پیام پدر سازمان حفاظت محیط زیست ایران به کمپین" ما صدای بختگان هستیم"
زمان انتشار: 14 بهمن 1395 ساعت 11:47:07
تعداد بازدید: 1202
کمپین ما صدای بختگان هستیم  با نگاه اصلی تسریع و تسهیل احیای دریاچه ی بختگان و با ریز برنامه هایی که به مردم حاشیه بختگان امکان همزیستی با شرایط فعلی دومین دریاچه بزرگ ‌ایران و همچنین مشارکت در برنامه های احیای دریاچه ، توسط سعید خادمی- فرهنگی اهل شیراز و از نویسندگان پایگاه خبری تحلیلی صحبت نیوز- پایه گذاری شد و اکنون مجموعه ارزشمندی از دانشمندان حوزه های مختلف در شورای راهبردی آن حضور دارند. برنامه این‌ کمپین بر سه محور تبلیغات و اطلاع رسانی ،  ایجاد دانش و فرهنگسازی ، طراحی شده است و در این زمینه توانسته است چهره های شاخص فرهنگی‌، ورزشی و سیاسی بسیاری را با خود همراه کند.
 
پیام  اسکندر فیروز (بنیانگذار سازمان محیط زیست در ایران و کنوانسیون بین المللی رامسر)
 در حمایت از پویش نجات بختگان (کمپین ما صدای بختگان هستیم)
 
موضوع تالاب ها و اهمیت بی رقیب این پهنه های آبی ، همواره در شمار دغدغه های مهم زندگیم بوده اند. از این رو در میان نخستین اقداماتی که انجام دادم ،  تلاش برای شکل گیری کنوانسیون جهانی رامسر در اسفندماه ۱۳۴۹ بوده است. یعنی در دورانی که رهبران ‌بسیاری از کشورهای جهان  هنوز متوجه اهمیت واقعی و ارزشهای محیطهای تالابی در کره زمین نبودند و این افتخار به ایران و ایرانی رسید. اما اکنون شرایطی فراهم ‌شده که شاهد خشک شدن و وضعیت وخیم بسیاری از تالابهای ایران عزیز هستیم که خود بنیانگذار حفاظت از تالابها بوده است! چرا ؟  همه باید نسبت به پاسداری از این‌میراث گران قدر حساس باشیم. در این میان علاقه شخصی من به تالاب بختگان که روزگاری نزدیک به نیم‌ میلیون پرنده بر آب و آسمانش آسوده پرواز می‌کردند ، چنان است که حتی در آخرین‌ کتابم به آن پرداختم و جلدش را مزین به دریاچه ی بختگان چشمگیر و عزیزی کردم که اینک بخت از آن برگشته. من به استان فارس دلبستگی فراوانی دارم . چرا که خود را فرزند این استان و زاده شیراز می دانم و از سویی پدر و پدربزرگم سالها به عنوان استاندار در خدمت اهالی این استان مهم کشور بوده اند و نیز مادرم ، بانو صفیه نمازی ، جزو خانواده های قدیمی شیراز است و شاید هم به خاطر داشته باشید که داییم حاج  محمد نمازی احداث بیمارستان مشهور و سیستم آبرسانی شهر شیراز را به عهده گرفت تا آنها را به همشهریهای خود اهدا کند.
 
امیدوارم‌که همشهریهای عزیزم که پویش نجات تالاب بختگان را راه انداخته اند، با ایجاد همدلی و وحدت بیشتر و باظرفیت سازی درخورتر ، برای نجات تالابهای بختگان ، طشک و کمجان هم قسم شده و در مقابل  بهانه ی توسعه کشاورزی و سدسازی و حفرچاه و اشتغال ناپایدار ایستادگی و مبارزه کنند تا آبادانی واقعی این استان دارای منابع طبیعی غنی و میراثهای تاریخی بسیار تامین و مزیت آن در تقویت زیر ساختهای لازم برای توسعه کسب و کارهای سبز چون گردشگری طبیعی و فرهنگی‌ به همراه استحصال انرژیهای نو و پرورش فرهیختگی در قطب علمی ‌ممتاز چون دانشگاه شیراز ، پابرجا گردد.
بهمن ۱۳۹۵
اسکندر فیروز
 

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

سید یوسف زارع
Iran, Islamic Republic of
14 بهمن 1395   ساعت: 14:00:35

چَه زدیم چشمه را ترساندیم چَه زدیم آب رود را بنشاندیم بختگان بخت برگشته کف دریاچه را چه ترکاندیم چَه و چشمه، رود و دریاچه همه خشکید نه نخشکید همه را خشکاندیم نیست دیگر آب در ته برکه در ته چاه و رود و دریاچه دوست دانی کنون چه پنداریم سر به سمت خزرچه چرخاندیم http://shereno.com/profile.php?id=44920

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام