فرهنگ کنترل کیفیت را در جامعه نهادینه کنیم
زمان انتشار: 25 آبان 1396 ساعت 08:30:40
تعداد بازدید: 659
تحقق هر چه بهتر کنترل کيفيت پروژه هاي عمراني در شهرستان لارستان، خدمات آزمايشگاهي گسترده اي را ارائه نموده و در اکثر پروژه هاي راهسازي، سدسازي، پل و ابنيه حضور فعال دارد.فعاليتهاي آزمايشگاه لارستان شامل خدمات در آزمايشات کنترل کيفي در بخشهاي راهسازي،ژئوتکنيک،مکانيک خاک، مکانيک سنگ، بتن،قير،آسفالت، مصالح سنگي، کنترل جوش،خدمات آموزشي و مشاوره اي، انجام تحقيقات کاربردي و کاليبراسيون تجهيزات آزمايشگاهي مي باشد. آزمايشگاه لارستان با دارا بودن 15 واحد مستقر در پروژه هاي بزرگ شهرستان افتخار دارد خدمات مشاوره اي فني ومهندسي و کنترل کيفي ارائه مي نمايد.خدمات فني و مهندسي اين مجموعه شامل مطالعات و آزمايشات قبل از اجراي پروژه ها،عمليات کنترل کيفي در حين اجرا و کنترل بعد از اجرا مي باشد.حضور در پروژه هاي مربوط به دستگاهها و سازمان هايی مانند اداره کل راه وشهرسازي، شرکت آب منطقه اي، بنياد مسکن انقلاب اسلامي، شرکت برق منطقه اي،شهرداريهاي شهرستان،اداره کل نوسازي مدارس،شرکت نفت مناطق مرکزي و دهياري ها...موجب سربلندي و افتخار ما مي باشد. به منظور آشنایی بیشتر با مهندس صادقی ریاست آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به گفت و گو نشستیم:
به نظر شما مقوله کنترل کیفی و ارتقای کیفیت در پروژ‌ه‌های عمرانی تا چه حد مهم است و چه راهکارهایی باید برای قانونمند کردن هر چه بیشتر این طرح صورت گیرد؟
 
کیفیت از مقوله‌هایی است که از دیر باز همواره مورد توجه قرار داشته و کسب اطمینان از کیفیت مورد نظر و چگونگی ارتقای آن با انجام آزمایش‌های کنترل کیفی همواره به عنوان ابزاری در این زمینه مطرح بوده است.
 
در این راستا استانداردهای بین‌المللی و ملی و آیین‌نامه‌ها با تبیین مشخصات فنی مطلوب، دستیابی به کیفیت مورد نظر را ممکن کرده است.
 
آزمایش‌های کنترل کیفی امر مهمی است و باید در اجرای تمام پروژه‌های عمرانی در هر مقیاسی به صورت قانون مطرح شود تا همه ملزم به اجرای آن شوند و کسی با بی‌اهمیت دادن این آزمایش‌ها آن را اتلاف هزینه تلقی نکند بلکه آن را یک سرمایه‌گذاری و پشتوانه محکم در راستای ارتقای کیفیت بداند. ما باید به این نقطه از تفکر برسیم که هیچ پیمانکاری، کارفرما و مشاوری بدون حضور آزمایشگاه کنترل کیفی هیچ کار عمرانی انجام ندهد و این مستلزم عزم ملی برای تصمیم‌گیری‌ها، تصویب قانون و آیین‌نامه و ضوابط است.
 
به نظر شما فرهنگ‌سازی‌ها تا چه حد در اجرای دقیق طرح کنترل کیفی موثر است و ضعف عمده در عدم دستیابی به این هدف چیست؟
 
با افزایش آگاهی عمومی و دانش آحاد مردم به گونه‌ای عمل کنیم که هیچ کس بدون توجه به معیارهای کنترل کیفی به خود اجازه ساخت و ساز ندهد.
 
باید علاوه بر استفاده از مصالح در کنار یک مهندس ناظر خوب، از خدمات آزمایشگاه استفاده شود و آزمایش‌ها و داده‌های آزمایشگاهی باید در مستندات پروژه وجود داشته باشد و یک امر ملزم باشد.
 
سیاستگذاران و متولیان امر تلاش کردند که این مهم را هرچه بیشتر در بین دستگاه‌های اجرایی، دولتی، نهادینه کرده و فرهنگ‌سازی کنند به طوری که این موضوع به تدریج به صورت یک امر لازم، ضروری و جزو لاینفک در مراحل اجرای پروژه‌ها تلقی شود.
 
نقش آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک را در ارتقای کیفیت و کنترل کیفی چگونه ارزیابی می‌کنید و اقدام‌ها و خدمات آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک لارستان در چه جایگاهی است؟
 
آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک عضو شورای فنی استان بوده و تنها مرجع دولتی در زمینه کنترل کیفی پروژه‌های عمرانی است.
 
این آزمایشگاه بیش از 50 سال است که خدمات مهندسی در حوزه‌های مختلف عمرانی شامل بخش‌های دولتی و خصوصی و نیمه دولتی ارائه کرده و در پروژه‌های بزرگ کشور از جمله بخش حمل و نقل، سدها، نیروگاه‌ها، تونل‌ها، ساختمان‌های دولتی و بخش‌های خصوصی به عنوان یک مشاور کنترل کیفی در کنار دیگر عوامل اجرایی پروژه ایفای نقش کرده است.
 
این آزمایشگاه عملکرد بسیار خوبی را در طول سال‌ها و پروژه‌های مختلف از خود به یادگار گذاشته است و اکنون نیز به عنوان یک مجموعه عظیم فنی و مهندسی با نیروهایی متخصص، ماهر و با تجربه و با دارا بودن تجهیزات فنی و آزمایشگاهی بسیار خوب، مدرن و پیشرفته ارائه خدمت می‌کند.
 
امروزه شاهد هستیم که کارفرماها، مشاوران فنی و پیمانکارانی که در زمینه اجرای پروژه‌ها به بحث کیفیت اهمیت می‌دهند خدمات فنی و مهندسی آزمایشگاه‌های فنی و مکانیک خاک را به عنوان اولویت نخست قرار می‌دهند زیرا آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با رعایت سه اصل سرعت، دقت و سرعت در ارائه خدمات مشاوره‌ای کمک قابل توجهی را در عرصه توسعه کیفیت در حوزه‌های مختلف عمرانی می‌کند.
 
چه توصیه‌ای در زمینه ارتقای کیفیت دارید؟
 
توصیه ما به تمام کسانی که در حوزه ساخت و ساز و اجرای پروژ‌ه‌های عمرانی کار می‌کنند این است که به هیچ صورتی اجازه ندهیم کیفیت و انجام آزمایش‌های کنترل کیفی در مراحل اجرای پروژ‌ه‌های عمرانی کمرنگ تلقی شود.
 
باید از همکاری آزمایشگاه به عنوان یک مرجع توانمند، پویا و با تجربه استفاده شود و اطلاعات بسیار خوبی در اختیار آزمایشگاه است که می‌تواند در زمینه‌های دیگر مورد توجه قرار گیرد.
 
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام