شبی که" پهلوان باقر" 19 ساله بود
زمان انتشار: 12 آذر 1395 ساعت 21:29:09
تعداد بازدید: 833
منیره جهانبین/ صحبت نیوز: آوایت از افلاک مرا فرا می خواند،ملکوت نگاهت از دور دستها چه نزدیک می نمایاند، آسمان قلب مهربانت میزبان زمینیان شده ودر بحبوحه یادت, آغوش گشوده ای برای هر آنکس که امشب را دریا دل و دریا گون می اندیشد. طوفان نگاهت بارش آهنگینی را آغاز کرده ،در سرا پراده ایثار و شهادت به بهشتی میرسم که بیرق های سرخش مدهوشم می کند،و لوحهای زرینش نشسته بر خاک، جانم را می نوازد و امشب میزبان هستیم بر آسمانیان. گامهایم را تند تر می کنم به محوطه ی گلزار عشق که می رسم طنین صدای مجری برنامه فضا را آکنده از نام ویادیوسف های زمان کرده "باقر،پهلوان بود...." ساده و زیبا منظومه ای را به اعتبار مردانگی و مقاومت در برابر دیدگانم مجسم می شود. خیل جمعیت به تماشا نشسته اندحکایت غیرت و تواضع را در صحنه ی گیتی،نقل بزرگ مردان از زبان مرشدان این مرزو بوم حال و هوای دیگری دارد آنگاه که مرشد شهر دم گرمش را مزین می کند به نام شاه نجف و شاه بیتش کلامش را می بخشد به روح جوانمردی که نامش باقر است و به قول مرشد" باقر ساده و به تمام معنا باوفا بود..."
 
آسمانا به نظاره بنشین سخاوت را،شور و ایستادگی را ، از سویدای دل ره یافتن به معشوق را...ستارگانت را راهی کن به ضمانت، چرا که امشب در محضر بهشتیان واژه کم می آوری، در حضور مادران چشم به راه و سوز نگاه خواهران،در حسرت آخرین دیدار....
 
اینجا میعادگاه خاطره هاست ....سرزمین آکنده از آموختنها ست و گواه گفته هایم آنجا نمایان می گردد که سرگرد جاهدی فرمانده ی سپاه پاسداران حلقه ی مفقوده زندگی امروز مارا زندگی و راه و رسم شهدا می داند و اعلام می کند که از "بصیرت سیاسی " شهدا کمتر گفته شده، چرا که اولین حرف آنها در وصیت نامه اشان این است که پشتیبان ولایت فقیه باشید.
 
سرگرد جاهدی با پردازش این مهم که فرهنگ ایثار و شهادت باید گفتمان غالب کشور بشود اذعان می کند به تعبیر رهبر کبیر انقلاب شهدا "ستارگان هدایت"هستند.
 
چلچله ها به آواز نشسته اند، هلهله و هاله ی نور عطر حسینیان را در فضا می پراکند و دوبیتی های که مجری برنامه به نقل از " محمد زارع" برادر شهید می خواند عطش شنوندگان را برای شنیدن صد چندان کرده است.چرا که سوز کلام برادر نینوایی بر پا می کند. برخیز برادر که همه آمده اند باذکر و دعا و زمزمه آمده اند برخیز که یاران شهیدت امشب با عشق بلند فاطمه آمده اند باقر نام آشنای که سبکبال همنشین ابو فاضلهای شده که در دادن جان تردید نکردند،
 
باقر به جسم پهلوان نیست آنگونه که سرهنگ پاسدار فتحی سرشت می گوید باقر ، به رسم ، به آئین به مهر به نشان ....پهلوان است. همرزم شهید، مطلع کلامش را اینگونه آغاز می کند من مدیون بافر هستم.آنگاه که نوجوان 17ساله ای بودم و باقر 19 سال داشت،در جزیره ی مجنون با او آشنا شدم.
 
فتحی سرشت در وصف همرزم شهیدش، شیوا و پر شور می سراید، باقر مقتدر بود، حقیقت را پیدا کرده بود انسانی بزرگ که معرفت و فتوت داشت. موسیقی زیبایی کلام نافذ فتحی سرشت را همراهی می کند و او گویی که بار دیگر مجنون وار،به جزیره مجنون باز گشته باشد باقر را پر از جمال و کمال برایمان باز گو می کند.
 
باقر دست پرورده منصور خادم صادق است که در شیوه و سیره پیشی می گیرد و تمام و کمال داشته هایش را به منصه ی ظهور می رساند. اینک نام باقر، یادش،هیبت و جبروت مثال زدنی اش بر تارک ذهنم می نشیند. آوای نگاهش آنگاه گرمی می بخشد که فتحی سرشت اذعان می کند" نگاه مردانه باقر از خاطرم حذف نمی شود"
 
جمعیت عجین شده با نقلهایی که به قصه پریان می ماند، عجین شده با داستان پهلوانانی که روحی به بلندای آسمان دارند... هم نوا شده اند با همرزمانی که گونه های خیسشان،حکایت از درد جدایی دارد و دیر زمانی است که منتظرند صیقل دهند کلامشان را در زمزم های از نور ،آن زمان که علی میرزا نغمه سنج پشت تریبون می آید و با طمانینه بیان می کند.
 
"پهلوان باقر, رخصت" به دنبال نشانی های آشنا آمده ایم، بار دیگر فرصتی داده شده که افتخار تجدید بیعت و تجدید دیدار با یاران آشنا داشته باشیم ، واقف هستم به بزرگ منشی و آزاد اندیشی این سبکبالان و آنگاه یقینم را ایمان می آورم که تمثال خندان باقر را بر کیک زیبایی که خواهران پایگاه حضرت معصومه (ع) تدارک دیده اند مشاهده می کنم.
 
یاد واره شهید باقر زارع با حضور مسئولین شهرستان پنج شنبه 11 آذرماه 95 در گلزار شهدای لار با همت پایگاه خواهران حضرت معصومه و همکاری پایگاه شهید همنشین فرد برگزار شد. روحشان شاد....


منیره    جهان بین

 

کد امنیتی:   
 [4 نظر]

تارا
Iran, Islamic Republic of
13 آذر 1395   ساعت: 21:34:10

باسلام خیلی زیبا نگارش کردین وآفرین به حسن سلیقه ایی که درزادروز تولد پهلوان ،قهرمان میدان شهادت رو یادواره کرده

 
کامجو
Iran, Islamic Republic of
12 آذر 1395   ساعت: 22:49:18

شهید زارع اول پهلوان شد بعد قهرمان میادین نبرد روحش شاد سرکار خانم جهان بین زیبا وجالب نگارش کرده اید. احسنت

 
داود
Iran, Islamic Republic of
12 آذر 1395   ساعت: 22:36:51

درود بر سرکار خانوم جهان بین واقعا عالی نوشتید. موفق باشید

 
جهاندیده
Iran, Islamic Republic of
12 آذر 1395   ساعت: 22:19:53

زیباتر دشیواترازهمیشه به تصویر ذهن ونگاه درآورده ای صحنه ی حماسی این یادواره را.درودها برتو که رسالت قلمت را به خوبی ایفا کرده ای.

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام