عملیات حفاری تونل شهدای خلیج فارس در حال انجام است
تونل هایی برای دسترسی بهتر به عسلویه و منطقه ویژه پارس‌جنوبی
زمان انتشار: 2 آبان 1396 ساعت 09:09:13
تعداد بازدید: 682
عملیات حفاری تونل شهدای خلیج فارس با فعالیت دو شفیت کاری به عمق ٣٤٠ متری رسیده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی لارستان ، علی سلحشوری معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس پنجشنبه ۲۷ مهرماه از کارگاه حفاری تونل شهدای خلیج فارس به صورت میدانی از اقدامات صورت گرفته بازدید کرد.
 
سلحشوری با حضور در عمق ۲۴۰ متری تونل شهدای خلیج فارس در مورد مشکلات تامین مالی این پروژه گفت: «بیشتر پروژه‌های استان با این مشکل روبه‌رو هستند اما ما تلاش داریم از منابع موجود حداکثر استفاده را داشته باشیم و تکمیل سریع‌تر پروژه‌های نیمه‌تمام مانند همین تونل از اولویت‌های ماست.» مشاور پروژه تونل شهدای خلیج‌فارس در مورد این طرح گفت: «تونل شهدای خلیج فارس به طول ۸۲۰ کیلومتر احداث می‌شود. ۸۰ متر حفاری در جبهه جنوبی در سال‌های پیش انجام شده است در حال حاضر حفاری در جبهه شمالی به عمق ۲۴۰ متری رسیده است و با این تفاسیر جمعاً ٣٤٠ متر حفاری در این تونل به اتمام رسیده است » محمدباقر تنهایی‌پور رییس اداره راه و شهرسازی گراش در مورد دلیل کندی روند حفاری این پروژه گفت: «خاک محل حفر تونل از نوع ریزشی است و نمی‌توان با انفجارهای شدید کار را به پیش برد هر متری که عملیات حفاری انجام می‌شود همزمان عملیات بتن‌ریزی و استحکام بدنه تونل نیز انجام می‌شود.» در حال حاضر کمپ مهندسان و کارگران این پروژه در محل مستقر شده است و فعالیت کاری در این پروژه در دو شیفت و به صورت تمام وقت انجام می‌شود.
 
تنهایی‌پور در مورد گردنه بالنگستان گفت: «یکی از اهداف اداره کل راه وشهرسازی لارستان حذف نقاط حادثه خیز و خطرناک در محورهای مختلف می باشد و احداث تونل شهدای خلیج فارس را یکی ازهمین اقدامات مهم در این راستا عنوان کرد.» وی ادامه داد : این گردنه در بین ارد و فداغ یکی از محورهای قدیمی و حادثه‌خیز است. در حال حاضر نیز عملیات راهداری در این گردنه در حال انجام است و با پایان عملیات ساخت تونل و همچنین ساخت نقاط اتصال این مسیر، ۱۲ کیلومتر کوتاه‌تر خواهد شد.»
 
در حال حاضراداره کل راه و شهرسازی لارستان سه تونل را در جنوب استان فارس در دست ساخت دارد. تونل شهدای خلیج فارس در حوزه شهرستان گراش قرار دارد و با ساخت آن گردنه بالنگستان حذف خواهد شد. تونل شهید باقری در حوزه شهرستان لامرد قرار دارد.
 
این تونل با طول ۲۶۰۰ متر بزرگترین تونل جنوب کشور است و با ساختن آن گردنه احشام از مسیر خنج – لامرد حذف می‌شود.
 
با ساخت این دو تونل دسترسی مناطق جنوبی و مرکزی استان فارس به عسلویه و منطقه ویژه پارس‌جنوبی تسهیل خواهد شد. تونل وحدت، موازی با تونل بزن در جاده لار به جهرم سومین تونل در دست ساخت است. با ساخت این تونل امکان دو بانده شدن بزرگراه لار- جهرم- شیراز فراهم می‌شود.


روابط عمومي    اداره كل راه و شهرسازي لارستان

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام