کاظم رحیمی نژاد
در ستایش نوحه ی سکوت
زمان انتشار: 7 آذر 1395 ساعت 22:11:11
تعداد بازدید: 716
نوشتار زیر حاصل تاملی کوتاه در نوحه خوانی سنتی لاری توسط مداح اهل بیت" سیدعلی هاشمیان" در حسینیه حاجی تقی لار با تکیه بر نوحه های محرم 1438(1395) است.
 نیازی نیست بگویم نوحه خوانی "سید علی هاشمیان" سبک خاص و منحصر به فرد خود را دارد. اهل فن هم که نباشید متوجه می شوید؛ اما آنچه شاید نیاز به توضیح داشته باشد مولفه های سبک هاشمیان است.
 
در نوحه هاشمیان ریتم بر صدر می نشیند. به این معنا که  ریتم های دقیق و گاه تلفیقی که او در نوحه هایش استفاده می کند موجب می شود که مخاطبان- سینه زنان برای اینکه بتوانند نظم سینه زدن را حفظ کنند و ریتم را به هم نزنند به دقت  نوحه را گوش دهند. پس نخست این ریتم دقیق و در شروع, کند نوحه است که مخاطب را به سکوت وا می دارد.  سکوتی که در نزد اهل نظر به تعمق می انجامد.
 
در نوحه های امسال سید علی هاشمیان نقش نوستالژی بسیار پر رنگ بود. این نوستالژی گاه از طریق یک ملودی قدیمی به فضای سینه زنی تزریق می شد( مانند نوحه حضرت علی اکبر )و گاه با تضمین شعری معروف مانند نوحه شب عاشورا که با تضمین شعر معروف سعدی شیرازی( ای ساربان آهسته ران...) همراه بود فضای نوستالژیک ایجاد می کرد. ناگفته پیداست ایجاد فضای نوستالژیزک تا حد زیادی برانگیزاننده احساسات و زمینه ساز تعمق در موضوعات است.
 
مضمون- و نه محتوا- سومین عنصر تاثیر گذار و تفاوت برانگیز نوحه هایی است که خلیل رویینا می سراید و سیدعلی هاشمیان می خواند. شاخصه اصلی شعرهای خلیل روینا که در این سالها تمامی نوحه های سید علی هاشمیان بر اساس آنها تنظیم شده است خلاقیت های مضمونی است. به این معنا که محتوایی واحد( واقعه کربلا) را با مضامین متفاوت و متنوع بیان می کند. این تنوع و خلاقیت مضمامین نوحه های رویینا- هاشمیان وجه سوم سبک نوحه سرایی- خوانی حسینه حاجی تقی لار را تشکیل می دهد.
 
محتوا اگرچه منشا و نیت تمامی مراسم سینه زنی محرم و طبیعتا مراسم حسینیه حاج تقی لار است اما؛ به زعم نگارنده آنچه بین مراسم حسینه حاجی تقی با سایر مراسم شهر لار تفاوت ایجاد می کند شیوه عرضه این محتوای واحد است. محتوایی که به شدت تحت تاثیر سه مولفه ریتم, نوستالژی و مضمون است. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [2 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
8 آذر 1395   ساعت: 12:12:13

با این که ما نسل جدید به حساب می آییم ولی باز حسینیه حاج تقی از کودکی حس و حال خاص خودش را داشته و همچنین ختم های عصر تاسوعا حسینیه اعظم و حضرت آقا خدا بیامرز و نوحه محله نو...

 
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
8 آذر 1395   ساعت: 07:44:06

با تشکر از تیز بینی و تحلیل جناب دکتر رحیمی نژاد. خود حسینیه حاج تقی هم بخشی از نوستالژی محرم است.

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام