امام جمعه لار:
احتمال اینکه شب بیست و سوم رمضان شب قدر باشد بیشتر است
زمان انتشار: 27 خرداد 1396 ساعت 21:06:43
تعداد بازدید: 190
حجت الاسلام و المسلمین موسوی خرم در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته شهر لار خطبه اول را به بررسی مشکلات امام علی در دوران خلافت اختصاص داد و آن را به جهت عبرت گرفتن و درس آموزی از تاریخ خلافت حضرت علی حائز اهمیت دانست. 
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه لار، وی در خطبه اول بیان داشت: امام علی علیه السلام در دوران خلافت خود با مشکلات متعددی مواجه شدند و خود آن حضرت هم در ابتدای کار آن مشکلات را پیش‌بینی می‌کردند ایشان می دانست اگر امر خلافت و را بپذیرد با شرایطی که خواص جامعه و مردم پیدا کرده بودند مشکلات زیادی خواهد داشت. آن حضرت در خطبه ای فرمودند شاهراهی که پیامبر در طی ۲۳ سال نبوت ایجاد کرده به کوره راهی تبدیل شده است ولی بدانید اگر علی این مسئولیت را بپذیرد به آنچه نظر خودش است عمل خواهد کرد،
 
وی افزود: امام علی بدون بصیرت وارد میدان خلافت نشده است. اولین مشکل حضرت علی بعد از پذیرش مسئولیت خلافت مشکل نفاق و منافقین بود. علی وارث خلافتی شده بود که خلیفه قبل از او به دست انقلابیون به قتل رسیده بود و امروز همان انقلابیون طرفدار علی علیه السلام شده بودند و مردم هم از جهتی موافق انقلابیون نبودند خود حضرت فکرش نه با انقلابیون مطابقت داشت نه با مردم ، شرایط عجیبی در آن زمان حاکم بود. حضرت علی انتقادش به انقلابیون این بود که نباید خلیفه کشی را باب کنند و کشتن خلیفه اسلامی ولو اینکه انتقاداتی به او وارد باشد را صحیح نمی دانستند این در حالی است که از طرفی حضرت به خلیفه سوم هم انتقاداتی داشتند.
 
حجت الاسلام والمسلمین موسوی خرم در ادامه بیان کرد: تفاوت اساسی که زمان پیامبر با زمان حضرت علی دارد این است که در زمان پیامبر وقتی که ایشان اعلام رسالت کردند عده ای که دارای کفر خالص بودند در زیر بیرق کفر و بت پرستی به مبارزه با پیامبر برخاستند اما کفر خالص توانایی عرض اندام در مقابل ایمان را نداشت مجبور شد صحنه را ترک کند اما امام علی مشکلش این بود که ظاهراً با افرادی مسلمان مواجه است ولی در باطن کافر هستند. معاویه همان ابوسفیان بود فکر،اندیشه و اهداف معاویه همان اهداف و اندیشه های ابوسفیان بود تنها تفاوتش این بود که معاویه با شعار اسلامی و قرآنی نقاب اسلام به جنگ با علی آمده بود. در دوران علی علیه السلام مردم از بصیرت لازم برخوردار نبودند، بی‌بصیرتی و جهالت زمینه را برای سوء استفاده منافقین فراهم آورده بود و نتیجه اش عاشورا،صلح امام حسن وشهادت حضرت علی و همه مصیبت های اسلام بود.
 
مشکل دوم حضرت علی علیه السلام انعطاف ناپذیری در اجرای عدالت در مقابل ویژه خواران و خواص فاسد بود ، بعد از رحلت نبی مکرم اسلام تغییرات عمده ای در امت اسلامی به وجود آمد مخصوصا خواص جامعه که عادت به ویژه خواری پیدا کرده بودند مثلا طلحه و زبیر وقتی از دنیا رفتند ارث آنها را با طبر تقسیم میکردند و جنگ جمل را نیز طلحه و زبیر به وجود آوردند. امام علی علیه السلام در مقابل رانت خواری هیچ انعطافی از خود نشان ندادند و با صلابت در مقابل آنها ایستادند و به توصیه ها در تسامح با آنها توجهی نمیکرد.
 
سومین مشکل امام صداقت و صراحت در سیاست بود. این استاد حوزه ادامه داد: امروزه این مبنای سیاسی در دنیا حاکم است که هدف وسیله را توجیه می کند این طرز تفکر در بین سیاستمداران غربی و آنهایی که پیرو این تفکر هستند دیده می شود یعنی برای رسیدن به هدف‌مان هر چند مقدس باشد می توانیم از ابزار نامقدس استفاده کنیم مهم منافع ماست آن چیزی که برای ما مهم است هدف است ابزارش مهم نیست مردم یمن و جاهای دیگر اگر به وسیله سلاح های آمریکایی کشته شوند مهم نیست مهم منافع آن هاست که از فروش سلاح تامین میشود ، ولی مبنای سیاست علوی این است که هدف وسیله را توجیه نمیکند هر چند آن هدف مقدس باشد ودر مقابل کسانی که می‌گفتند علی سیاست نمیداند و از سیاست معاویه تمجید میکردند می‌فرمود به خدا قسم معاویه از علی زیرکتر نیست او دغلباز و فاسق است،من نمی خواهم دغلبازی کنم،اگر نبود که خداوند دغلبازی را حرام میدارد آنوقت می دیدید که زرنگترین مردم دنیا علی است.
 
چهارمین مشکل امام علی علیه السلام خوارج و افراد جاهل بودند افراد جاهل و بی بصیرت بهترین ابزار برای منافقین هستند شهید مطهری در یکی از آثار شان مینویسد ما می توانیم منافقین را خلع سلاح کنیم برای از بین بردن نفاق در جامعه بهترین راه این است که سطح بصیرت و بینش مردم را در جامعه بالا ببریم.
 
حجه الاسلام و المسلمین موسوی خرم در پایان خطبه اول کتاب هایی را برای آشنایی با فضای دوران حضرت علی علیه السلام معرفی کرد و خواندن آن را به همه افراد مخصوصاً جوانان توصیه نمود.
 
1. بیست گفتار شهید مطهری.2.سیری در سیره ائمه اطهار شهید مطهری ۳ نقش ائمه در احیای دین،تالیف علامه عسکری
 
حجت الاسلام والمسلمین موسوی خرم در خطبه دوم با اشاره به اینکه شنبه ۲۲ ماه مبارک رمضان سومین شب از شب‌های قدر است بیان کرد: شب بیست و سوم شب امضا کردن تمام مقدرات عالم است و بنا بر روایات معتبر در اینکه شب قدر شب بیست و سوم باشد از احتمال بیشتری برخوردار است و هر آنچه که خداوند برای بندگان خواسته در این شب حتمی می شود .
 
وی در ادامه گفت: سه شنبه ۳۰ خرداد سالروز انفجار در حرم امام رضا علیه السلام در سال ۱۳۷۱ به دست تروریست‌های کور دل است . وی در ادامه بیان کرد: خرداد تا شهریور مملو از نمادهای حقوق بشر آمریکایی است، و پر است از قتل و ترور و جنایت به دست ایادی استکبار، هفده هزار شهید ترور محصول این حقوق بشر امریکایی است.امام جمعه لار در ادامه افزود جوانان نسل سوم و چهارم این جامعه دیدند که منافقان در اوایل انقلاب چه جنایاتی را مرتکب شدند .
 
موسوی خرم در ادامه افزود: ۳۰ خرداد سالروز شهادت شهید چمران است ایشان الگوی کاملی برای اساتید و دانشجویان هستند با اینکه شهید چمران در بهترین دانشگاه های آمریکا تحصیل کردند و شرایط بسیار مناسبی داشتندولی با بصیرتی که داشتند پیشنهاد تحت تاثیر وسوسه های آنها واقع نشدند و شروع به تربیت نیروهای انقلابی کردند تا آنکه در رکاب امام به شهادت رسیدند.
 
روز پنجشنبه 1 تیر روز تبلیغ دینی است
 
امام جمعه لار در ادامه چند نکته را در خصوص تبلیغ دینی به همه کسانی که میخواهند در عرصه فرهنگی و رهبری فکری نسل جوان فعالیت داشته باشند تذکر داد: ۱ _توجه کردن به شرایط زمان و مکان۲_ استفاده از ابزارها و وسایل روز در تبلیغ دینی،فضای مجازی و.... ۳ _توجه به سلایق نسل جوان. رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی لارستان در پایان خطبه دوم با یادآوری جمعه ۲ تیر روز قدس ،خواستار حضور پررنگ مردم در راهپیمایی این روز شدند و تصریح کردند:قطعا حضور پر شور شما مردم در شرایط حساس منطقه ای و منطقه ای بسیار با اهمیت و پر معنا خواهد بود خصوصا در شرایطی که حادثه تروریستی به وقوع پیوسته حضور حماسی مردم مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی و ایادی استکبار در منطقه خواهد بود


علیرضا    انصاری لاری

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

لاری
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 12:32:52

مهم عملکرد ماست. وقتی عملکرد انسان خوب باشد همه ی شبها برایش شب قدر است و مبارک

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام