در اولین شب نشینی فرهنگی ضیافت کتاب
مسئولان لارستان کتاب های مورد علاقه خود را معرفی کردند
زمان انتشار: 3 تير 1395 ساعت 01:42:34
تعداد بازدید: 1230
اولین شب نشینی فرهنگی از سلسله شب نشینی های "ضیافت کتاب" "با عنوان «مسئولان چه می خوانند؟» در محوطه بیرونی هنرسرای شهروند واقع در بوستان ندای بهار(پارک حاشیه) برگزار شد. 
به گزارش صحبت این برنامه که به ابتکار هنرسرای شهروند وابسته به حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری لار و با همکاری معاونت اداره کل و اداره کتابخانه های عمومی لارستان و شورای اسلامی شهر لار برگزار شد، پنجشنبه 27 خرداد ماه ساعت 10شب پذیرای مسئولین ، هنرمندان و عموم مردم بود.
 
پس از تلاوت قرآن، پخش نماهنگ تصویری سرود جمهوری اسلامی ایران و سمفونی لارستان؛ محسن زارع معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری لار به پشت تریبون آمد و اهداف این ایده را تشریح نمود. زارع گفت: مهمترین هدف ما همان شعار همیشگی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که بارها و بارها از زبان همگان شنیده ایم. اما معمولاً راهکار موثری برای آن نداریم.
 
مدیر فرهنگسرای مرتضوی خاطر نشان کرد: تجربه هایی پیش از این توسط اداره کتابخانه ها صورت گرفته بود که صرفاً در محافل خاص و غیر عمومی بود اما برای اولین بار با مشورت و همکاری این اداره بنا شد که هر هفته طیفی از جامعه نظیر مسئولین، هنرمندان، ورزشکاران، و... بخش هایی از روایت های داستانی آثار روایی را در مکان های عمومی اجرا کنند تا علاوه بر حضار حاضر در برنامه عموم مردمی که در بوستان ها و تفرجگاه ها در کنار خانواده خود حضور دارند این آثار را بشنوند.
 
وی افزود: حتماً لازم نیست که مخاطبان به صورت برنامه ای برصندلی ها بنشینند و با نظمی روتین برنامه را نظاره کنند بلکه می شود همان گونه که گفته شد مستمع این برنامه باشند. پس از صحبت های زارع تیزر کوتاهی پخش شد که در آن هنرمندان و ورزشکاران نام آشنای کشور، عموم مردم را به کتابخوانی و مطالعه دعوت می کردند.
 
سپس موهبت فدوی دانش آموز فعال در زمینه های فرهنگی و هنری از آموزشگاه شاهد فرهنگی به صحنه آمد و به جهت آغاز برنامه با حال و هوای رمضانی بخشی از دیباچه سعدی و گزیده ی حکایتی با موضوع فضیلت ماه رمضان از بوستان سعدی را اجرا نمود.
 
بخش اول کتابخوانی برنامه را محمد زارع شاعر و مشاور فرهنگی فرماندار آغاز کرد و در کنار معرفی آثار دکتر محمد باقر وثوقی تاریخ شناس لاری، قسمتی از کتاب "دلاوران لارستان" را که به حماسه شیر زنی با نام گلبو می پرداخت اجرا نمود.
 
زارع کتاب دلاوران لارستان را چنین معرفی کرد:« این کتاب داستان حضور تفنگچیان لارستانی در دفاع از مشروطه است. کتاب شامل ده قصه است که بر محور هجوم به لار و غارت آن، سنگر گرفتن آیت اله سید عبدالحسین لاری در کورده و دیگر اتفاقات و حوادث آن روزها می گردد.» این فعال فرهنگی خاطر نشان کرد شیراز و بندرعباس جزو شهرهایی هستند که مدیون لار و مردم لار هستند و بایستی همیشه از آن به نیکی یاد کنند. دو هزار تفنگچی به فرماندهی حاج علی وکیل و با حکم ایت اله سید عبدالحسین لاری به شیراز و دویست تفنگچی به هرمزگان در درگیری ها یاری رساندند.
 
پس از آن مجید عالی عضو شورای اسلامی شهر لار تریبون را در اختیار گرفت و ضمن معرفی کتاب "خاک های نرم کوشک" و اشاره به تجدید چاپ آن تا نسخه یکصد و نود و چهارم و تیراژ 611000 ، به گونه نمایشی و دراماتیک بخشی از داستان محوری آن را با همان عنوان "خاک های نرم کوشک" اجرا نمود.
 
مجید عالی گفت این کتاب از آن دسته کتاب هایی است که رهبری خواندن آن را به همگان توصیه کرده اند. پس از اجرای مجید عالی آنونسی از فیلم روی پرده "ایستاده در غبار" به کارگردانی محمد حسین مهدویان با محوریت زندگی احمد متوسلیان از فرمانده هان جنگ پخش شد.
 
این فیلم بهترین فیلم جشنواره فجر سال گذشته بود. سپس محمد فیاض پور معاون مدیر کل و رئیس اداره آموزش و پرورش لارستان پشت تریبون قرار گرفت. او با مقدمه ای کوتاه به سراغ معرفی کتاب انتخابی اش رفت.
 
فیاض پور گفت: «داستان و داستان خوانی و قصه گویی رسم بسیار جذاب، شیرین و ماندگاری است که در جامعه به سمت فراموش شدن رفته است. استمرار این نوع برنامه ها می تواند به زنده شدن این رسم قدیمی بسیار کمک کند.» او در ادامه کتابی با عنوان "انگار هیچ وقت نبوده" را به قلم امین فقیری معرفی نمود. فیاض پور ضمن اشاره به داستانک های کتاب گفت: چهارده داستانک این کتاب حاصل تجربیات و زندگی خود نویسنده است.
 
وی خاطر نشان کرد: "فقیری ها" دو برادر اهل استان فارس اند که هر دو اهل فرهنگ و هنرند. فیاض پور ضمن معرفی امین فقیری به عنوان نویسنده ای جوان با 19 اثر داستانی؛ برادر او ابوالقاسم فقیری را به عنوان یک فارس شناس خبره معرفی نمود. او داستان "مردی با نی لبک چوبی" را برای همگان اجرا نمود. وی گفت: «این داستان مربوط به دو خواهری است که برادر آن ها به قصد تحصیل به اتریش مهاجرت کرده و در حال حاضر این دو خواهر با خاطرات دوران کودکی روزگار می گذرانند. یکی از خواهران هر از چند گاهی به قصد یافتن همسری از بین معلمان مجرد برای برادر خود به مدرسه ای دخترانه مراجعه می کند. برادر هیچ گاه برنمی گردد اما خواهر هنوز در خیال خود به دنبال سر و سامان دادن به برادر خود است.» فیاض پور در ادامه گفت: یکی از بزرگترین ضعف هایی که در نسل جوان و نوجوان شهرمان مشاهده می شود ضعف بیان، گفتار و ارائه مطلب است. غالب نوجوانان در ادا کردن خواسته ها و مطالب خود عاجزند و بیان رسایی ندارند.
 
فیاض پور علت اصلی را در مبحث آموزش دانست و سیستم آموزشی را بزرگترین مقصر این موضوع معرفی کرد. او در ادامه اظهار امیدواری کرد که در چند سال گذشته در مدارس و در درس ادبیات بر روی این موضوع تأکید ویژه ای شده و با راهکارهایی نسبتاً مفید به دنبال این راه حل بوده اند. یکی از راه حل ها همین قصه گویی و داستان خوانی است که باید تقویت شود. فیاض پور مزیت های قصه گویی و داستان خوانی را برای رده های سنی کودک و نوجوان بر 6 قسم دسته بندی کرد: 1-مهارت سخنوری و تقویت فن بیان و گفتاری کودکان 2- تقویت قوه خیال 3- افزایش خودآگاهی 4- تقویت مهارت خوب شنیدن و خوب گوش دادن 5- تکوین شخصیت کودکان 6- تقویت هوش تصویری، هیجانی و عاطفی درکودکان و نوجوانان خوانی پس از اجرای فیاض پور به جهت تلطیف فضای برنامه، میان برنامه ای از همسر جمشید مشایخی پخش شد که با طنزی نمکین به رابطه هنرمند با خوانواده اش می پرداخت. پس از آن محمد مهدی صادق نژادان کارشناس ارشد مدیریت و مدیر مخابرات لارستان به صحنه فرا خوانده شد تا کتاب نام آشنای "دا" را برای حضار معرفی نماید.
 
صادق نژادان در آغاز کلام کتاب "دا" را به عنوان آشتی دهنده خود با کتابخوانی ( داستان) معرفی نمود. او گفت: «مدت ها بود که بر این باور بودم که امروزه فیلم ها و سریال ها و برنامه های تلویزیونی جایگزین بسیار بهتری برای کتاب ها شده اند و با وجود محدودیت زمان در عرصه کتابخوانی اما با خواندن این کتاب چنان تأثیری حاصل شد که نتیجه گرفتم هیچ چیز جای آن را نخواهد گرفت.» او راجع به کتاب چنین گفت:« "دا" نام کتاب روایت خاطرات سیده زهرا حسینی است که با موضوع جنگ ایران و عراق نگاشته شده است. این کتاب توسط انتشارات سوره به چاپ رسیده است.
 
"دا" در زبان کردی به معنای مادر است و حسینی که خود یکی از کرد های استان ایلام بوده با انتخاب این عنوان سعی نموده که به موضوع مادران ایرانی در جنگ ایران و عراق بپردازد. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این کتاب مهمترین و تأثیرگذارترین کتاب در زمینه خاطره نگاری هشت ساله جنگ ایران و عراق محسوب می شود. خاطرات ذکر شده در این کتاب مربوط به دو شهر بصره و خرمشهر در سال های اشغال خرمشهر توسط نیروهای عراقی است. حسینی در آن سال ها دختری هفده ساله بوده که گوشه ای از تاریخ آن روزها را روایت می کند.کتاب در سه بخش سال های ابتدایی زندگی حسینی در عراق و مهاجرت اجباری خانواده اش تحت فشار رژیم بعث، قسمت دوم به شرح فعالیت حسینی در جنگ ایران و عراق و در قسمت سوم به زندگی شخصی او می پردازد.»
 
صادق نژادان افزود: این کتاب 170 بار تجدید چاپ شده است .کتاب "دا" در دومین جایزه ادبی جلال ال احمد و سیزدهمین "کتاب سال"دفاع مقدس برگزیده شده است. وی گفت: کتاب "دا" به چند زبان نظیر انگلیسی، عربی، اردو و هندی ترجمه شده است.
 
صادق نژادان خلاصه کتاب را این گونه روایت می کند: « در آغاز جنگ پدر و برادر سیده زهرا حسینی توسط نیروهای عراقی به شهادت می رسند و حسینی خود هر دو را دفن می کند. این دختر هفده ساله که توان مبارزه نظامی را نداشته راه دیگری را برای کمک کردن به رزمندگان انتخاب می کند. او با حضور در غسالخانه و تغسیل شهدا که همگی از دوستان، خانواده، همکلاسی، همسایه و همشهریانش بوده اند مشاهدات خود را با نثری خاص برای بیننده روایت می کند.»
 
در پایان برنامه ضمن حضور محمد معتمدیان به عنوان معاون مدیر کل و رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و محسن زارع معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری لار بر صحنه از کتابخوانان با یک جلد کتاب نفیس "مناظری از بهشت" اثری از هنرمندان لاری (سید علی مومن، نادر لادنی، و مهدی باقرنژاد) و کتاب سه گام تا سپیده دم اثر محمد مهدی امامی تقدیر به عمل آمد. گفتنی است شب نشینی ضیافت کتاب پنجشنبه این هفته مصادف با سوم تیرماه به جهت تقارن با شب های قدر به پنجشنبه هفته آینده دهم تیر ماه موکول می گردد.


سید کامران    علوی

 

کد امنیتی:   
 [2 نظر]

دانش اموز
Iran, Islamic Republic of
3 مهر 1395   ساعت: 13:02:47

ما به مدیرمون گفتیم بزار ازکتاب خونه مدرسه استفاده کنیم دعوامون کرد بعد شما بجای اینکه جلوی اینکار رو بگیرین میان چند تا کتاب معرفی میکنین ... بجای معرفی کتاب فکری به حال مدیرهای که فرستادی بکن ما فقط به مدیرگفتیم بجای اینکه کتاب خاک بخوره بزار بخونیم

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
3 تير 1395   ساعت: 13:20:02

عالی است. کتابخوانی اگه باب بشهعالیه.

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام