به همت انجمن دوستداران محيط زيست لارستان و شركت دانش بنيان پيام وحدت اوز
اردوي علمي - تفريحي كاشت كاكتوس علوفه اي در بخش اوز لارستان برگزار شد
زمان انتشار: 15 شهريور 1395 ساعت 21:55:02
تعداد بازدید: 929
به همت انجمن دوستداران محيط زيست لارستان و شركت دانش بنيان پيام وحدت اوز (زير مجموعه مركز رشد واحدهاي فناوري لارستان)، اردوي علمي - تفريحي كاشت كاكتوس علوفه اي با هدف مقابله با بيابان زايي، جمعه 5شهریور ؛ با حضور جمعی از اعضای گروه تاگاره، در منطقه اوز لارستان برگزار شد.
به گزارش صحبت در ابتدای برنامه، دوستداران طبیعت از مزرعه پرورش شتر مرغ؛ واقع در جوار مزرعه کاکتوس بازدید کرده و سپس با حضور در مزرعه 4 ساله کاکتوس علوفه ای، با خواص و پتانسیل های این گیاه آشنا شدند.
 
عالیه سادات رفعت حقیقی کارشناس کشاورزی و نائب دبیر انجمن دوستداران محیط زیست لارستان ، در بخشی از توضیحات خود در خصوص کاشت این نوع کاکتوس گفت: يكي از معضلات زیست محیطی، بیابان زایی است که باعث ناباروری زمین ها و غیرحاصلخیز شدن آن می شود. از يك سو پدیده تخریب زمين در حال گسترش بوده و میلیون ها هکتار از کانون ها نیازمند اقدام فوری است و از سوی دیگر گياهاني مورد كاشت قرار ميگيرند که عمدتا تک منظوره و با اهداف محض زیست محیطی ایجاد شده اند و از پایداری لازم برخوردار نبوده و در بسیاری از مناطق این طرح ها تاثیر اقتصادی کافی برای بهبود زندگی جوامع محلی ندارند.
 
وی افزود: كاشت كاكتوس علوفه اي با دارا بودن پتانسيل هاي متعدد از جمله مقابله با بيابان زايي، استفاده در جيره غذايي دام، و استفاده از ميوه ان در درمان بيماريهاي گوارشي و ديابت ميتواند تا حد زيادي اين چالش زيست محيطي را برطرف نمايد، همچنين براي جوامع محلي ايجاد اشتغال نمايد.
 
رفعت حقیقی در ادامه بیان داشت: كشت پدهاي کاکتوس در انواع زمین ها و با کمترین میزان نیاز به آب، میسر است و علاوه بر محصول میوه‌اش، می‌توان از میوه و هسته‌های آن اسانس و روغن استخراج کرد که هر سه در بازار مصرف دارند. با توجه به اينكه كاكتوس عمر ٤٠ ساله دارد، بنابراین از سال سوم سود دهی خواهد داشت و علاوه برآن می‌توان به شکل مناسب طراحی و در ايجاد فضای سبز نیز از آن بهره گرفت.
 
وی بیان داشت: این مزرعه ابتدا با هدف مبارزه با بيابان زايي و تولید علوفه و در ادامه با تولید محصولات دیگر آن پیگیری خواهد شد. در ادامه برنامه، هر کدام از اعضای حاضر به سهم خود با کاشت کاکتوس در زمین مورد نظر، بخشی از دین خود را به زمین در خصوص مبارزه با بیابان زایی ادا کردند و در مجموع .... پد کاکتوس کاشته شد.
 
در پايان، سوالاتي در راستاي بازديد انجام شده مطرح و از طرف شركت دانش بنيان پيام وحدت اوز که زير مجموعه مركز رشد واحدهاي فناوري لارستان است به برندگان مسابقه تخم شتر مرغ اهدا گرديد.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام