سعید خادمی/ پایان نارنجی های شیراز
زمان انتشار: 27 خرداد 1395 ساعت 14:39:06
تعداد بازدید: 1988
خبر خیلی ساده و یک خطی بود. برق شیراز قدیمی ترین باشگاه فوتبال ایران تعطیل شد.
این خبر مثل پتکی بر سرم کوبیده شد. اسمها در ذهنم رژه می رفتند. افشین پیروانی ، داریوش یزدانی ، محسن رنجبران ، داریوش صبوری ، مصطفی آجیلی ، جمال ندافی ، مهریار شمس ،قاسم رحمان ستایش ، محسن رنجبران ،مهدی شیری ،علی برز زارعی (علی شنگ) ، برادران عباسفرد ، محمد مطوری و منصوری ، علی میرزا استواری ، ستار زارع ،اضغر کلانتری ، وحید مرادی و بسیاری دیگر از فوتبالیستهای شهیر که در دهه ی طلایی هفتاد و اوایل دهه ی هشتاد در سطح اول فوتبال کشورمان خوش می درخشیدند در این مکتب رشد کردند. قبل از آن هم دره شوریانها و غلامحسین پیروانیهای برقی در فوتبال کشور ستاره بودند.
 
 یادم به مرحوم اکبر زارعی (اکوخان) افتاد که مدت بسیار کوتاهی در تمرینات نوجوانان برق در فلکه ی خاتون شاگردش بودم. صدای حرفش که با لهجه ی بی ادعای جنوب شهری می گفت(( قدردان باشید و بدانید کجا راهتان داده اند فوتبال بازی کنید))  در گوشم پیچیده است! 
 
برق عزیز! فینالیست جام حذفی و قهرمانش! بهترین تیم شهرستانی لیگ ، تیمی که بیست و پنج هزار تماشاچی را به استادیوم ارتش می کشاند کجاست.
چه بسیار بچه های جنوب شهری که فکرشان درگیر برق و بازیها و بازیکنانش بود و نه سراغ خلاف می رفتند و نه فحشا! 
شور آن روزها یادش بخیر.
 
چرا مسببان تبدیل حال برق به این روزگار معرفی و محاکمه نمی شوند. عده ای می گویند مسیولین شرکت برق منطقه ای در اواخر دهه هشتاد و دولت محمود احمدی نژاد با قطع بودجه ها برق را به این روزگار  کشاندند، آیا پاسخ و دفاعی دارند؟ آیا می توانند پاسخ دهند چرا برق که مالک یکی از بهترین مجموعه های باشگاهی و تمرینی کشور از دهه ی پنجاه بود ، باید به این روز کشانیده می شد؟ آقای آیت الهی که از فوتبال شیراز خود را به معاونت فدراسیون فوتبال رساند چه حرکتی برای بقای برق کرد؟
 
به فرض بسته بودن دست ادارات و  سازمانها، آیا صنایعی در فارس حضور نداشتند که مانند اصفهان و خوزستان و آذربایجان شرقی دست این پیرتیم ریشه دار را بگیرند و نسبت به سقوطهای پی در پیش  بی تفاوت نباشند.
 
آیا یک سرمایه دار دلسوز یافت نمی شد که این تیم ریشه دار و به  قدیمی ترین باشگاه فوتبال  کشور را از فنا نجات دهد؟ آیا  فارسیهای خیر ساکن حاشیه خلیج فارس ارزش حفظ برق را کمتر از مسجد و مدرسه سازی می دانستند؟
 
تن مرحوم ابراهیم نعمت الهی موسس برق در گور می لرزد وقتی بشنود یک با غیرت دلسوز فارسی نتوانست باشگاه هفتاد ساله اش را سرپا نگه دارد. فقط از نورآباد فارس 9 نفر در سطح اول فوتبال این مملکت می درخشند. از ارسنجان مرودشت شیراز و .... بازیکنانی در لیگ برتر هنرنمایی می کنند و فارس هیچ نماینده ای در آن ندارد!
 
باید سری به سکوهای خالی استادیوم ارتش و حافظیه بزنیم ، پرچمهای نارنجی که روی آن خط مورب مشکی کشیده اند را تکان بدهیم  و فریاد بزنیم:
(( نه قرمز، نه آبی 
شیراز فقط نا....بودی!))
 
سعید خادمی
بیست و ششم خرداد نود و پنج
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال