لیلا وصالی
لزوم نگاه تخصصی به اینفوگرافیک با توجه به محیط انتشار
زمان انتشار: 14 آبان 1395 ساعت 09:20:42
تعداد بازدید: 484
با شناخته شدن بیش تر ویژگی‌های مفید اینفوگرافیک در ارائه اطلاعات جامع در یک نگاه در زمینه های مختلف، اقبال بیش تری در جامعه و بین متخصصین رشته های مختلف و به خصوص متخصصین ارتباطات‌ برای تبدیل اطلاعات مفید به اینفوگرافیک صورت گرفته است. اما نکته قابل تأمل، میزان کاربردی بودن اینفوگرافیک با توجه به شیوه های ارائه در محیط های انتشار متفاوت است. 
در واقع اگرچه در اینفوگرافیک قرار است اطلاعات همراه با تصویر به شکلی ارائه شوند که مخاطب بتواند با یک نگاه سریع، اطلاعات مهم و کاربردی مورد نظر خود را به صورت یکجا ببیند و اطلاعات لازم را به دست بیاورد، اما باید در نظر داشت هر محیط رسانه ای ظرفیتی محدود به قابلیت های پیش بینی شده و توانایی ارائه اطلاعات دیداری محدود به ظرفیت خود را دارد. 
 
بنابراین اگرچه بتوان یک اینفوگرافیک جامع و بسیار کارامد در یک پوستر نصبی در محیط های عمومی همچون ادارات، مدارس و مکان های عمومی دیگر ارائه کرد، اما همین اینفوگرافیک می تواند در محیط های بسته فضای مجازی ناکارامد بوده یا دست کم کارایی لازم را نداشته باشد. چراکه انتقال یک پوستر با ابعاد بزرگ و در محیط عمومی به یک صفحه کوچک همچون صفحه تلفن همراه یا تبلت با استفاده از اپلیکیشن هایی همچون تلگرام، واتساپ و اینستاگرام، ظرفیت دیداری لازم برای درک چنین اینفوگرافیکی را ایجاد نمی کند.
 
از این رو به نظر می رسد لازم است تعریف جدیدی از اینفوگرافیک برای فضای مجازی با توجه به ظرفیت های موجود، صورت بگیرد. دراین صورت لازم است اطلاعات مورد نظر، محدودتر شده یا در قالب چند اینفوگرافیک مجزا اما پیوسته از نظر محتوا ارائه شوند تا مخاطب امکان مشاهده با یک نظر و دریافت اطلاعات مورد نظر همانند محیط عمومی را پیدا کند. در نهایت برای انتقال اینفوگرافیک آماده شده برای محیط های عمومی به فضای مجازی، پیشنهاد می شود رزولوشن یا کیفیت تصویر تا اندازه ای بالا برده شود که مخاطب بتواند دست کم با ذخیره تصویر، قادر به مشاهده درست آن باشد.
 
هرچند تجربه نشان داده است به جز موارد تخصصی که مشاهده اینفوگرافیک برای مخاطب مهم به نظر می رسد و از انگیزه کافی برای ذخیره تصویر و مشاهده دقیق برخوردار است، بقیه افراد به محض عدم امکان مشاهده سریع و راحت، بدون توجه از کنار اینفوگرافیک عبور می کنند و این به منزله ناکارامدی اینفوگرافیک خواهد بود.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام