آشنایی با شیوه های نوین آموزش زبان انگلیسی
زمان انتشار: 5 تير 1396 ساعت 04:07:25
تعداد بازدید: 1015
وحید حاج سعیدی: بدون تردید یادگیری زبان انگلیسی در عصر حاضر یکی از مولفه های و پیش نیاز های ورود به عرصه علمی محسوب می شود و اهمیت یادگیری آن بر هیچکس پوشیده نیست. هم اکنون 80 درصد از مطالب موجود در اینترنت به زبان انگلیسی می باشند و این همان واقعیت  زبان بین المللی  را بیش از پیش در ذهن متبادر می سازد. بیش از 5/1 میلیارد نفر در دنیا به این زبان سخن می گویند و بیش از یک میلیارد نفر نیز در حال یادگیری این زبان در دنیا می باشند. واقع آن است بدون تسلط به زبان انگلیسی، ورود به حوزه های تجاری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در سطح بین المللی بسیار دشوار خواهد بود و لازمه فعالیت های بین المللی در دنیای کنونی آشنایی و تسلط به زبان انگلیسی می باشد و این یک واقعیت انکار ناپذیر است.
 اما با وجود پیشرفت‌های علمی توسعه دانشگاه‌ها و گسترش دامنه تحقیق در کشور، متاسفانه ایرانیان هم‌چنان در فراگیری و به کارگیری زبان انگلیسی با مشکلات بسیار مواجه هستند.‌ بسیاری از خانواده ها آموزش در مدارس را کافی نمی بینند و فرزندان شان را به آموزشگاه های زبان می فرستند. به منظور آشنایی بیشر با مقوله آموزش زبان انگلیسی و شیوه های نوین زبان آموزی، گفتگوی کوتاهی با مهدی شریعتی از مدرسان خلاق و با سابقه زبان انگلیسی انجام داده ایم. ایشان کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی و همچنین دارای گواهینامه های بین المللی تدریس زبان از آکادمی آکسفورد سرت انگلستان و آکادمی ICS کانادا می باشد و سال هاست در پایه های مختلف به تدریس زبان انگلیسی مشغول هستند.
 
چرا یاد گرفتن زبان دشوار است؟
یادگیری زبان بستگی به انگیزه و اهداف فرد دارد و هر قدر هدف برای فردی کم اهمیت تر و کمرنگ تر باشد، یادگیری دشوار تر خواهد بود. البته روش های یادگیری نیز در آموزش زبان بسیار مهم هستند و به عقیده بنده برای هر فرد باید از یک شیوه یا متد خاص استفاده کرد. چرا که افراد دارای قابلیت ها و توانمندی های مختلف هستند.
 
 در مورد روش کدینگ که الان در همه جا از آن صحبت می کنند لطفا توضیح بدید.
یکی از روش های نوین یادگیری زبان روش کدینگ است. در این روش تصویر سازی برای یادگیری واژگان  مخصوصا واژگان آکادمیک و مشکل مورد استفاده قرار می گیرد و زبان آموز با این روش در مدت زمان خیلی کم میتواند بین 50 تا 100 کلمه در  روز حفظ کند. به این صورت که ما از طریق سرنخ سازی برای هر واژه مفهوم بهتر و قابل درک تری از هر واژه  خواهیم داشت.
 
چطور معانی واژه را بیاد بیاوریم؟
با شنیدن  و یا دیدن واژه  سرنخی که برای واژه درست کردیم را تداعی میکنیم و سپس معنی واژه را به یاد خواهیم آورد.
 
البته به شرط اینکه این سرنخ و تصویر سازی ذهنی درست انجام شده باشد. در حقیقت با این روش واژگان در حافظه بلند مدت ما خواهند رفت و میتوان گفت فرد تا 80 درصد در بخاطر آوردن واژگان نسبت به روشهای قبلی(فلش کارت و تکرار و تمرین زیاد و...) بهتر عمل می کند.
 
فواید این روش چیست؟
این روش قدرت بخاطر سپاری واژگان را تا چند برابر افزایش می دهد و یادگیری واژگان را بسیار آسان تر می کند و مهمتر اینکه شما میتوانید در روز 100 و یا حتی200 واژه در را فرا بگیرید. به این صورت که شما با مشاهده یا شنیدن واژه کد واژه (رمز یا سرنخ) تداعی میشود و معانی آن را بخاطر می آورید.در واقع این کد ها پلی هستند مابین کلمه انگلیسی و معنی فارسی آن و به تدریج و مرور بیشتر کدها برداشته میشوند و شما براحتی میتوانید معنی فارسی کلمات را به یاد بیاورید.
 
فواید یادگیری این کلمات چیست؟
با یادگیری این واژگان که بعنوان یکی از منابع اصلی آزمونهای مختلف در کنکور سراسری ،ارشد،دکتری و... هست افراد می توانند درصد بالایی را به درسی که تقریبا 80 درصد از داوطلبان از آن غافل هستند را به خود اختصاص دهند و همچنین می توانند مهارت شنیداری و درک مطلب خود را در مکالمات روزمره ، تماشای اخبار، فیلمها، خواندن مجلات و کتاب های مختلف  افزایش دهند.
 
سخن پایانی
داشتن مهارت‌های ارتباطی کلامی و علمی از جمله اساسی‌ترین مهارت‌ها برای زندگی در عصر تکنولوژی به شمار می‌آید و در این میان زبان انگلیسی، به عنوان یکی از عمده‌ترین ابزارهای ارتباط در بهره‌گیری از منابع و مآخذ علمی و فنی، فن آوری‌های پیشرفته و نیز تعالی علمی، فرهنگی و اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند. در جهان امروز که با شتاب چشمگیر، تحولات فرهنگی، اجتماعی، علمی و صنعتی  را پشت سر می‌گذارد و مردم دنیا ارتباطی اجتناب ناپذیر و دوسویه با یکدیگر دارند، دانستن زبان انگلیسی در حد مطلوب، دیگر یک تفنن نیست و یک باید محسوب می شود. زبان انگلیسی را باید زبان مشترک و ابزار ارتباط همه مردم جهان بدانیم. فلذا پیشنهاد می شود خانواده ها وقت و فرصت بیشتری برای آموزش زبان انگلیسی فرزندان خود در نظر بگیرند و تنها به مطالب درسی ارائه شده در کتب درسی اکتفا نکنند.
 
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام