یادداشت وارده
نقدی بر روند انتخاب شهردار جدید شهر لار
زمان انتشار: 28 خرداد 1396 ساعت 05:18:14
تعداد بازدید: 1353
مطلب زیر را یکی از کاربران پایگاه خبری تحلیلی صحبت نیوز بدون ذکر نام برای مدیریت سایت ارسال و در آن از روند انتخاب شهردار جدید برای شهر لار انتقاد کرده است.
انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا یکی از جلوه‌های مردم سالاری دینی و اراده مردم در ساختن محل زندگی خود است. هرچند انتخاب اعضای شورا گام نخست و اساسی در مشارکت مردم برای مدیریت شهر و روستا است، اما برای تکمیل این مشارکت گام‌های اساسی دیگری نیز باید برداشت. بعد از انتخاب اعضاء شورا همه چیز پایان نمی‌یابد بلکه به تعبیری تازه شروع کار است. مردم همچنان باید از طریق نهادهای مدنی در صحنه حضور داشته باشند و منتخبین نیز باید همانند دوران تبلیغات جوابگوی مطالبات مردم باشند. 
متاسفانه به دلیل ضعف نهادهای مطالبه‌گر و جامعه مدنی در لارستان رابطة منتخبین با مردم بعد از انتخابات به پایین‌ترین سطح می‌رسد و نه مردم می‌‌توانند مطالبات خود را به گوش منتخبین برسانند و نه منتخبین محترم احساس نیاز می‌کنند که به خواسته‌های مردم توجه کنند.
 
یکی از مهمترین تصمیمات اعضای شورای شهر که تاثیر زیادی بر محیط شهری دارد انتخاب شهردار است. مردم سالاری حکم می‌کند که نحوه انتخاب شهردار کاملاً برای مردم روشن باشد و مردم این حق را دارند که بدانند آیا شهردارشان بر اساس تخصص، تجربه و توانایی انتخاب شده است یا بر اساس گروه‌بازی، منافع شخصی و سلیقة غیر صواب عده‌ای خاص. 
 
خبرهایی که از جلسات اعضای [منتخب] شورای شهر [لار] به گوش می‌رسد سبب ایجاد سوء ظن‌ها و شایعاتی میان مردم و فعالان اجتماعی شده است. از جمله سوء‌ظن‌ها این است که مشخص نیست اعضای محترم بر چه اساسی و با چه ملاک‌هایی می‌خواهند شهردار را انتخاب کنند. همین ابهام سبب شده است تا عده‌ای به شایعه نقش منافع شخصی و گروهی در تعیین شهردار دامن بزنند. زمانی این گمانه‌زنی‌ها قوت می‌گیرد که خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که عده‌ای از اعضا حتی اجازه نداده‌اند برخی از افراد که به لحاظ تخصص و توانایی یک سرو‌گردن از کاندیداهای مورد نظر آن‌ها بالاتر هستند حتی در صحن شورا حضور بیابند و از برنامه‌های خود دفاع کنند. جالب است که شایع شده است برای حضور کاندیداهای شهرداری در صحن شورا عده‌ای پیشنهاد رای‌گیری داده‌اند. اگر این شایعه درست باشد متاسفانه نشان از آن دارد که برخی از منتخبین محترم شورا نمی‌دانند چه زمانی باید از رای‌گیری استفاده کرد. مگر می‌شود با رای‌گیری افراد توانمند و متخصص را که یک سروگردن از دیگران بالاتر هستند از حضور در صحن شورا و ارائه برنامه‌ها منع کرد؟!
 
اگر منتخبین محترم نمی‌خواهند از همین ابتدای کار از طرف مردم، فعالان اجتماعی و متخصصین به باند بازی و پیگیری منافع شخصی متهم شوند پیشنهاد می‌شود که اولاً اجازه بدهند تمامی آن‌هایی که متخصص و توانمند هستند در صحن شورا حضور بیابند و برنامه‌های خود را تشریح کنند و ثانیاً مشخص کنند که با چه ملاک‌هایی می‌خواهند از میان کاندیداها یکی را به عنوان شهردار انتخاب کنند.
 

 

کد امنیتی:   
 [10 نظر]

مدرسی
Iran, Islamic Republic of
29 خرداد 1396   ساعت: 22:13:48

هرچند که در جریان بودن مردم یک ملاک اساسی است اما اصل انتخابات شورا بر این اساس بوده که مردم منتخبین خود را انتخاب نموده و برای مدیریت امور شهری به آنان اعتماد کنند. بعد از انتخابات نقش مردم بیشتر نظارتی است نه اجرایی. از طرف دیگر نمیتوان انتظار داشت هرکس که فکر میکند توانایی شهردار شدن را دارد به صحن وارد شده و وقتی از منخبین مردم را به خود اختصاص دهد. لازم است به رای اکثریت مردم احترام گذاشته و بدون تهمت زدن و توهین کردن در کنار شورا به عنوان بازوی نظارتی یتور شورا باشیم بلکه شهرمان از این اوضاع نابه سامان نجات یابد.

 
بدون نام
30 خرداد 1396   ساعت: 15:45:18

نقش نظارتی یعنی چی؟ مردم می‌خواهند نظارت کنند شورا هم باید شفاف سازی کند تا مردم بتوانند نظارت کنند

 
محسن
Iran, Islamic Republic of
29 خرداد 1396   ساعت: 03:17:29

بعضی ها فکر می کنن عضو شورا شدن بالاتر از سمت قبلی شون است... اگر توانمند بود که ... آی مردم بیایید نگاه کنید منتخب هاتون می خوان ...

 
سید
Iran, Islamic Republic of
29 خرداد 1396   ساعت: 03:10:10

شهردار فعلی بماند. تمام

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 21:30:44

ان چند نفر از شورا که مدیون کسی نیستند و از مردم رای اوردند طرفدار حرف مردمند و به رای و انتخاب مجدد مردم برای شهردار احترام میزارن ولی سه نفر از شورا هر کدام به دلیلی مدافع این گزینه باندی شده اند. یکی به خاطر قبول هزینه و برنامه ریزی برای انتخابش جهت شورا یکی دیگر به خاطر کارهای مالیش و کارهای اقتصادی که انجام میدهد و متاسفانه ان اخری که برخلاف شعارهای دوره انتخاباتش دارد برخلاف رویه مردم عمل میکند به خاطر اینکه وعده رییس شورا بهش دادن. واقعا برای این سه متاسفیم. حتم داشته باشید هر جا از مردم فاصله بگیرید مردم هم شما را پس میزنند.

 
بهنام
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 15:15:12

سلام . یه جلسه بزارید گزینه ها اسامی پیشنهادی شهردار رو بدین . مردم نظر بدن . خب . حالا تو نماز جمعه یا ...

 
یاسر
29 خرداد 1396   ساعت: 22:18:37

این پیشنهاد شما برای اولین بار در جهان مطرح شده. این چه حرفیه که شورا پیشنهاد بده و مردم نظر بدن... اگه قرار بود اینجوری باشه که انتخابات شورا برای چی بود، همیشه ملت میومدن نظر میدادن دیگه... دوست عزیز ملت اگر نظری هم دارن باید به منتخبین خود اعلام کنند.

 
حسین
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 15:10:29

سلام . فقط شهردارهای قدیمی رو نیارید . هم اقای قنبرنژاد خوبه . هم یه مهندس جوان . و کسی باشه که نزاره پولهای شهرداری رو یه مشت پیمانکار . بالا بکشن و .... در فکر پیشرفت شهر باشه . تابستونه . اصلا فضای سبز کم هستش شهر در حال توسعه . چند تا بوستان جدید اضاف بشه .

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 13:30:31

حرف حساب

 
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 12:56:42

جانا سخن از از زبان ما میگویی، واقعا کی ما میخواهیم از باندبازی و....دست بشوییم.

 
علی
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 12:36:22

چرا اون دو نفر آخری در افق محو شدند؟

 
لاری
Iran, Islamic Republic of
28 خرداد 1396   ساعت: 12:35:23

من شنیدم آقای .... هزینه ی تبلیغات آقای .... را متقبل شده است. بنابراین برای اینکه از خجالتش دربیاید می خواهد او را شهردار بکند. البته باید منتظر زمان ماند و اگر دست بر قضا آقای .... شهردار شد همه ی این گمانه زنی ها درست می باشد.

 
محمدرضا
29 خرداد 1396   ساعت: 22:15:01

و شما چه راحت بنابر شنیده ها قضاوت میکنید و تهمت میزنید و آتش جهنم را به جان میخرید...

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام