پایان طرح پژوهشی 3 ساله گیاهان دارویی سازگار با اقلیم لارستان
زمان انتشار: 20 دي 1396 ساعت 09:09:35
تعداد بازدید: 493
به گزارش روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی لارستان، عالیه سادات رفعت حقیقی کارشناس گیاهان دارویی مرکز جهاد کشاورزی حومه از پایان طرح پژوهشی سه ساله گیاهان دارویی سازگار با اقلیم لارستان خبر داد. 
وی گفت: لارستان به سبب برخورداری از شرایط اقلیمی گرم و خشک مناسب تولید گیاهان دارویی با ماده موثره بالاست.
 
وی افزود: به دلیل خشکسالی های متوالی به منظور مدیریت منابع آبی با توجه به اینکه گیاهان دارویی از میزان مصرف آب کمی برخوردارند، می توان به عنوان کشت جایگزین در مقابله با خشکسالی استفاده نمود.
 
وی با بیان اینکه این طرح پژوهشی سه ساله بمنظور شناسایی گونه های سازگار مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: بررسی میزان آب مصرفی، بررسی میزان ماده موثره و تولید محصول سالم بواسطه عدم مصرف کود و سم شیمیایی از دیگر اهداف این طرح می باشد.
 
وی ادامه داد: با کشت گیاهان دارویی علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب می توان گام هایی در جهت رونق اقتصادی خانوارهای روستایی برداشت.
 
به گفته وی هم اکنون گیاهان دارویی مرزنجوش، آویشن باغی، زوفا، مریم گلی، چای ترش و به لیمو از جمله گیاهانی هستند که با توجه به سازگاری، عملکرد و بازار پسندی به کشاورزان لارستانی توصیه می شود.
 
این کارشناس با اشاره به نتایج حاصل از آنالیز اسانس گیاهان دارویی کشت شده خاطر نشان کرد: لارستان شرایط تولید گیاهان دارویی با درصد اسانس مناسب جهت بازارهای مختلف از جمله کارخانه های اسانس گیری و داروسازی را دارد.
 
وی تصریح کرد : گیاهان دارویی مزیت هایی نسبت به سایر کشت ها دارند که مصرف کم آب، عدم نیازبه سردخانه، نگهداری آسان و بازار فروش مناسب و مقرون به صرفه بخشی از این مزایاست.
 
وی در پایان با تاکید بر ضرورت صنایع تبدیلی و تکمیلی گیاهان دارویی، بحث صادرات آن را با توجه به پتانسیل های لارستان در حوزه خلیج فارس بسیار مهم دانست.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام