محمد علی روشن
شان و جایگاه بانکها را حفظ کنید
زمان انتشار: 20 شهريور 1396 ساعت 14:08:43
تعداد بازدید: 803
محمد علی روشن: اخبار ناراحت کننده نابسامانی موسسات پولی و مالی و بی اعتباری این موسسات به اصطلاح اعتباری فضای رسانه های ما را پر کرده است.
هر کس با دیدن این خبرها به ذهنش خطور میکند که مهمترین واقعه بانکی اتفاق افتاده است و در شرایط تحریم، بانک جهانی وصندوق بین المللی پول هم چاره ای ندارند جز آنکه به سبب این اتفاقات ناصواب  تحریم بانک مرکزی کشورمان را تشدید کنند.
 
این نابسامانی ها در موسسات مالی و اعتباری خطری  بزرگ  است که ما را مجبور می سازد نسبت به آن بی تفاوت نبوده و نگران مردم و کشور عزیزمان باشیم.
 
آیا واقعا با حضور بانک مرکزی و دیگر بانکها نظیر ملت، صادرات، رفاه، مسکن، ملی، پارسیان، سینا، انصار، شهر، گردشگری، سامان، اقتصاد نوین، کشاورزی، تجارت، پاسارگاد، کار آفرین  و... باید شاهد اینگونه جمع آوری نقدینگی مردم توسط موسساتی باشیم که متاسفانه به هیچ اصول و قواعدی پای بند نیستند؟
به راستی مشکل از کجاست؟
ضعف از نظام اقتصادی ماست یا ضعف جدی در شبکه بانکی وجود دارد؟
آیا نظام بانکی کشور که در شدید ترین شرایط تحریم قادر به پشتیبانی از نظام اقتصادی و سیستمهای صنعت، تولید، تجارت، کشاورزی و خدمات است، شانش باید با اقدامات سود جویانه، کاسبکارانه و بسیار ضعیف و غیر حرفه ای موسسات شبه بانکی پایین بیاید؟
 
ما باید به این نکته توجه کنیم که نظام بانکی کشور با وجود ضعف هایی چون نرخ سود تسهیلات و جرایم نجومی تاخیر در پرداخت تسهیلات، نقش مهمی توانسته در مسیر توسعه اقتصادی و آبادانی کشور و مخصوصا در سال های اخیر که هجوم تحریمی استکبار بیش از دهه های قبل بوده توانسته در کنار مقاومت بی مثال مردم شریف ایران تحت رهبری های خردمندانه مقام معظم رهبری، ناتوانی تحریم را درجهان برای همه مردم عالم نمایان سازد و شان نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران این نیست که هویتش توسط آن منفعت طلبان مردم آزار شکسته شود!
 
انتظار این است که مسئولین سیستم بانکی و همچنین هیات دولت خصوصا معاونت اقتصادی ریاست جمهوری، وزارت اقتصاد و دارایی، دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی و نظارتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی اجازه ندهند افرادی که توانایی و تخصص کاری را ندارند بدان نام وارد عرصه شده و سبب شوند که در آینده متخصصین امر نیز نتوانند چنین امور تخصصی را در ایران عزیز اجرا کنند.
 
البته اینکه اجازه افتتاح چنین موسسات فوق العاده ضعیفی توسط بانک مرکزی یا وزارتخانه هایی در گذشته داده شده هم جای تامل دارد و هم بسی جای تعجب و تاسف.
 
درخاتمه تاکید می شود جایگاه بانکهای دولتی و خصوصی کشور بی نظیر ما فراتر ازکلاهبرداری های شبه بانکی و اعمال به اصطلاح پول گردانی ضعیفی است که بدان اشاره شد. بانکهای جمهوری اسلامی صرف نظر از مشکل شرعی دریافت سودهای زیاد و جرایم تاخیر، مانع بزرگ موفقیتهای تحریمها هستند پس اجازه ندهیم شان آنها زیر سوال برود.
 
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام