کاظم رحیمی نژاد
نقدی بر اظهار نظر استاندار فارس در مورد دانشگاه فرهنگیان
زمان انتشار: 26 آذر 1395 ساعت 01:31:17
تعداد بازدید: 1065
نقد جدی که به دانشگاه فرهنگیان وارد است نه آن چیزی است که استاندار محترم فارس به آن اشاره کرده اند؛ چرا که ...
"سيد محمدعلي افشاني عصر پنجشنبه 25 آذر 95 در جلسه شوراي آموزش و پرورش فارس كه با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، خود را منتقد جدي دانشگاه فرهنگيان معرفي کرد و گفت: دانش‌آموزان بعد از پذيرفته شدن در كنكور اول گزينه‌هاي مربوط به دانشگاه‌هاي معتبر را مي‌زنند و اگر جايي قبول نشدند، گزينه دانشگاه فرهنگيان را هم انتخاب مي‌كنند."
 
با خواندن این عبارات از سوی بالاترین مقام اجرایی استان فارس, بر آن شدم به عنوان مدرس دانشگاه فرهنگیان چند نکته را به استاندار فارس یادآور شوم.
 
نکته نخست اینکه دانشگاه فرهنگیان به عنوان یک دانشگاه نوپا در وزارت علوم تحقیقات و فناوری که پیش از این بخشی از وزارت آموزش و پرورش بوده و تحت عنوان "مراکز تربیت معلم" اداره می شده بی شک نواقصی دارد که با معیارهای علمی و نقدهای کارشناسانه می توان به رفع آن همت گماشت و در این راه بخشی از وظیفه رفع نواقص به عهده دستگاه های اجرایی و در راس آنها استانداری هاست.
 
نکته دومی که باید تصریح شود این است که نقد جدی که به دانشگاه فرهنگیان وارد است نه آن چیزی است که استاندار محترم فارس به آن اشاره کرده اند؛ چرا که عامل" تضمین اشتغال" خود مشوق بسیاری از دانش آموزان مستعد برای انتخاب گزینه مربوط به دانشگاه فرهنگیان است و اگر جای نگرانی است مربوط به طرز انتخاب رشته دانش آموزان نیست. 
 
اولین نقدی که به دانشگاه فرهنگیان وارد است و نگرانی اصلی مدرسان دانشگاه فرهنگیان محسوب می شود " عدم وجود مآخذ مدون و کاربردی مخصوص برای این دانشگاه در اغلب رشته هاست".
 
بنابراین ضرورت تشکیل کارگروه تدوین کتب درسی مخصوص دانشگاه فرهنگیان از دید من معلم مهم ترین اولویت دانشگاه فرهنگیان محسوب می شود. چرا که دانش آموزان مستعد بسیاری حداقل به انگیزه داشتن شغلی مناسب به دانشگاه فرهنگیان آمده اند و خواهند آمد؛ اما کافی نبودن شرایط میزبانی از این استعدادهای کشور نظام آموزشی را با خطر ناکارآمدی مواجه خواهد کرد.
 
دومین نقد مهمی که به دانشگاه فرهنگیان- بخصوص در استان فارس- وارد است عدم وجود فضای مناسب آموزشی و فرسوده بودن امکانات موجود است. 
 
نمی دانم استاندار فعلی فارس اطلاع دارند یا نه؟! دو سال پیش در مراسم روز دانشجو, استاندار وقت فارس- سید محمد احمدی- به مرکز آموزش عالی شهید مطهری شیراز( آب باریک) آمدند و با دیدن شرایط نامناسب این مرکز و قرار داشتن در کنار مجتمع پتروشیمی قول جا به جا شدن آن را دادند؛ البته عمر مدیریت ایشان کفاف عمل به این وعده را نداد؛ اما اکنون جناب استاندار می توانند با عملی کردن این وعده دو ساله گامی در جهت بهبود وضعیت دانشگاه فرهنگیان بردارند.
 
بی شک این کار بهتر از متهم کردن دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به قبول نشدن در دانشگاه های معتبر است.

 

کد امنیتی:   
 [3 نظر]

فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
28 آذر 1395   ساعت: 18:52:05

به نظر بنده و بسیاری از کارشناسان ٰ، استاندار محترم فارس خیلی درست فرموده اند و بهترین راه جذب معلم نخبه همان آزمون جامع از فارغ التحصیلان همه دانشگاه هاست که اصطلاحا ماده 28 مینامند هست.باتشکر از تی نیوز

 
آگاه
Iran, Islamic Republic of
27 آذر 1395   ساعت: 17:30:54

استاندار محترم بسیار متین فرمودند....دانشگاه با سهو یا چند مدیر اداره میشود یکی صاحب اختیار و دیگران فرمانبردار...اختلاف سلیقه و نظر و نگاه مدیریت اختلاف را به درون دانشگاههای استانی کشانده و چوب اختلافها را دانشجو میخورد و بس...بیشتر شبیه به مجتمع های آموزش در آموزش و پرورش است تا دانشگاه....مدیرپروازی داره مدیر آنلاین یا کنفرانسی داره...خلاصه ی پدیده است این دانشگاه....علیرغم دغدغه مقام معظم رهبری فکر کنم خود مسیولین دارن راه جمع شدن دانشگاه رو فراهم میکنن

 
دانشجو علی
Iran, Islamic Republic of
26 آذر 1395   ساعت: 08:24:12

سلام جانا سخن از زبان ما میگویی.وحقیقتا دغدغه شغل درآینده مهمترین علت ورود نخبه هابه دانشگاه فرهنگیان است.

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام