اسماعیل رمضانی
یاجوج و ماجوج ها اینترنت پرسرعت دارند؛ ما همچنان سد سکندر می سازیم!
زمان انتشار: 13 شهريور 1396 ساعت 23:42:01
تعداد بازدید: 668
اگر کشور و یا گروهی به کشور ما حمله کند، ما چه کار می کنیم؟ می دانم که پاسخ آنقدر بدیهی است که طرح سوال را هم زیر سوال می برد. خب حالا در سوال فوق به جای دنیای واقعی، دنیای مجازی بگذارید. آیا اگر کشور یا گروهی بخواهد در این فضا به ما حمله کند حتما باید هم مرز ما باشد؟ اصلا مرز دیگر معنا دارد؟ آیا دیگر ایران فقط همین کشور گربه ای شکل توی نقشه جغرافیاست؟ مسلما پاسخ این سوالات منفی است.
 
این مقدمات بدیهی را برای این چیدم که فقط به یک سوال کلیدی برسم: آیا منطقی است که کشوری یا گروهی به کشور و ملت ما حمله کند اما ما جلوی سربازان و سپاهیان خودمان را بگیریم که به جنگ متجاوزان نروند و یا اینکه به آنها سلاح و مهمات ندهیم؟ و یا حتی برای مقابله با متجاوزان به آنها آموزش ندهیم؟
منطقی نیست، اما این دقیقا همان کاری است که ما تا حدودی در فضای مجازی انجام می دهیم. بگزارید یک مثال ساده بزنم. شبکه اجتماعی توئیتر را در نظر بگیرید. کوچکترین اتفاقی، که در دنیا می افتد برخی کاربران معلوم الحال این شبکه اجتماعی با هشتگ هایی سعی می کنند آن را به ایرانی ها ربط بدهند. فاجعه منا اتفاق می افتد، هشتگی که ترند می شود و مردم دنیا می بینند این است: سرزنش زائران ایرانی به خاطر فاجعه منا در سال ۲۰۱۵ در حوادث تروریستی افراد عرب با کامیون و ماشین دهها نفر را زیر می گیرند، اما توئیت ها و هشتگ هایی از سوی کاربران خارجی این موضوع را به ایرانی ها نسبت می دهند. بقیه هر طور می خواهند ما را زیر هجوم توئیت هایشان له می کنند و آن وقت در مقابل همه این اتفاقات ما مثل سربازانی دست بسته در میدان جنگ تنها می توانیم بنشینیم و تحرکات دشمن را مشاهده کنیم.
 
دنیا قرار است فضای صلح و مهربانی باشد اما متاسفانه واقعیت موجود چنین نیست. ما مدام در حال جنگیم چه در دنیای فیزیکی و چه در جهان مجازی. همه معایبی که در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی هست به جای خود، اما دیگر توی این فضا نمی شود دور خودمان دیوارچین بکشیم که کسی به ما حمله نکند.
 
روزگاری ذوالقرنین (که به اشتباه او را همان اسکندر مقدونی خوانده اند) هزاران سال پیش برای جلوگیری از حمله اقوام یاجوج و ماجوج سدی از آهن در برابر آنها ساخت. آن سد هم بر اساس همان اشتباه تاریخی به سد سکندر معروف شد و توانست سالیان سال جلوی حمله آن اقوام وحشی را بگیرد. متاسفانه ما هنوز هم در حال ساخت سد سکندر در مرزهایمان هستیم، غافل از اینکه اقوام یاجوج و ماجوج حالا دیگر اینترنت پرسرعت دارند و در شبکه های اجتماعی پرسه می زنند. (همشهری)
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام