منیره جهانبین
عطا و لقای مرمت سقف بازار قیصریه لار
زمان انتشار: 12 خرداد 1396 ساعت 17:58:50
تعداد بازدید: 457
منیره جهانبین: صحبت نیوز/
 
اشاره: به سفر که می اندیشم نا خودآگاه حس دیدن و شناختن و سیر در آفاق و انفس به یکباره تمام ذهنم را پر می کند. جستجوی پایان ناپذیر در گذشته های دور و میل به دانستن آنچه اتفاق افتاده و باز هم برای آیندگان ما تکرار می شود, چنان مرا در خود غرق می کند که بی اختیار هرچند وقت یکبار گریزی می زنم به کوچه پس کوچه های شهرقدیم. دنیایی از سادگی و صمیمیت که هنوز در و دیوارهای آن نقل ها دارند از گذشته هایی که هر چه بیشتر در موردش بدانم کمتر آموخته ام. سفرم راکه به این شهر تاریخی کوچک آغاز می کنم هزاران تصویر از آنچه تا کنون شنیده ام در خاطرم جان می گیرد. حکایت دیوارهای خشت و گلی، کوچه های باریک با سکنچی هایی که مهربانی تقسیم می کردند،دورهمی های زیر سابات ها و پیرو امام زاده هایی که روشن می شد از روشنای دل این مردمان. حکایت میدان و کاروانسراهایی که محل انصاف بود و جوانمردی که هنوزهم مردمان این کهن دیار شهره اند در پاکدستی. اما امروز باز هم نقل بازار است و بازاریان، جان کلام را بنا نهاده ام بر "قیصریه" آنجا که قلب تپنده این کهن سرزمین بوده، بنای منحصر بفردی که مدهوش می کرده شیفتگان طاق و ستون و نقش را... و اینک نیز خواهان بسیاری دارد از زن و مرد.و چه بسیارند اشخاصی که هر روز نگران و دلواپس این شناسنامه شهرمان هستند. 
 رسانه های مختلف بارها و بارها از اهمیت این بنای تاریخی نوشته اند، دوستداران میراث و هنر طومارها و بیانیه ها دادند در اهمیت و حفظ و نگه داری این میراث ارزشمند. اهل فن همه روزه تاکید می کنند بر گسترش صنعت توریسم که آن هم میسر نمی شود مگر با حفظ و مرمت و احیا این یادگار گذشتگان که بی تعصب بگویم کوتاهی کرده ایم در حفاظت از آنها. چند صباحی بیشتر نگذشته که همسایه های این کهن بازار که اکنون گرد و غبار فرسودگی بر چهره اش نشسته و عن قریب می رود که مایه حسرت ما را فراهم کند از وضعیت نابسامان ضلع غربی بازار گله و شکایت داشتند. تنها توقع آنها ازمسئولان این است که فضای پشت بازار که حال تبدیل شده به پارکینگ ماشینها که علاوه بر خسارتی که در اثر رفت و آمد وسایل نقلیه به بنا وارد می کند گرد و خاکی که ایجاد می شود و چه بسا در فصل بارندگی مشکلات عدیده ای را برای مردم فراهم می کند را رسیدگی کنند.
 
"قیصریه" اکنون نیز نبض تجارت لارستان هست چرا که از اقصی نقاط لارستان برای تهیه مایحتاجشان به این بازار مراجعه می کنند ولی به گفته بازاریان به سختی نفس می کشد. حجره هایی که از سبک و سیاق خودشان خارج شده اند، ترک هایی که در تاقهای آن بوجود آمده و قسمتهایی از بازار که نشست کرده است. نمای داخل و خارج بازار از شلوغی سیمهای برق و پوسترها و دستفروشهایی که درهای ورودی خروجی آن را احاطه کرده اند قابل دیدن نیست و همه و همه این زنگ خطر  را برای ما به صدا در آورده اند که هشدار، خیلی زود دیر می شود...
 
اما گویی داستان قصریه پایان ندارد، آنچه امروز موجب نگرانی تعداد زیادی از بازاریان را فراهم کرده و نگارنده نیز به رسم اطلاع رسانی اقدام به نوشتن کرده است، عملیاتی است جهت ساماندهی سقف بازار که در ضلع شمالی بازار شروع شده ، قسمتی از کار انجام گرفته و در حال حاضر کار نیمه کاره رها شده است و این موضوع می تواند با ریزش اولین باران فصلی خسارت جبران ناپذیری را بر پیکره بازارفرود آورد.
 
علاوه بر آن در حال حاضر چشم انداز بازار هم بسیار ناخوشایند است و مشکلات زیادی را برای رفت و آمد مراجعه کنندگان فراهم آورده است. لذا کارشناسان مربوط نظر داده اند که حتی جهت اندود کاری سقف یک بنای تاریخی با این قدمت ابتدا باید طرح مرمت آن تهیه شود و با توجه به آسیب های زیادی که بازار دارد از جمله نشست و ترکهای تاقها و ... اندود کاری می تواند در مرحله آخر این طرح آنجام گیرد.
 
به هر حال آنچه مسلم است پیگیری و سر و سامان دادن به این قضیه دخالت مستقیم مسئولان امر را می طلبد. شهرقدیم لار بنا به گفته متخصصین گردشگری پتانسیل بسیار بالایی جهت پرداختن به مقوله توریسم و گردشگری دارد. مردمان لارستان کهن که سالیان متمادی ناچار بوده اند به دلیل شرایط جوی منطقه جهت ارتزاق به کشورهای خلیج فارس سفر کنند و متحمل رنجهای بسیار شوند ،اکنون زمان آن رسیده که نسل فعلی ما از این شرایط و رویکرد جدیدی که در ارتباط با گردشگری بوجود آمده حداکثر استفاده را ببرند و این مهم آن هنگام فراهم می شود که مسئولان ما نگاه جدی به این امر داشته باشند. از متخصصین، جوانان، علاقه مندان و دوستداران میراث در این امر خطیر یاری بگیرند چرا که به اعتقاد بسیاری از دغدغه مندان و اهل فن فردا خیلی دیر است...


منیره    جهان بین

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام