گزارش بشارت نو از بحران بی آبی در لارستان (2)
مسئولان لارستان از بحران بی آبی در این شهرستان گفتند
زمان انتشار: 11 دي 1395 ساعت 22:29:00
تعداد بازدید: 936
منیره جهانبین: نشریه بشارت نو در ادامه بررسی بحران بی آبی در لارستان یه سراغ مسئولان لارستان رفت و نظر کارشناسی آنها را در این مورد جویا شد.
جلیل حسنی/ معاون استاندار و فرماندارلارستان در مورد وضعیت آب در لارستان گفت: 
 
 
لارستان شهرستان گرم و خشکی است که طی این سال¬ها کم‌ترین میزان بارندگی را داشته است. طبیعی در این وضعیتایجادشده، ماملزم به رعایت چهارچوب‌هاییهستیم. در کنار کم‌آبیبه‌طور نسبی، کیفیت آب هم پایین آمده است. علاوه بر بارش کم این سالیان، اضافه برداشتی که از منابع آبی می‌شود، پیامدهای محیطی و اقتصادی نامطلوبی را به دنبال داشته است و اگر اقدامات جدی و عملی در کاهش برداشت بی‌رویه و تعادلی در سفره‌هایآب‌های زیرزمینی صورت نگیرد، علاوه بر تشدید این موارد، اختلال درروند امور جاری و اقتصادی، حتی در بحث‌های معیشتی، کشاورزی و تأمین آب شرب به‌عنوان یک بحران جدی در سطح شهرستان و روستا هم ایجاد می¬شود.
 
با انشعاب های غیرمجاز برخورد می کنیم
 
حسنی افزود: پیشنهاد‌هایی که پیگیر آن هستیم یکی آگاهی بخشی و ارتباط مستمری است که با روستائیان کشاورز برقرار می‌کنیم. اینکه الگوی کشت و مصرف آب تغییر پیدا کند. در کنار آن بحث آموزش به بهره-برداران هم اهمیت زیادی دارد. هم برای آن¬هایی که آب شرب مصرف می¬کنند و هم آن¬هایی که کشاورزی می¬کنند. بی‌شک اگر این نوع رفتار تغییر نکند، پیامدهای منفی  و بحران آب بر اساس همین مصرف بی‌رویه شکل خواهد گرفت.
 
بحث دیگر مقابله با بهره¬برداری بیش‌ازحد خواهد بود که معتقدم برخورد با انشعاب¬های غیرمجاز که در چهارچوب وظایف قانونی و ادارات نازل بر این موضوع است، باید صورت گیرد.
 
نصب کنتور هوشمند در شیوه¬های مصرفی در آب¬های کشاورزی و آب¬هایی که مصرف دامی دارند، از دیگر مواردی است که باید نهادینه شود و مردم و مسئولین به لزوم نصب این کنتور اعتقاد پیدا کنند و بدانند اکنون مشکل جدی ما یقینا کمبود آب است.
 
در این راستا برنامه¬های دیگری هم تدبیر شده است. در برنامه‌هایکوتاه‌مدت حوزه روستایی ، آب‌رسانی سیار، ایجاد و نصب دستگاه آب‌شیرین‌کن و بحث مدیریت آب دردستور کارمی‌گیرد وهمچنینبرنامه‌های بلندمدت شامل استفاده از سد سلمان برای برخی بخش‌ها مانند جویم و بنارویه، آب‌رسانی بیرم از طریق طرح محرم و سد هایقر است.
 
 
حسین مختاری/ رئیس اداره آبفای شهری لارستان برای حل بحران بی آبی در لارستان پیشنهادهایی داشت. وی گفت:
 
تا سال 1388 آبرسانی به مشترکین آب در شهر لار توسط 14 حلقه چاه انجام می‌شده است که پس از بهره‌‌برداری از خط آبرسانی از سد سلمان فارسی و تصفیه خانه «حضرت ابیطالب» این چاه ها به صورت رزرو و به حالت نیمه فعال درآمدند تا در صورت قطعی آب سد سلمان به دلایل مختلف از جمله آب بردگی خط وارد مدار تولید شوند. 
 
خط آبرسانی سد سلمان به طول 180 کیلومتر از محل تصفیه خانه شروع شده و پس از آبرسانی به شهرهای فتح آباد، خنج، گراش و اوز و عبور از سه ایستگاه پمپاژ وارد شهر لار می‌شود و عهده دار تامین بیش از 93 درصد آب مصرفی مشترکین شهرهای لار، لطیفی، و خور می‌باشد. حجم مخازن ذخیره موجود شهر جهت کنترل فشار، ذخیره آب و پاسخگویی در ساعات اوج مصرف 38500 متر مکعب می‌باشد.
 
جمع آوری شبکه فاضلاب، مشارکت بخش خصوصی را می طلبد
 
شهر لار دارای شبکه جمع آوری فاضلاب نیست که امید است با مشارکت بخش خصوصی این مهم، که از دغدغه‌های اصلی شهر می‌باشد به مرحله اجرایی در‌آید. البته مطالعات فاز صفر و یک آن توسط شرکت آبفا فارس انجام و به تایید شرکت آب و فاضلاب کشور رسیده است.
 
یکی از بزرگترین اهداف شرکت‌های آب و فاضلاب و بالاخص آبفا لار کاهش میزان هدر رفت آب می باشد که طی اقدامات موثر انجام شده در سنوات گذشته از جمله اصلاح شبکه توزیع، تعویض لوله‌های فرسوده، کنترل فشار شبکه و... این عدد برای لار حدود 18 درصد است. 
 
سرانه مصرف در شهر لار برابر 194 لیتر در روز به ازای هر نفر است و نشان از مصرف کمتر شهروندان گرامی لار به نسبت متوسط استان است. اما با توجه به خشکسالی اخیر نیاز به صرفه جویی بیشتر در مصرف آب امری اجتناب ‌ناپذیر می‌باشد. در سال گذشته حدود 5 میلیون و 100هزار متر مکعب آب مصرفی شهرهای لار و خور بوده است. یکی از دلایل دیگری که اهمیت صرفه جویی بیشتر آب را در شهر لار نشان می دهد قیمت تمام شده زیاد آب انتقالی از سد سلمان به لارستان به نسبت دیگر شهر های استان می‌باشد که این اختلاف قیمت ناشی از هزینه های انتقال آب از 180 کیلومتری، بهره‌برداری از تصفیه خانه و چهار ایستگاه پمپاژ و همچنین حفظ و حراست از تاسیسات موجود است.
 
متاسفانه به دلیل نبود یک ردیف اعتباری مخصوص این پروژه عظیم ملی، تمام این هزینه ها بر عهده شرکت آبفا فارس است و باعث افزایش قیمت تمام شده آب انتقالی به شهر لار شده است. لذا با توجه به این موارد و اهمیت آب موجود پشت سد که ناشی از بارندگی¬های سالیانه و خشکسالی¬های اخیراست، لزوم صرفه جویی را در شهرهای بهره‌مند از طرح آبرسانی از سد سلمان بالاخص شهر های لار و لطیفی و خور مضاعف می‌کند.
 
 
 
 
 
اجرای پروژه های آبخیزداری راهکاری برای مقابله با بحران
 
 
منصور رضایی/ رئیس اداره منابع طبیعی لارستان می گوید: لارستان وسعت زیادی دارد و باتوجه به وسعت منطقه سالیانه حدود دو میلیارد و 520 متر مکعب بارش داریم که از این میزان بارندگی تنها 10 درصد آن به سفره های زیرزمینی تزریق می شود واین 10 درصد معادل با 252 میلیارد متر مکعب است.
 
 میزان برداشت ما از چاه های موجود، سالیانه 550 میلیون متر مکعب است. در حال حاضر در کل منطقه بالای سههزار حلقه چاه وجود دارد و میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی 18/2 برابر است واین میزان برداشت با میزان بارندگی ما هم خوانی ندارد. هرچه میزان بارندگی کمتر باشد استفاده از آبهای زیر زمینی هم بیشتر می شود.
 
برای مقابله با بحران آب در منطقه باید میزان زیادی از کشت منطقه را به گیاهان بومی اقتصادی اختصاص دهیم تا بتوانیم از هدر رفت آب جلوگیری کنیم و با ترویج این گیاهان، آنها را در کشاورزی جایگزین کنیم. در غیر این صورت این بحران در زمان کوتاهی کل منطقه را درگیر می کند.
 
بحران آب و کم آبی نه تنها لارستان که کل کشور را تحت الشاع خود قرار داده و من معتقدم که بحران ها همیشه راهکاری هم با خود به همراه دارند؛ بنابراین اگر بتوانیم در منطقه لارستان طرحهای آبخیزداری را اجرا و توسعه دهیم، می توانیم به نتایج خوبی دست یابیم. 
 
طبق برآوردی که انجام شده اگر 145 پروژه آبخیزداری با وسعتی معادل با دو میلیون متر مکعب حجم آب داشته باشیم، در این صورت میزان برداشت و تزریق آب مساوی می شود.
 
در این خصوص در سال های گذشته چند طرح اجرا شده است. از جمله درمنطقه کاریان، جویم و بیدشهر به صورت مشارکتی بین دولت و مردم این طرح در حال پیگیری است.
 
دربخش اوز لارستان آقای جام گوهری از سال 86 طرح آبخیز داری را در 15 کیلومتری شهر اوز اجرا کرده است.«سد بهارستان» اوزبا حجم 250 هزار متر مکعب به دلیل درصد نفوذپذیری پایین منطقه، آب ذخیره شده تا اردیبهشت ماه باقی می ماند. باید بپذیریم که ما با طبیعت مهربان نبوده ایم وباید این بی مهری را با اقدامات مناسب جبران کنیم یکی از راه های آن عملیات بذر کاری در عرصه های منابع طبیعی است که این کار را از سال گدشته در روستای هود با کاشت بادام کوهی شروع کردیم. بادام کوهی و آنغوزه یک گیاه بومی منطقه و خودرو است و ما تاکنون این عملیات را در روستاهای دیگرمانند بیدشهر، بالاده، ممد قاسمی و ... که هم جنبه در آمدی و صادراتی دارد، دنبال کرده ایم.
 
 
 
بیش ترین بحران آب در بخش مرکزی لارستان است
 
رسول عسکری/ مدیر امور آبفای روستایی لارستان 
 
در لارستان 73 روستای تحت پوشش قرار دارد که آب همه آن‌ها شور بوده و حداقل یک‌بار در سال به‌صورت سیار آب‌رسانیشده‌اند.
 
تعداد چاه‌های فعال منطقه 54 حلقه بوده که عمیق‌ترین آنبه عمق 500متر در «هرمود مهر خویی» واقع‌شده است.البته باید اضافه کنم که کم‌عمق‌ترین چاه 15متراست و در حال حاضر متوسط عمق چاه‌ها 103متر است.بحران آب و خشک‌سالی در شهرهای جنوبی استان فارس مانند لارستان بیشتر خود را نشان داده وتغییرات شوری آب در سالهای گذشته چشمگیر بوده است.به‌طورنمونه چاه روستایی دولت‌آباد به شوری 14هزاررسیده و بالاجباربرای مصارف بهداشتی از آن استفاده می‌کنیم، این در حالی است که شیرین‌ترین آب چاه در «هَرم» با شوری 300تا 400 وجود دارد. ولی درمجموع آب تمام چاه‌ها در حال شور شدن است.
 
سالیانه به‌طور متوسط چندین چاه به دلیل خشک‌سالی دچار کم‌آبیمی‌شوند مانند چاه‌های روستای دهکویه که در ابتدای بهره‌برداری 50 متر بوده است و اکنون به 110 متر رسیده است. همچنین چاه روستایی شاه غیب و چاه نهر که اخیراً 30 تا 40 متر کف شکنی صورت گرفته است.
 
همان‌طور که گفتیم و از آمار و ارقام هم قابل استنتاج است بحران آب در منطقه لارستان روبه پیشرفت است و بیشترین بحران آب منطقه در بخش مرکزی شهرستان مربوطبه روستاهای درزو سایبان ودولت‌آبادمی‌شود که شوری آب در این مناطق بسیار بالا رفته و دچار کم‌آبیشده‌اند.
 
البته بحران کم‌آبی در منطقه لارستان به دیگر مناطق وبخش‌ها هم قلبل تعمیم است که ازجملهمی‌توان به بخش بیرم و روستای بالاده و آبکنه اشاره کرد که از پدیده کم‌آبی در امان نمانده‌اند.دشت‌های این منطقه (بالاده) شیب دارند.چاه‌هایی که در بالادستاحداث‌شده بود،خشک‌شده‌اند و اهالی مجوزچاه می‌گیرند و در پایین دشت چاه می‌زنند که آب برداشت کنند و این موضوع به تشدیدبحران آبمنطقه کمک می‌کند.
 
روستای مارمه از توابع بخش بنارویه لارستان نیز از جمله روستاهایی است که به دلیل صدور پروانه‌های حفر چاه و استفاده بی‌رویه ازمنابع آب زیرزمینیروزبه‌روز به خطر بی‌آبینزدیک‌ترمی‌شود.این روستا و همچنین روستای حسن‌آباد و بختیاری از سال 90 تحت پوشش آبی‌ روستاییدرآمده و تمام شبکه‌های آبی آن‌ها را عوض کرده‌ایم. یک چاه حفر نموده و جهت رفع مشکل اهالی،آب‌شیرین‌کن هم نصب کردیم.
همچنین در عمادده مجتمع کوثر 60کیلومترلوله‌گذاری شده است و دو حلقه چاه نیز حفر کرده‌ایمودرمجموع 9 روستا آب‌رسانیمی‌شود.
 
 
 
محمدحسن صداقت/ شهردار لطیفی می گوید:
 
امروزه اهمیت آب در زندگی برکسی پوشیده نیست. زیرا فقدان آن مخاطراتی را برای جامعه در پی خواهد داشت.بنابراین باید با برنامه‌ریزی صحیح درجهت بهره برداری مطلوب ازمنابع آب محدود وصیانت ازآن، موردتوجه تمام مسئولان و مردم قرارگیرد. تاکنون در حدود 400 شهر توسط مشاوران ذیصلاح و با نظارت عالیه پژوهشکده مدیریت شهری و روستایی در حال انجام می‌باشدکه مطالعه و طراحی در بیش از 200 شهر به اتمام رسیده و شهرداری‌ها در حال اجرای طرح هستند.
 
شهرداری‌ها از متولیان حفظ و نگه‌داری آب هستند
 
شهرداری لطیفی، جز هفت شهرداری در استان فارس است که جدا سازی آب شرب از فضای سبز را به‌صورت 100 درصد انجام داده است.
 
استفاده صحیح از آب باید فرهنگ‌سازی شود و مردم آب را به‌عنوان مایه هستی‌بخش زندگی با تمام وجود درک کنند و بدانند که بدون آب همه‌چیز به آخر خواهد رسید. جدا سازی آب شرب از فضای سبز یکی از مهم‌ترینپروژه‌هایماست و جهت انجام این پروژه شامل حفر چاه و نصبتأسیسات آن، خرید و نصب ترانس برق و شبکه‌گذاری به طول 12km مبلغ 4 میلیاردریال هزینه شده است. این پروژه در سال 94 به بهره‌برداری رسید و توانستیم 100 در صد جداسازی آب شرب از فضای سبز را به انجام برسانیم.
 
شهرداری‌ها یکی از متولیان حفظ و نگه‌داری آب در منطقه هستند و شهر لطیفی هم درزمینهٔ بحران آب منطقه از این قاعده مستثنا نبوده و در این خصوص با مسائل مختلفی روبروست. در شرایطی که آب برای ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، یکی از معضلات شهروندان لطیفی بحث دفع آب‌های سطحی و اوضاع نابه¬سمان معابر است که رفع آن جز با اجرای عملیات جدول‌گذاری، زیرسازی و آسفالت میسر نخواهد شد. در همین راستا شهرداری لطیفی اقدام به آسفالت 21 هزار مترمربع از معابر این شهر معادل 11 کوچه کرده است. اعتباری که برای این پروژه در نظر گرفته‌شده 500 میلیون تومان بوده که 50 در صد آن از مرکز مشارکت مردمی تأمین‌شده است.
 
 تاکنون 60 کوچه را آسفالت کرده‌ایم و حدود 50 کوچه هم در دستور کارداریم. انجام خدمات روبنایی در جهت حفظ منابع طبیعی حق مردم یک شهر است و مردم لطیفی تاکنون صبورانه این وضعیت نابسامان در بعضی از معابر را تحمل کرده‌اند، ما در این راستا امید مساعدت از سوی مسئولین ارشد شهرستان را داریم.
 
 
 
 
 
 
*این مطلب پیش از این در شماره 1286 نشریه بشارت نو منتشر شده است.
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام