کرامت الله بلوچی
طرح افزایش نمایندگان مجلس، معادلات منطقه ای و معیارهای کشوری
زمان انتشار: 22 آبان 1396 ساعت 08:06:44
تعداد بازدید: 508
با توجه به اصل ۶۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی که می‌بایست هر 10سال تعداد 20 نفر به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه شود... 
و از آنجایی که آخرین افزایش می بایست در سال ۷۸ انجام می شد.! لیکن بنابدلایلی از جمله عدم نصاب رای لازم نمایندگان مجلس شورای اسلامی و... این موضوع به تصویب نرسید و اینک نزدیک به20سال از آن تاریخ می‌گذارد و وفق قانون اساسی نیز لازم است پس از طی مراحل قانونی این موضوع مصوب و اجرایی گردد.تا در انتخابات سال ۹۲ (یازدهمین دوره)مجلس شورای اسلامی با تعداد نمایندگان افزایش یافته (ترکیب جدید) شروع به کارنماید. پس ازامضاء ۴۴ نماینده موافق با پیشنهاد مذکور مقرر گردید طرحی در این خصوص از طریق  نمایندگان مجلس جهت مطرح شدن در صحن علنی تدوین گردد.
 
هر چند طبق نظرکارشناسان و متخصصین آگاه اجتماعی، اساسا میبایست این موضوع (با منظور نمودن جمیع جهات) در قالب لایحه ای ازطرف دولت تنظیم و جهت بررسی و تصویب به مجلس ارایه میشد و علی الظاهر وزیر محترم کشور نیز تلویحا به تدوین چنین لایحه ای در وزارت کشور اشاره نموده اند. با ذکر موارد قبلی در تیرماه ۱۳۹۶ موضوع پیشنهاد طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون مربوطه!
 
(کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور) مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به گذشت قریب به ۲۰ سال از مسکوت ماندن قانون افزایش نمایندگان مجلس مقررگردید طرح مذکور نیز به نسبت 2 برابر (برای20سال گذشته) از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تنظیم و مطرح گردد که ازسوی اعضای کمیسیون مربوطه تشخیص داده شد مناسب تر خواهد بود اجازه داده شود لایحه دولت نیز در این خصوص تهیه و وصول گردد.
 
سپس با ادغام طرح نمایندگان و تجمیع تفکرات مجلس و دولت! به مصوبه ای واحد و البته جامع و کامل...! دسترسی یافته تا بتوان بهترین و مطلوب ترین تصمیم را اتخاذ نمود تا قانون مذکور به سرنوشت سال ۷۸ دچار نگردد.! نکته قابل توجه برای متخصصین امر! اینکه افزایش 2برابری تعداد نمایندگان مضاف بر گذشت 20سال از قانون مذکور، رفع اختلافات نمایندگان در برخور داری ازاین مصوبه نیز میباشد!
 
زیرا در سال ۷۸ نیز به علت عدم توافق نمایندگان حوزه های انتخابیه...!  و البته جامع نبودن پیشنهاد و نداشتن نصاب  رای کافی و اجماع لازم نمایندگان مورد موافقت قرار نگرفت.
 
البته در این مورد نظر رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس حائز اهمیت است که بیان داشتند طرح در دست بررسی (افزایش تعداد نمایندگان مجلس) منطبق بر قانون اساسی و بر اساس ضرورت‌های موجود کشوربوده و ضرورت دارد پس از بررسیهای کافی به تصویب رسد تا سیاست‌های کلی جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری اجرایی و به حوزه های انتخابیه واجد الشرایط نیز نمایندگانی افزوده شود. که لازم الاجرا شدن این موضوع به عنوان مصوبه (جهت تصویب،قانونی شدن و اجرا در سال ۹۸) به اجماع مناسب نمایندگان و رای کافی مجلس شورای اسلامی  نیاز دارد.
 
بهرحال با توجه به ضرورت های موجود کشور و با عنایت به تصویب کلیات طرح مذکور بنظر می‌رسد درصحن علنی نیز این موضوع با موافقت نمایندگان روبرو و مصوبه قانونی ولازم الاجرا گردد.
اما...!
 
و اما آنچه از دیدگاه نگارنده ی مطلب حائز اهمیت است اینکه نمایندگان مجلس بیشترین تاثیر در تصویب مصوبه ی فوق الذکر داشته و خواهند داشت و بنظر می‌رسد تلاشهای مداوم مسئولین شهرستانی بویژه نمایندگان محترم مجلس در پیگیری (رایزنیهای لازم) و پافشاری جهت افزایش یک نماینده به شهرستانهای خود و بر خورداری از این مصوبه بسیار با اهمیت و تاثیرگذار میباشد که شهرستان های لارستان، خنج و گراش نیز از این موضوع مستثنی نخواهند بود.
 
زیرا پر بیراه نیست اگر ادعا گردد چنین مصوبه ای با این درجه ازاهمیت و پس از20 سال قطعا و بدون هیچگونه شبهه ای بر اساس معیارهایی از جمله عوامل جغرافیایی انسانی و سیاسی اجتماعی مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت که از آیتمهای مورد نظر جهت موافقت (با اختصاص نماینده به حوزه‌های انتخابیه) مساحت و جمعیت هرحوزه انتخابیه، تعداد شهرستانهای (دارای فرمانداری...! )حوزه های انتخابیه. تعداد شهرها و بخشهای حوزه های انتخابیه مجموع ادارات و ادارات کل! حوزه های انتخابیه اختلاط جمعیتی حوزه های انتخابیه...! و مازاد بر موارد مذکور سوابق قبلی حوزه های انتخابیه و آینده ی آنها مبتنی بر ویژگی های جغرافیایی انسانی و... آنها نیز مد نظر  خواهد بود. هر چند طراح و نماینده44 امضا کننده ی پیشنهاد عنوان داشته اند در طرح جدید ایده هایی نو جهت توافق نمایندگان ورفع اختلافات شان...! منظور شده است که در این مورد نیز حوزه ی انتخابیه لارستان دارای معیار های مورد نیاز خواهد بود مضافا اینکه تا 3دهه ی قبل نیز این حوزه انتخابیه دارای 2نماینده درمجلس شورای اسلامی بوده است و هم اکنون نیز بخشهایی از آن در اولویت شهرستان شدن قرار دارند...!

علی هذا چنانچه با تلاشهای نماینده (بویژه باتوجه به ریاستشان بر کمیسیونی مستقل!) شهرستانهای لارستان خنج وگراش موفق به کسب امتیاز از قانون مذکور و بهره مندی از 2نماینده در مجلس شورای اسلامی گردند بدون شک...! خدمتی ماندگار و تلاشی به یادگار گذاشته خواهد شد که هیچگاه فراموش نخواهد گردید و بی تردید مساعدتی بزرگ و غیر قابل انکارجهت پیشرفت و توسعه مناطق3گانه انجام و گامی بسیار بلند در این خصوص برداشته خواهد شد...! که به اعتقاد نگارنده در آینده نه چندان دور خواسته اصلی مردم عزیز لارستان و مناطق تابعه محقق و به آرزوی دیرینه خود خواهند رسید. زیرا در حال حاضرنیز برخی از استان‌های کشور تنها دارای 1یا2 نماینده در مجلس شورای اسلامی میباشند. به امید موفقیت مسئولین شهرستان در تحقق این خواسته ی عمومی
 
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [2 نظر]

غلامرضا فتحی
Iran, Islamic Republic of
1 خرداد 1397   ساعت: 00:35:37

عالی و صائب .......ولی چرا نمایندگان جوری با این طرح برخورد میکنند که انگار از جیبشان میخان صدقه بدهند؟ واقعا اگر این دوره تصویب نشه خیانتی در حق مردم و ایران میکنند

 
غلامرضا فتحی
Iran, Islamic Republic of
1 خرداد 1397   ساعت: 00:34:28

عالی و صائب .......ولی چرا نمایندگان جوری با این طرح برخورد میکنند که انگار از جیبشان میخان صدقه بدهند؟ واقعا اگر این دوره تصویب نشه خیانتی در حق مردم و ایران میکنند

 
لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام