرف مسئولین بشود انجام نمی گیرد دلسرد شده اند.
 
***جناب راستی در این مدت که تیم را ادراه کرده ایدچقدر هزینه کرده اید؟
 
این موضوع را لطفا نپرسید.البته باید اضافه کنم که هزینه ی ما به مراتب بیشتر از تیمهای دیگر هست جرا که ماتنها تیم جنوبی کشور هستیم وبقیه ی تیمها در قسمت شمالی قرار گرفته اند که این بعدودوری مسافت برای ما بسیار هزینه بر بوده است هزینه های رفت وآمد تیم اوج هزینه های مارا در برمی گیرد.در حالی که تهران،قم وسایرتیمها به یکدیگر نزدیک تر هستند.
 
***جناب راستی با تمام مشکلاتی که پشت سر گذاشته اید وبعضا پیش رو دارید قصد ورود به رشته های دیگر ورزش بانوان را دارید؟
 
 البته در زمینه ی بسکتبال بانوان هم یکی دوبار در حد توان کمک کرده ایم.چنانچه رشته های دیگر زمینه ی لازم را داشته باشند وماهم بودجه کافی را داشته باشیم حتما کمک می کنیم.بنده به ورزش علاقه مند هستم خواهران وبرادران برای بنده تفاوتی ندارد.وهمان طور که گفتم امسال هم برنامه ی ما برای هندبال برادران هم هست اگر بخواهیم جمع بندی کنم بادر نظر گرفتن فوتبال باشگاه شهید چمران چیزی در حدود 500ورزشکار در رده های سنی مختلف داریم که عضو باشگاه هستند و بیشترین بیمه ورزشی در شهرستان لارستان باشگاه شهید چمران دارد وشهرستان لارستان هم به همین میزان بیشترین تعداد ورزشکان را توی سطح منطقه دارد. در آخر مایلم اضافه کنم که چنانچه بخواهیم در این مسیر حرکت کنیم و ادامه بدهیم و همچنین از تیمهای دیگر هم حمایت کنیم ابتدا به ساکن خود ما باید حمایت شویم و دیده شویم البته منظورم این نیست که بنده دیده بشوم بلکه ورزشکاران ما دیده شوند وبه آنها بها داده شود چرا که بنده طبق عقیده ای که دارم کار می کنم ولی بسیار پسندیده است که مسئولین ما به این جوانان ارزش بدهند فردی که چندماه از وقتش را به ورزش اختصاص می دهد باید مورد قدر دانی قرار بگیرد.مخصوصا حمایت از بانوان که متاسفانه در عرصه ی ورزش شهرستان دیده نمی شوند.
 


منیره    جهان بین

 

کد امنیتی:   
 [6 نظر]

همشهری دلسوز
Iran, Islamic Republic of
19 مرداد 1395   ساعت: 21:15:03

تنها چیزی که میتوانم بگویم خدا قوت

 
مجتبي سعيدي نژاد
Iran, Islamic Republic of
29 تير 1395   ساعت: 14:06:31

کمال تشکر و قدردانی از آقای راستی بزرگ مرد خیر لار که از ورزش لار بخصوص هندبال بانوان حمایت میکنند

 
بازیکن لیگ چمران
Iran, Islamic Republic of
4 خرداد 1395   ساعت: 12:01:29

کمال تشکر و قدرانی از اقای راستی بزرگ مردخیر لاردارم.و از اقای پرندوار و خانم فولادی که باتمام تلاش و باتجربه ی کاملتر از یک هندبالیست درکنار تیم هستن نهایت سپاسگذاری را دارم.

 
زهره.ایتی
Iran, Islamic Republic of
4 خرداد 1395   ساعت: 11:48:31

اقای راستی واقعا انسان بزرگواری هستن .چراکه یک تنه پشت هندیال خواهران ایستاده اند اون هم در مقابل سنگ اندازی بسیاری از کسانی که در ظاهر همراه اقای راستی هستن ولی به وقت همکاری کارشکنی میکنند ‌ و اقای راستی به خاطر بززگواریشون اسمی نمیبرن واقعا از اقای راستی به خاطر حمایت هاشون تشکر میکنم

 
شهباز پرندوار
Iran, Islamic Republic of
29 ارديبهشت 1395   ساعت: 16:07:54

خداقوت وتشکر از اسطوره خیرین ورزش لارستان (آقای مسعود راستی) بخاطر هزینه هایی که برای ورزشکاران میکنند ، بعلاوه اینکه در تمام سختیها و مشکلات با درایت و سعه صدر آنها را مرتفع میکنند.دلگرمی همه به خیرینی همچون آقای راستی است. تشکر ازمصاحبه خوب خانم جهان بین

 
احمد شمس
Iran, Islamic Republic of
28 ارديبهشت 1395   ساعت: 23:52:15

با سلام.شخصا از همت وتلاش جناب آقای راستی ودیگر همکاران ایشان در باشگاه شهید چمران که در جهت افتخار آفرینی ورزش در لارستان زحمات زیادی متحمل شده اند سپاسگزاری مینمایم

 
زهره شاهین پور
5 خرداد 1395   ساعت: 18:13:43

کمال تشکر و قدردانی از آقای راستی بزرگ مرد خیر لار که از ورزش لار بخصوص هندبال بانوان حمایت میکنند❤❤❤

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام