راشدانصاری(خالوراشد)
یادش به خیر آن قدیم ها...
زمان انتشار: 13 دي 1396 ساعت 16:12:14
تعداد بازدید: 384
 یادش به خیر آن قدیم ها که به چه چیزهایی عشق می ورزیدیم. حالا دیگر همه چیز تغییر کرده و بسیاری از کارهایی را که در گذشته انجام می دادیم از مُد افتاده. فکرتان به جاهای ناجور نرود، عشق های ما پاک و سالم بود!
 
مثلا در دوران کودکی عشقم این بود که بنشینم و پیاز خوردن پدر و پدربزرگ را تماشا کنم. به ویژه پیاز همراه با ترید (تیلیت) دو (دوغ) و ماست با سمسیل.چه موسیقیِ روح نوازی  کُرچ، کُرچ، کُرچ... شبیه کاهو خوردن خرگوش!
 
الان اگر جرات دارید سر سفره کوچکترین صدایی را از خودتان در بیاورید، تمام اعضای خانواده اعتراض می کنند. کاهو خوردن و پیاز خوردن ما باید بی صدا باشد، درست مثل تلویزیونی که فوتبال بدون تماشاگررا نشان دهد و یا تماشاگرداشته باشد اما عیال صدای تلویزیون راقطع کند.
 
و یا مورد بعدی که خیلی دردناک است این که ما بر اساس رسمی قدیمی، روزهای جمعه ناهار حتما ماهیِ سرخ کرده با پلو می خوریم. خب، ماهی بدون نوشابه یعنی هیچ...چرا که سال هاست همسرم به دستور بچه ها نوشابه را از فهرست سبد غذاییِ ما حذف کرده و به جای آن ماالشعیر و آب پرتقال را جایگزین کرده است. همسرم و فرزندانم فکر می کنند آمریکا هستند که دوست دارد همه را تحریم کند! شما بگویید آدم با آب پرتقال و ماالشعیر آروغ می زند؟
 
این دردها را باید کجا گفت؟ مگر می شود ماهی بدون نوشابه و آروغ! نسل امروز چه می داند ماهی با همین نوشابه و آروغش کیف دارد! فقط بلدند بگویند نوشابه ضرر دارد، پوکی استخوان می آورد، قند دارد. یک بار که یک قوطی پپسی قاچاقی برای خودم خریده بودم، آوردم پای سفره و وقتی خوردم حواسم نبود به یاد آن قدیم ها آروغ خوشگلی زدم! به طوری که سنگینیِ روی دلم سبک شد و واقعا نمی دانید چه حال خوشی داشتم آن لحظه! ولی آروغ زدن همان و تار و مار شدن اعضای خانواده همان...تعجب کردم! نبودید ببینید چه شد. فکر می کردی بمب شیمیایی یا اتم زده باشند.
 
متاسفانه بعد از این قضیه بود که فرزندانم تعهد محضری از من می خواستند تا دیگر به قول خودشان این عمل قبیح را تکرار نکنم.
 
خدایا پس ما چه کار کنیم؟ کجاست آن آزادی که همین نسل جوان دَم از آن می زنند و خواهان آن هستند؟!
 
و موضوع بعدی مگر خداوند متعال به ما دست نداده است تا از آن استفاده کنیم؟ پس چرا فرزندانم به من اجازه نمی دهند با دست غذا بخورم؟! می گویند فقط با قاشق باید غذا بخوری چون جلوی مردم کلاس مان پایین می آید. عجیب است به خدا! مزه ی غذا خوردن با دست کجا و با قاشق کجا...آن هم برخی قاشق های یک بار مصرف امروزی که هنوز قاشق اول را نگذاشته ای داخل دهانت یا همان توی بشقاب می شکند یا داخل دهان.
 
آیا کسانی که طرفدار آزادی بیان و عقیده هستند، می توانند صدای بنده و امثال بنده را به گوش نهاد ها و ان جی او های مدافع حقوق بشر برسانند؟!
 
به عنوان مثال من هنوز دوست دارم پیاز را روی سفره و با مشت های گره کرده خُرد کنم. اما مگر اجازه می دهند! چنان از هر طرف چشم غُره می روند که انگار کار بسیار زشت و زننده ای از آدم سر زده است. نسل امروز این چیزها را واقعا درک نمی کند.
 
حالا این چیزهایی را که عرض کردم از خیرش گذشتیم، ولی چه اشکالی دارد آب خنک داخل بطری را آبشاری سر بکشیم؟! خب، شاید بنده دوست نداشته باشم آب را بریزم داخل لیوان بخورم. می گویند هم صدایش شبیه جاری شدن فاضلاب در جوی کنار خیابان هاست و هم امکان دارد لبت بخورد به بطری آب. اولا چرا نمی گویند صدایش مثل ریختن مثلا آب از آبشاری زیباست، ثانیا چه اشکالی دارد لبم به لبش منظور لب بطری بود بخورد. باور کنید گاهی اوقات کمین می کنم نصف شب که همه خوابند، یواشکی می روم درِ یخچال را باز می کنم و به محضی که بطری آب معدنی را بر می دارم و با خیال راحت سر می کشم، می بینم یکی با دست می زند روی شانه ام. بر می گردم می بینم پسرم پوریاست. جل الخالق! می گوید: بابا، دیدم دهن زدی ها...! خدایا به دادم برس. امروز و فرداست که خودکشی کنم.
 
موضوع دیگری که خیلی زجرم می دهد این است که سال هاست از تُف انداختن محرومم! آن هم تف خشک و خالی و بدون خِلط و سر و صدا.نمی دانید قبلا چه حالی می کردیم با این تف های از راه دور و هدفمند.باور بفرمایید حتی یک تیرمان خطا نمی رفت.
 
مثلا اگر داخل اتاق نشسته بودم هر نقطه ای از سقف را که هدف گیری می کردم رد خور نداشت درست می خورد به هدف! و اگر داخل حیاط بودم نیز هرکجای در و دیوار خانه ی خودمان و همسایه ها را هدف می گرفتم می خورد وسط هدف. فرقش با توی اتاق این بود که تف های دور بُرد، زور و فشار بیشتری را طلب می کرد.الان می گویند این کثافت کاری ها زشت است. یکی نیست به بعضی ازاین نوجوان ها و جوان های امروزی بگوید آیا تفِ ما از آن چیزهای کثیفی که شماها زیر زبانتان می گذارید و بعد با انگشت در می آورید پرت می کنیدگوشه خیابان،کثیف تراست؟!
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام