کرامت الله بلوچی
استان پهناور فارس ناتوان از معرفی یک استاندار بومی ست؟!
زمان انتشار: 19 شهريور 1396 ساعت 21:34:50
تعداد بازدید: 1123
چرا در پشت انتصابات فارس افرادی خارج از این استان تصمیم‌ گیر اصلی و نهایی میباشند...؟ و چه اهداف، مقاصد و یا منافعی با این تغییرات و انتصابات به خطر خواهد افتاد؟
 
 
پس از اتمام بحثهای مربوط به کابینه دوازدهم و اخذ رای اعتماد وزیران و بالتبع آن شروع عزل و نصبها نقل و انتقالات داخلی و تغییر و تحولات در عرصه مدیریت کشور در حوزه مدیران میانی که شامل استانداران، مدیران کل و روسای سازمان ها می‌گردد, گمانه‌زنی‌های مجدد,اما این بار, در داخل استان ها جهت انتصاب مدیران آغاز و حجم مطالب مربوط تا جایی افزایش یافته که میتوان ادعا نمود یکی از بیشترین مباحث داخلی این روزها به موضوع انتخاب استانداران اختصاص یافته است. بخصوص استان‌ هایی که از ایام انتخابات و قبل از آن نیز بحث ابقا یا عزل مدیران ارشد آنها بر سر زبانها بود. از جمله استان فارس...! که از مدت‌ها پیش بحث جانشینی استاندار آن به جای دکتر قالیباف جهت نشستن بر صندلی سبز پایتختدر محافل عمومی و خصوصی مطرح بود. موضوعی که در آخرین ساعات مانده به انتخاب شهردار با تصمیم تقریبا واحد شورای شهر و اجماع بر انتصاب دکتر نجفی حداقل جهت یک دوره 4 ساله برای شهرداری تهران منتفی گردید.
 
اما از آنجا که مهندس افشانی پس از یک دوره پر ماجرا و پر از تنش فارس!  در زمان تصدی سید محمد احمدی بر استانداری توانست با حضور خود حداقل فضای سیاسی اجتماعی استان و بخصوص شهر شیراز را از آن حالت پر تنش و درگیریهای روزانه به جوی نسبتاً آرام تبدیل نماید به نظر می‌رسید اگرچه تصدی ایشان بر شهرداری تهران محقق نگردید لیکن اصل عزیمت وی به مرکز کشور همچنان پا بر جا و نامبرده ازگزینه‌های مورد اقبال مجموعه وزارت کشور محسوب میگردید.
 
 
تا اینکه بالاخره پس ازصدور حکم معاونت عمرانی وزیر کشور بنام ایشان موضوع از حالت گمان زنی و شایعات مرسوم خارج و رنگ واقعیت بخودگرفت و اینجا بود که مجددا بازار شایعات داغ تر از گذشته, با معرفی جانشینان احتمالی ایشان برای تصدی استانداری فارس, قوت گرفت.
 
فارس...!استانی که همواره و در طول دوره های گذشته بنا بعلل مختلف از شهرت و البته حساسیت منحصر بفردی برخوردار بوده که می توان برای این موضوع موارد عدیده ای را برشمرد.! از جمله فعالیت مستمر کیفی و کمی جریانات و گروههای سیاسی اجتماعی آن(متضمن سلایق مختلف جناح های فکری موجود) تا پهناور بودن این استان نسبت به سایر استانها که در حال حاضر از نظر مساحت جزء ۴ استان اول کشور بشمار می‌رود که این موضوع نیز در بر گیرنده مشکلاتی بیشتر و متعدد و متنوع نسبت به دیگر استانها ست.
 
داشتن30شهرستان که آماری فوق العاده محسوب می شود و از این بابت نیز در ردیف اول کشوری قرار دارد  باضافه اینکه دارای ۱۸ نماینده مجلس (و هر کدام با گرایشات فکری! خاص خود) میباشد. وجود ده ها مرکز معتبر و پر آوازه دانشگاهی در فارس و بخصوص شیراز که نماد و نمود دیروز و امروز آنها دانشگاه شیرازست.! فارس را از این منظر نیز در جایگاه عالی قرار داده است. ضمن اینکه استان فارس با دارا بودن مراکز علمی بروز و مجهز بویژه در زمینه پزشکی و مخابرات نیز مرکز ثقل این علوم در کشور قلمداد میگردد و موارد متعدد دیگری که همواره فارس را در میان دیگر استان‌های کشور حائز اهمیت فراوان و بالتبع آن حساسیت های ویژه ای نموده است. استانی که در ده سال گذشته حداقل۶ استاندار را برمدار مدیریتی خود تجربه کرده و در طول ۳۷ سال پس از انقلاب نیز ۱۵ استاندار بر آن حاکمیت و حکمفرمایی نموده اند تا متوسط عمر استانداری در این استان به کمتر از سه سال رسد و همچنان نشان دهد که  اینها همه حاکی از اهمیت و حساسیت فوق العاده فارس پهناور میباشد...!
 
استانی که از شهرستان آباده (دنباله مناطق مرکزی ایران) تاکرانه‌های خلیج فارس امتدادیافته. حداقل با7 استان کشور هم مرز و همزمان دارای چهار اقلیم آب و هوایی و بموازات آن نیز دارای تنوع قومی،مذهبی، نژادی نسبت به دیگر استان های کشور بوده و از منظری میتوان آنرا نمایشگاهی از انواع گونه ها،گویش ها و فرهنگ های متفاوت مبتنی بر جغرافیای طبیعی و سیاسی آن دانست.
 
استانی با ویژگی‌های ممتاز و منحصر بفرد که در ادوار مختلف آن را پایتخت تاریخ و تمدن ایران نام نهاده اند... منطقه ای که در مقاطعی از تاریخ این آب و خاک بعنوان مرکز کشور مورد توجه و اهتمام قرار داشته و درعرصه بین المللی نیز به یمن وجود بزرگانی همچون حافظ و سعدی و شاهچراغ و آثار بجا مانده از افتخارات باستان این آب و خاک (تخت جمشید)و آرامگاه کوروش بنوعی شناسنامه مسجل و مسلم همه ایرانیان بشمار رفته و از نامی بلند و پر افتخار در پیشینه این ملک و ملت برخوردار است. سرزمین پارس که جای جای آن یادآور خاطرات تلخ و شیرین این مرز و بوم و نشان دهنده ی حماسه آفرینی های انسانهای بزرگیست که تاریخ ناگزیر از بازگویی و بیان یاد و نام بلندشان برای آیندگان خواهد بود.
 
منطقه ای متفاوت که بسیاری ازآگاهان داخلی و خارجی آنرا ایران کوچک نام نهاده اند...! که در حقیقت استاندار آنرا نیز بایستی رئیس جمهور پارس و پارسیان نامید  و بدین لحاظ بسیاری از موارد ذکرشده بی ارتباط با بالا ترین مقام اجرائی آن نبوده و نخواهد بود و به همین علت است که تاکنون شخصیت های متعدد و متفاوتی برعرصه ی مدیریتی خود احساس نموده است...استاندارانی که با گذشت سالها همچنان خاطره نیک خدمتگذاریشان کام فارس و فارسیان را شیرین نگهداشته و بلعکس نیز استاندارانی که بواسطهی برخی اقدامات ناصواب و نابخردانه ی شان پس از مدتها کام شهروندان فارسی را تلخ نموده اند. بخصوص آنانیکه در مدت حضورشان بیشترین مشکلات امنیتی بر فضای استان حکمفرما بود تا جایی که در معادلات کشوری فارس را بعنوان استانی مسئله دار؛پر از مشکل و بهم ریخته تلقی می نمودند...!  و موارد دیگری که از حوصله این بحث خارج و ناگزیر به رعایت اختصاریم.
 
 اما موردی که ناچار به ذکر آن می‌باشیم اینکه هر زمان موضوع انتصاب استاندارجدید مطرح میگردد تا مدتها استان متاثر از آن بوده و بحث های پیرامونی آن بر فضای اجتماعی استان سایه خواهد افکند. از جمله اینروز ها که تمامی گروههای اجتماعی، اشخاص و مسئولین بنوعی درگیر مباحث مربوط به انتصاب این مدیر ارشد استانی می باشند هر چند تمامی گزینه های مطرح!  و حامیان و مبلغان...!  آنان نیز دارای موافقین  و  مخالفین خاص! خود میباشند. آنانیکه بعنوان متنفذ،خط دهنده و تصمیم گیر در این مورد ایفای نقش می نمایند و از روزها پیش فضای اجتماعی استان را گروگان و در اسارت تبلیغاتی خود (برای دستیابی به این هدف شان) قرارداده اند.
 
البته حضور استاندار برای حامیان و همراهان وی بدون تأثیرات مادی! و معنوی نبوده و نخواهد بود که می ‌توان امتیازات مدیریتی را نیز به آن اضافه نمود...! و این موردی است برخلاف تعیین شهردار شیراز که شاید تنها شهروندان شیرازی بر آن توجه داشتند.
 
موضوع انتصاب استاندار جدید! که بشدت فضای عمومی کل استان را تحت تاثیر خود قرار داده و اکثریت قریب به اتفاق مردم  بر آن نگاه و حساسیت ویژه ای! دارند. زیرا از آباده در شمالی‌ترین نقطه استان تا لارستان و لامرد در جنوبی ترین نقطه آن و از داراب در شرق تا نورآباد و کازرون در غرب استان همگی بر آن تمرکز نموده و احساس مسئولیت دردمندانه می نمایند...! هر چند شهرستان های مرکزی اما همیشه پر نفوذ استان...! ازجمله جهرم و فسا نیز خود را در برابر انتصاب بالاترین مقام اجرایی استان مسئول می‌دانند و هر یک نیز طی روزهای گذشته افرادی را برای این مسئولیت مهم  به فضای اجتماعی استان، به نگاه شهروندان و جهت رساندن بگوش مسئولین ارشد کشوری(هیئت انتخاب استانداران) معرفی نموده اند. هر چند متخصصین مربوطه معتقدند تعیین استاندار موضوعی بسیار حساس؛ دقیق و ظریف(و متضمن تامین امنیت استان در ابعاد مختلف) بوده و لازم است صرفاً با نگاه کارشناسی بدان پرداخته شود ولاغیر... اما علیرغم این مهم متاسفانه طی روزهای گذشته فضای استان مملو از اخبار ضد و نقیض پیرامون استانداری و استاندار آینده استان می‌باشد.
 
البته بسیاری از آگاهان سیاسی اجتماعی معتقدند تعیین استاندار فارس پیش از آنکه تحت تأثیر درخواست ‌های مردم؛مسئولین و مبتنی بر واقعیات استان پهناور فارس باشد... متاسفانه متاثر از القائات، نفوذ فوق العاده و لابی‌های گسترده برخی از اشخاص و افراد خاص! بویژه در خارج از استان و علی الخصوص استان های همجوار و با قدرت نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی و با مساعدت خویشاوندان...! می باشد. موضوعی که حداقل در چند سال گذشته بر نگرانی عمیق مردم فارس بویژه فرهیختگان و فهمیدگان آن افزوده است.
 
که چرا...! چرا باید در پشت انتصابات مسئولین فارس و تصمیمات کلان مدیریتی آن افرادی خارج از استان فعال مایشاء...!باشند. هر چند بحث بومی و غیر بومی نیز در جای خود قابل تامل و تعمق بوده و حداقل در شرایط مساوی قابل پذیرش و منطقی ست و بدین علت با نگاه تخصصی به موضوع و با در نظر گرفتن اهمیت و حساسیت ویژه بر عملکرد مدیریت ارشد استان آنهم استانی با ظرفیت‌های فارس.! در شرایط مساوی بحث استاندار بومی را مطرح تا پیشرفت و توسعه متوازن استان را فدای نظرات احساسی و افراطی  ننماییم...! هر چند استان فارس تا کنون نشان داده است از برجسته ترین و موفق ترین مدیران نمونه کشوری در زمینه های مختلف برخوردار می باشد و این موضوع همچنان باعث آزردگی خاطر فارسیان و تاکید بر سوال پر از ابهام کنونی گردیده است...! که چرا در پشت انتصابات فارس افرادی خارج از این استان تصمیم‌ گیر اصلی و نهایی میباشند...؟ و چه اهداف، مقاصد و یا منافعی با این تغییرات و انتصابات به خطر خواهد افتاد؟
 
استانی که با قریب ۵ میلیون نفر جمعیت همواره در داخل و خارج کشور، سرآمد و زبانزد (ازحسن اشتهارعمومی) است...  اما اینک ناتوان از معرفی یک استاندار برای مدیریت کلان خود می باشد...!
 
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام