جزئیات کامل تلفات فاجعه واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی
زمان انتشار: 10 شهريور 1396 ساعت 15:23:16
تعداد بازدید: 545
واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی در حوالی داراب منجر به مرگ ۱۱ نفر و مصدومیت ۳۴ نفر دیگر شد. بر اساس گزارش های اولیه منتشر شده ۲ یا ۳ نفر از مصدومان دچار قطع عضو شده اند. همچنین برخی منابع احتمال ضایعه نخاعی شدن برخی مصدومان را نیز منتشر کرده اند.
این حادثه مقارن  ساعت سه و ۵۸ دقیقه صبح امروز جمعه رخ داد. این دانش آموزان دختر مقطع راهنمایی و دبیرستان از رودان و میناب برای شرکت در  مسابقات نخبگان و فرزانگان در حال حرکت به سمت شیراز بودند.
 
مدیر اورژانس فارس در خصوص جزئیات این حادثه گفت: ساعت ٣:٥٨ دهم شهریور ماه  واژگونی اتوبوس در محور بندرعباس _ داراب اعلام شد.
 
محمد رضا عالی منش افزود: بلافاصله ١٠ دستگاه آمبولانس اورژانس ١١٥ و پنج دستگاه آمبولانس هلال احمر و آتش نشانی به محل اعزام شدند.اولین آمبولانس در مدت زمان ٩دقیقه به محل رسید.
 
عالی منش افزود:این حادثه ٣٤ مصدوم داشت که توسط آمبولانس های اعزامی به بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) منتقل شدند.سه مصدوم این حادثه به علت شدت جراحات توسط سه فروند بالگرد اورژانس هوائی شیراز،جهرم و لارستان به شیراز اعزام شدند.
 
مدیرکل بحران استانداری فارس گفت: طبق بررسی های به عمل آمده خواب آلودگی راننده علت بروز حادثه واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی بوده است.
 
حسن فیاض پور در گفتگو با خبرنگار مهر  در خصوص حزئیات این حادثه گفت: این اتوبوس حامل ۴۵  نفر از دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان مناطق رودان و منیاب استان هرمزگان بوده که برای شرکت در مسابقات فرزانگان و نخبگان عازم شیراز بوده اند.
 
وی بیان کرد: این اتوبوس در نزدیکی جنت شهر داراب واژگون شد که منجر به مرگ ۱۱ تن و مصدومیت مابقی سرنشیان شد.
 
مدیر کل بحران استانداری فارس با اشاره به اینکه ۲۲ نفر به صوت سرپایی درمان شدند، افزود: ۱۳ نفر بستری هستند و چهار نفر که حال  نامناسبی دارند با بالگرد های جهرم، لار و شیراز به مراکز درمانی شیراز اعزام شدند.
 
سخنگوی آموزش و پرورش فارس گفت: محل های اسکان در داراب و شیراز برای خانواده دانش آموزان حادثه دیده هرمزگان فراهم شده است.
 
حمید شعبانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: شورای بحران در آموزش و پرورش فارس تشکیل شده و در اولین اقدام محل اسکان برای خانواده های دانش آموزان حادثه دیده هرمزگانی در شیراز و داراب فراهم شده است.
 
وی ادامه داد: ۴ دانش آموز حادثه دیده به بیمارستان نمازی و رجایی شیراز منتقل شدند.
 
سخنگوی آموزش و پرورش فارس یادآور شد: گروه های مشاورین به محل حادثه و بیمارستان ها اعزام شدند تا در خدمت خانواده های حادثه دیده باشند.
 
سخنگوی علوم پزشکی شیراز گفت: خودروهای اورژانس در مدت زمان کمتر از ۶ دقیقه در محل حادثه حاضر شدند.
 
دکتر احمد رضازاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اشاره به وضعیت مسافرین حادثه دیده اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی، گفت: ساعت ۳:۵۹ دقیقه حادثه به اورژانس اعلام شد که در ساعت ۴:۵ دقیقه خودروهای اورژانس ۱۱۵ و هلال احمر در محل حاضر شدند.
 
وی ادامه داد: ۱۱ نفر در محل حادثه فوت کردند و ۳۴ نفر نیز به بیمارستان داراب منتقل شدند که ۱ نفر از آنها به سرعت معالجه و مرخص شد.
 
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس اسامی دانش آموزان جانباخته و مجروح حادثه دیده اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی را اعلام کرد.
 
حمیدرضا شعبانی گفت:مهرنوش ناصری، مطهره دلاوری، مینا جمشیدی، شیدا امانی، شیوا مبینی، فاطمه صادقی نسب و زهرا زرنگار دانش آموزان جان باخته این حادثه تلخ هستند.
 
شعبانی گفت: این حادثه تعداد ۳۴ مصدوم داشت که تعداد ۳ نفر آنها با اورژانس هوایی به شیراز و دو نفر نیز به فسا اعزام شدند.
 
رئیس  اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس اسامی مصدومان این حادثه رابدین شرح اعلام کرد:  خانم ها محدثه ذاکری ( اعزام به شیراز)،زینب شبانی - صدیقه صادقی ( اعزام به شیراز)-معصومه کرمی زاده (اعزام به فسا)-محدثه شب راه رجایی( اعزام به شیراز)-فائزه ذاکری -سیده فاطمه وحدانی -لیلا زبردست -زهرا ذاکری -معصومه خادمی پور -صدیقه سولقانی (اعزام به فسا)-آرزو دیدار -ملیکا سالاری -زینب رحیمی -زینب جعفری  -فرنگیس خورستان -نیلوفر قائدی -ریحانه بلالی -معصومه محمودی زاده -اسما حسین زاده -زهرا ارجمند -رفیعه سلطانی -طاهره تیما -سارا خادمی -مرضیه نجفی -فاطمه عباس زاده -نازنین روستایی -ساجده ذاکری نژاد -انسیه گلزاری -راضیه علیزاده - فاطمه داوری -فرخنده محمدی نسب -زینب کریمی  -فاطمه نجفی.
 
چرا اتوبوس صبح زود حرکت کرد؟
 
قائم مقام سازمان دانش‌آموزی در خصوص چرایی حرکت اتوبوس حامل دانش‌آموزان در ساعت ۴ صبح توضیحاتی را بیان کرد.
 
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمد علیگو - قائم مقام سازمان دانش‌آموزی در پاسخ به این پرسش که چرا اتوبوس حامل دانش‌آموزان ساعت 4 صبح حرکت کرده است، اظهار داشت: در مناطق گرمسیری کشور، آیین نامه‌ای برای حرکت اتوبوس حامل دانش‌آموزان در ساعات شب وجود دارد و این اردو نیز براساس همین آیین‌نامه برگزار شده است.
 
وی افزود: در اردوهایی که در روز برگزار می‌شوند نیز چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد و ما اعلام کردیم که دانش‌آموزان باید تا ساعت 4 بعدازظهر به مقصد برسند.
 
قائم مقام سازمان دانش‌آموزی گفت: در این اردو حرکت اتوبوس دانش‌آموزان خلاف آیین‌نامه نبوده چرا که آیین‌نامه حرکت در شب را برای مناطق گرمسیری آزاد گذاشته است؛ مطابق با همین آیین‌نامه 16 هزار دانش‌آموز را تابستان امسال به اردو بردیم.
 
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام