در همایش جوان سالم در لارستان مطرح شد:
مشکل اعتیاد را باید به دست خود مردم حل کرد
زمان انتشار: 4 دي 1395 ساعت 00:22:27
تعداد بازدید: 536
همایش جوان سالم شامگاه 1دی ماه 95با حضور محمد فیاض پور رئیس اداره ی آموزش و پرورش لارستان، علی اصغر علی پور معاونت فرمانداری ویژه لارستان, محمد رضا ابراهیمی رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان فارس ،سرهنگ دیندارلو , فرمانده نیروی انتظامی لارستان و محقق ،پژوهشگر آسیب های اجتماعی هومان نارنجی ها در تالار وحدت برگزار شد. 
محمد فیاض پور رئیس اداره ی آموزش و پرورش لارستان در این جلسه بیان کرد: نوجوانی اقتضائاتی دارد که یکی از مهم ترین آنها الگو پذیری و تاثیر پذیری است. بنابراین نیاز به این چنین همایش ها همیشه حس می شود و با توجه به این اسیب های اجتماعی که این طیف سنی را در معرض خطر قرار داده است لازم است کارهایی علمی و تحقیقی بیشتری داشته باشیم. 
 
محمد رضا ابراهیمی رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان فارس نیز گفت:حقیقتا من بسیار خرسندم که میبینیم یک حساسیت ویژه ای در کشور و در استان ما در حوزه ی مبارزه با مواد مخدر و آسیب های اجتماعی وجود دارد بخصوص در در دولت تدبیر و امید.
 
قبلا شاید این حساسیت ها در مراکز استان بود اما در دو سه سال گذشته میبینیم که این حساسیت به همه ی شهرستان ها رسیده و مهم ترین نقاط ضعفی که ما در حوزه ی مبارزه با مواد مخدر داشتیم همین عزم و حساسیتی بود که در بین مردم و مسئولین نسبت به حوزه ی مواد مخدر به اندازه کافی وجود نداشت. و اگر ما توفیقاتی در حوزه ی مبارزه با مواد مخدر داشتیم در سه سال گذشته بوده.
 
من در هر جایی در هر تریبونی که داشتم گفته ام: اولا که یک اشکالی از ما بود که نتوانستیم این حساسیت را به مردم و عموم افراد جامعه منتقل بکنیم که مواد مخدر یک تهدید بزرگ است خوشبختانه در این دولت رویکرد ها ،نگرش ها تغیر کرده و ما تمام تلاشمان این است که این حساسیت منتقل کنیم به افراد جامعه به هر حال شما میدانید که امروزه یکی از مهم ترین و جدی ترین آسیب های اجتماعی در گستره ی سیاسی اجتماعی عالم بحث مواد مخدر وروانگردان هاست و ما هر روزه هر ساله با رنگین کمانی از مواد مخدر سنتی و صنعتی روبه رو هستیم و اگر نگاه کنیم می‌بینیم هر جا جرمی اتفاق می افتد یک سوی آن مواد مخدر است،رصد کنیم از ابتدای انقلاب تا الان در حوزه ی مواد مخدر میبینیم که دستگاه های اطلاعاتی ،امنیتی ،انتظامی ما به شدت بر علیه مواد مخدر مبارزه کردند دولت جمهوری اسلامی ایران همه ساله در دنیا پرچم دار عرصه ی مواد مخدر در دنیا بوده به چه دلیل ما سالانه ششصد ،هفتصد تن کشفیات مواد مخدر ما بوده است ما بیش از 400شهید در عرصه ی مبارزه با مواد مخدر تقدیم به این انقلاب کرده ایم اما چه شد که با این همه اقدامات صرف مقابله ای میبینیم که باز مواد مخدر در این مملکت فراوان است و هر لحظه ما آمار بالا رفتن اعتیاد را میدهیم گردش مالی مواد مخدر متأسفانه بین 3تا 5هزار میلیارد دلار در سال که دیگر دارد سر به یر میشود و مورد توجه کشور های استعماری است هر لحظه مواد مخدر دارد به هزار رنگ و بوی جدید در می آیند و به موازات علم و تکنولوژی دارد تغیر وضعیت می دهد. پس کی؟،چه زمان ما باید احساس مسئولیت بکنیم ،اصلا ستاد.مبارزه با مواد مخدر نیست چرا این عظم ملی شکل نمی گیرد همه ی مردم.باید احساس مسئولیت بکنند.جوان ما،نوجوان ما.،اساتید ما ،نخبگان ما همه باید.کمک کنند بی پرده و سریح با جوان و نوجوان تان در رابطه با مواد مخدر صحبت کنید یکی از مهم ترین نقاطی که ضربه هایی به ما وارد می کند در حوزه ی مواد مخدر این است که حساسیتی که باید در بین مردم ایجاد نمی شود ،واقعا ما به چه دلیل در دولت تدبیر و امید اجتماعی شدن بحث مواد مخدر مطرح می شود ،کارشناسی می شود .
 
رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان افزود: در حوزه ی مقابله با ورود به عرصه ی مواد مخدر واقعا دولت جمهوری اسلامی ایران ،دستگاه های قضایی ما،دستگاه های انتظامی ما ،دستگاه های اطلاعاتی ما همه ی دستگاه هایی که در این حوزه کار می کنند سر آمد کشور های دنیاست اما باز هم باید بیشتر کار کنیم و گیر کار ما در حوزه ی پیشگیری است این اجتماعی که مطرح شد دولت واقعا به تنهایی نمی تواند باید مردم ورود کنند و احساس مسئولیت کنند متأسفانه کشور های بزرگ استعماری به این مقصود رسیده اند جامعه ای که جوان فعال نداشته باشد جوان پویا نداشته باشد ،جوان سالم نداشته باشد یک جامعه ی مولد نیست. هومان نارنجی ها محقق،پژوهشگر آسیب های اجتماعی ضمن عرض تشکر از مجموعه ی وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور بیان کرد در هر جامعه ای که انقلاب میشود آسیب های اجتماعی کم میشود به عنوان مثال فحشا کم میشود مردم همه یک هیجان انقلابی دارند و کمک های مختلف اجتماعی دارند ،همیشه در انقلاب ها آسیب های اجتماعی کم میشود اعتیاد هم کم میشود ولی بعد از انقلاب یواش یواش عددها برمیگردد به هم ان عداد قبلی و اینجاست که دوباره آمار و ارقام اعتیاد نگران کننده شد و ما هم که بغل گوشمان دو کشور سازنده داریم.یعنی افغانستان و پاکستان بزرگ ترین تولید کنندگان مواد مخدر دنیا به نام هلال طلایی و هر سال.هزار تن به تولیدشان اضافه شد،جلسه ای در مجمع مصلحت نظام تشکیل شده بود در آن جا این سوال مطرح شده بود که آیا تولید افغانستان به نظر شما که کارشناس اعتیاد هستید از مصرف دنیا بالا تر نیست ؟آمدیم آمار و ارقام معتادان مرفینی را حساب کردیم دیدیم که بله این عدد.از مصرف 200میلیون معتاد جهان بالا تر است. تولیدش از ایران و روسیه رد می شود.
 
وی تصریح کرد: ما در برخورد با آسیب های اجتماعی اعدام را نمی توانیم به عنوان یک راه کار خوب انتخاب کنیم . بعضی از معضلات اجتماعی بالاخره خودش ایجاد کننده اعتیاد می شود سازمان ملل می آید حساب می کند که در افغانستان چه قدر مواد مخدر تولید می شود و پلیس ایران موفق ترین پلیس دنیا در برخورد با مواد مخدر است ،پلیس ایران حتی به پلیس های دنیا درس می دهد برای این که پلیس ما در گلوگاه نشسته ما 30درصد کشفیاتمان 30درصد ترانزیت ایران است . راه حل این است که ما اعتیاد را به دست خود مردم حل کنیم شما تنها فرزند خود را مراقبت کن و ما از بقیه انتظاری نداریم .چرا این اتفاق نمی افتد؟ مگر می شود کسی بخواهد که فرزندش معتاد شود؟ من نمی دانم که فرزندم کی معتاد شد و خیالم راحت است که فرزندم معتاد نمی شود اما میشود این آن قسمت حساس سازی است و این فرمول در آن است ورزش تنها کافی نیست اما یک عامل باز دارنده است مسئله اینجاست و بعد این که خانواده ها به چه چیزی بها میدهند در فرزندان خود؟اگر اعتیاد را ول کرده و معتاد می‌شوند پس خانواده ها به چه چیزی بها میدهند؟در کشور های توسعه یافته آموزش اصلا مال مدرسه نیست آموزش مال آموزش عالی ست حال سوال اینجاست که خوب پس در این میان مدرسه چه کاری انجام می دهد ؟مدرسه به بچه ها انگیزه می دهد درس بخوانند .
 
وی افزود:آسیب های اجتماعی در جامعه مثل فواره های متصل به یک منبع است اگر شصتشان را به روی دوتا ی آن بگذاری دوتای دیگر آن بالا می رود پس باید چه کار کنیم؟باید آن فواره را از شیر فلکه اش ببندیم اگر فکر کردیم خود به خود پایین می آید اشتباه کردیم ما باید اصولی و ریشه ای اعتیاد را درمان کنیم ،اعتیاد یک بیماری پنهان است و اصلا مشخص نمی شود خب حال ما فهمیدیم باید کاری انجام دهیم . نارنجی ها در آخر افزود 70درصد اعتیاد در ایران از دوست است همین را باید مراقب بود از این جلسه این را بگیرید کافی است ،دوستان فرزندان خود را بشناسید بدانید که این ها کی هستند؟چه کاره اند؟چه قدر خوبند؟ همین 70درصد را پیشگیری می کند و دیگری کنترل و نظارت است و این که راجع به این موارد سریح و بی پرده با فرزندان خود صحبت کنید چرا که اگر شما درستش را نگویید غلط را دوستانشان می گویند.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام