در خطبه های نماز جمعه 17 شهریور 96:
امام جمعه لار بر ورود جوانان متخصص و متعهد در عرصه اجرایی تاکید کرد
زمان انتشار: 19 شهريور 1396 ساعت 00:39:26
تعداد بازدید: 417
خطبه های نماز جمعه شهر لار روز 17 شهریور 1396 به امامت حجت الاسلام والمسلمین موسوی خرم برگزار شد.
 
 
به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه لار،حجت الاسلام و المسلمین موسوی خرم در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته با توجه به ۱۸ ذی الحجه عید مبارک و سعید غدیر خم موضوع خطبه اول خود را به غدیر پیوند رسالت، امامت و مهدویت اختصاص داد.
 
وی با بیان اینکه عید غدیر استمرار پیام الهی و حمایت و صیانت از وحی است تصریح کرد: عید غدیر تنها یک حادثه مربوط به گذشته و تاریخی نیست غدیریک جریان مستمر و همیشگی و پویا است بحث از غدیر تنها بحث از وجود نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین امام علی علیه السلام نیست بحث از غدیر بحث از امامت بحث از وصایت و بحث از جانشینی پیامبر است که بعد از رحلت نبی مکرم اسلام امام علی علیه السلام و بعد از او فرزندانشان امام حسن علیه السلام تا امام حسن عسکری و حضرت حجت است یعنی غدیر یک حلقه‌ای ایجاد میکند بین همه ی این دوازده معصوم ،از این جهت نگاهی اگر داریم به غدیر ,باید نگاهی این چنین باشد و غدیر را منحصر به یک حادثه تاریخی که در گذشته اتفاق افتاده ندانیم .بعد از آن دوران غیبت صغری هم این ولایت ادامه یافت و حضرت حجّت به واسطه نواب خاصش با مردم در ارتباط بودند بعد از آن هم در دوران غیبت کبری و در دوران حضور نواب عام این ولایت ادامه یافت و ولایت فقیه از دل غدیر بیرون آمد و این یعنی اینکه غدیر رمز ماندگاری اسلام ناب و حقیقت شیعه است و از این جهت بزرگداشت غدیر مسئله بسیار مهمی است که با اساس و حیات اسلام بستگی دارد حضرت امام رضوان‌الله تعالی فرمود ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است از این جهت غدیر و بررسی ابعاد آن مسئله بسیار مهمی است.
 
امام جمعه لار گفت: اگر بخواهیم در بیان عظمت غدیر بیانی داشته باشیم هیچ کلامی بهتر از کلام خالق و قرآن کریم در تبیین این روز نیست خداوند متعال در سوره مبارکه مائده آیه ۶۷ این چنین می فرماید ای رسول ما انچه را از ناحیه پروردگارت بر تو نازل شده است به مردم برسان و اگر این پیام را ابلاغ نکنی اصلا پیغام پروردگار را نرساندی و خداوند تو را از شر مردم حفظ می کند .خداوند متعال در این آیه با عظمت دو نکته بسیار مهم را به طور روشن بیان می‌کند یکی دستوریست که به رسول خودش داده که توأم با تأکید و همراه با فشار و تهدید است( یعنی انجام ندادن یک تکلیف مصادف با عدم ۲۳ سال رسالت و زحمت تو است)
 
دومین نکته وعده به حفاظت آن حضرت از مردم است. در اینجا این سوال برای همه ما پیش می آید که این چه تکلیفی است که تبلیغ نکردن آن لازمه اش این است اصل دین و مجموعه دین تبلیغ نشده است؟ این چه حکمی است که دین با نبود آن مانند جسد بی روح است؟ در کتب روایی شیعه همه علما قائلند بر اینکه این روایاتی که طرق عامه و هم طرق شیعه وارد شده است این است که آیه شریفه درباره غدیر و ولایت و وصایت امام علی علیه السلام است. برای اینکه ما درک بیشتری داشته باشیم که مگر به واسطه انجام این تکلیف و دستور در جهان اسلام تا روز قیامت قرار است چه اتفاقی بیافتد، خداوند در قران کریم بهترین بیان را دارد. خداوند کریم در سوره مائده آیه سوم ، بعد از اینکه به نبی مکرم اسلام این دستور را ابلاغ می‌کند برکاتی را برای اجرای این دستور برمی‌شمرد آنگاه اگر انسان این آیه را در کنار آیه قبل قرار بدهد به عظمت جایگاه غدیر و ولایت امیر مومنان علی علیه السلام و اولاد او پی می‌برد خداوند در آیه سوم سوره مائده ۵ نکته مهم را متذکر می شود
 
۱_ امروز روزی است که (با وجود ولایت علی علیه السلام) دشمنان بیرونی ناامید شدند ٬مگر دشمنان چه امیدی داشتند ؟ امید آنها این بود که بعد از رحلت نبی مکرم اسلام آنها بتوانند دین را از مسیر اصلی‌اش منحرف کنند و به زمان قبل از اسلام برگردانند. ولی وقتی وصایت و ولایت علی آمد دیگر دشمنان نا امید شدند چون کسی آمد که قائم ‌مقام و جانشین پیامبر بود که هم دین را حفظ می کرد و هم از انحرافات و آسیب‌ها جلوگیری مینمود این یکی از برکات ولایت است
 
۲_ خداوند یک تامین عام می دهد که ای امت اسلام از امروز ،بعد از واقعه غدیر و بعد از وجود ولایت در دین از دشمنان بیرونی نگرانی و هراسی نداشته باشید و به تعبیری دشمنان بیرونی شما هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند حضرت امام همین ایه را به زبان روز فرمود( فرمود آمریکا که نماد زور و استکبار و مصداق اتم دشمنان اسلام است هیچ غلطی نمیتواند بکند )این کلام ریشه در همین آیه دارد پس دومین نعمتی که خداوند در سایه ولایت به ما داد امنیت از دشمن برای اسلام است.
 
۳_سومین نکته این بود که از این به بعد از من خدا بترسید و ازدشمنان بیرونی باکی نداشته باشید. سئوال: مگرخداوند موجود متوحش و ترسناکی است که باید از او بترسیم؟ مفسرین در ذیل این آیه اشاره به یکی از سنت‌های خداوند دارند و آن سنت این است که اگر خداوند نعمتی را به قومی و یا جامعه ای عنایت کرد اگر آنها قدر دان آن نعمت باشند نعمت در بین آنها ماندگار است و اگر قدردان آن نباشند خداوند آن نعمت را از آنها می گیرد .گاهی نعمت یک صفت خوب است که به انسان داده می شود و گاهی فرزند و یا همسر خوب که اگر قدردان این نعمت ها نباشند خداوند آنها را میگیرد گاهی نعمت بزرگ تر از اینهاست و آن حاکمیت اسلام است که اگر مردم قدرش را ندانستند خداوند ان حاکمیت را از آنها می گیرد همانطور که در صدر اسلام از مردم مکه ، مدینه و کوفه گرفت سالیان سال نعمت حاکمیت اسلامی معطل مانده بود که در زمان حاضر فقیه حماسه‌ساز,امام خمینی این حاکمیت را ایجاد کرد تا زمانی که قدردان این نعمت حاکمیت باشیم این نعمت همچنان ماندگار است.
 
نکته چهارم و پنجم این است که خداوند فرموده امروز با نعمت ولایت دین شما را تکمیل کردم و نعمت را بر شما تمام کردم . دو کلمه اتمام و اکمال معنی نزدیک به هم دارند خداوند می‌فرماید وجود ولایت هم موجب اکمال دین است و هم موجب اتمام دین ،اتمام در جایی به کار می رود که تمام اجزای یک کل در کنار هم قرار بگیرند یعنی ولایت علی علیه السلام آخرین جز تکمیل کننده دین است اما اکمال در جایی به کار برده میشود که علاوه بر آن که اجزایش تمام است آن آثار مدنظر از آن شی صادر شود مثلا انسانی که مرده است همه اجزایش کامل است ولی چون روح ندارد کامل نیست خداوند در اینجا می فرماید ولایت علی (ع) هم دین ناقص شما را کامل کرد و هم این بدنه و پیکره را روح و حیات و اثر بخشید. این موجب اهمیت غدیر در دیدگاه دینی و اسلامی ما می‌شود حجت الاسلام موسوی خرم در ابتدای خطبه دوم ۱۸ ذی الحجه عیدالله اکبر عید سعید غدیر عید ولایت و امامت را برهمه غدیریان تبریک گفتند و نوید روزی را دادند که نوای آرام‌بخش غدیر با دولت مهدوی عجل الله حاکم باشد.
 
وی اهمیت مسئله غدیر و ولایت و وصایت آقا امیرالمومنین علیه السلام را بیان کرد و خاطرنشان نمود: بعضی از افراد وجود دارند که جاهل قاصر ند یعنی مطالب به گوششان نمی‌رسد و دچار انحراف می شوند یعنی وقتی ابعاد غدیر برای آنها تبیین می‌شود از آن مسیر انحرافی دست می‌کشند،و این موضوع حاکی از این است که اگر ابعاد غدیر به خوبی برای جهانیان تبیین شود مردم مشتاق شنیدن و دریافت حقیقت هستند و باید با بزرگداشت این ایام و تبیین جایگاه غدیر و پژوهشهای علمی و استفاده از ظرفیت‌های موجود جهانی این مطالب گسترش یابد امروزه مردم می توانند با استفاده از فضای مجازی و اینترنت تحقیق و پژوهش انجام دهند مطالب را در اختیار جهانیان قرار دهند و با در اختیار قرار داشتن کتب و منابع کافی هیچ عذری وجود ندارد. ایشان بیان کردند آنهایی که توانمندی دارند باید با تحقیق و پژوهش پیام غدیر را به گوش جهانیان برسانند.
 
همچنین امام جمعه لار به دیدار رهبر معظم انقلاب با مسئولان و فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا اشاره کرد و مطالب بسیار مهمی که معظم له ایراد کردند را بیان نمود. از جمله موضوعات مهم رهبر معظم انقلاب این بود که ایشان این قرارگاه را خط مقدم دفاع از حیثیت و موجودیت کشور خواندند و با اشاره به نقش بی بدیل نیروی انسانی در پیشرفت بخش‌های مختلف از جمله نیروی نظامی خواستار کار و تلاش بی وقفه شدند که به این وسیله بتوانند استعدادهای نیروی انسانی را شکوفا کنند و آن را در خدمت رفع نیازها و کمبودهای کشور قرار دهند نکته دیگر ی که معظم له بیان نمودندتذکر به کل مسئولان کشور بود که بدین واسطه مشکلات مرتفع می‌شود و این مشکلاتکه در سر راه مردم قرار دارد برداشته میشود به کارگیری نیروهای مومن، غیور، توانمند، با تدبیر و شجاع کشور است و ایشان خاطر نشان کردند که پیشرفت های فراوان در بخش‌هایی از جمله نیروهای مسلح و همچنین علم و فناوری نشان دهنده توانایی در نیروهای جوان انسانی است.
 
حجت الاسلام موسوی گفت: در دیدار اخیر که با اعضای محترم شورای شهر و شهردار داشته اند توصیه کردم که که راه را برای ورود جوانان متعهد و متخصص باز کنند و اجازه دهند که جوانان وارد میدان شوند و اگر متحمل هزینه‌های نیز شوند اشکالی در این امر به وجود نمی آید زیرا این افراد جوان و کم تجربه هستند و شاید تجربه اجرایی نداشته باشند و تمام این کارها سرمایه گذاری ست و تنها راه برای اهمیت به آتیه کشور به طور عام و شهرستان لارستان به طور خاص ورود نسل جوان و فارغ التحصیلان متخصص و متعهد در عرصه اجرایی و کاری و استفاده از ظرفیت آنهاست.
 
موسوی خرم در پایان گفت: یکی دیگر از مناسبت ها قیام 17 شهریور و کشتار جمعی از مردم به دست ماموران ستم شاهی در سال ۱۳۵۷ است. قیام 17 شهریور این پیام مهم را که روایات ما نیز آن را تاکید کرده اند به دنبال دارد که حکومتی که با ریختن خون مظلومان به دنبال محکم کردن پایه‌های خویش باشد محکوم به شکست و زوال است و چیزی نگذشت که در بهمن ماه ۱۳۵۷ علی رغم کشتار شهریور ماه تحقق این وعده را دیدیم که این رژیم خونخوار به دست مردم سرنگون شد.


علیرضا    انصاری لاری

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام