دکتر الهام امین زاده در اختتامیه جشنواره فرهنگ شهروندی لارستان عنوان کرد:
سازمانهای مردم نهاد لارستان می توانند مدیریت فکری جامعه را به عهده بگیرند
زمان انتشار: 21 بهمن 1396 ساعت 22:50:57
تعداد بازدید: 205
منیره جهانبین/ صحبت نیوز: اختتامیه جشنواره "فرهنگ شهروندی "شامگاه پنج شنبه 19بهمن ماه 96با حضوردکترالهام امین زاده معاون حقوقی و دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در دولت یازدهم و مشاور رییس جمهور در دولت دوازدهم, فرماندار ویزه لارستان و  روسای سی اداره از لارستان در تالار وحدت  شهر لار برگزارشد. 
"جشنواره فرهنگ شهروندی" با همکاری اداره آموزش و پرورش لارستان و شهرداری لار  از چهارماه قبل کار خود را آغاز کرده بود با محوریت فرهنگ سلامت، حقوق شهروندی ، آسیب های فضای مجازی درقالب پوستر،فیلم،عکس،نقاشی، داستان و....با برگزاری کارگاه در زمینه های مختلف و نمایشگاه از آثار برتر دانش آموزان آغاز کرده بود19 بهمن ماه به با تقدیر از آثار برتر به کار خود خاتمه داد.
 
الهام امین زاده دکترای حقوق بین الملل عمومی از دانشگاه گلاسکو انگلستان, عضو هیات علمی دانشگاه تهران و نویسنده کتاب حقوق شهروندی در سال 96 مهمان ویژه این جشنواره بود. وی در سخنانی ضمن قدردانی از برگزار کنندگان جشنواره در رابطه با منشور حقوق شهروندی که توسط تیم متخصص همکاران رییس جمهور نگارش شده است به مواردی از قبیل ضرورت فعال شدن احزاب سیاسی، در فضیلت راستگویی و...اشاره نمود  و خاطر نشان کرد:" این منشور باید اجرایی شود چرا که رعایت حقوق شهروندی بر همه دولتها واجب است حتی دولت سیزدهم هم باید خودش را متعهد به رعایت این اصول کند."
 
وی ضمن اشاره به اینکه دولتها باید حق الناس را رعایت کنند  و تند روی نداشته باشند ادامه داد:" ما باید استقبال از نظرات مخالف را سر لوحه کار خود قرار دهیم چرا که این تحمل در راس حکومت موجب می شود بهتر حکمرانی کنیم. ما باید حق دسترسی به فضای مجازی را در منشور حقوق شهروندی بیاوریم ولی این امر مستلزم قانومند کردن آن می باشد.چرا که فضای مجازی نباید برای تنوع فرهنگی ، اقلیت ها و در واقع تفاوتهای زبانی و نژادی آسیبی باشد.همچنین نظام آموزشی ما باید مسیری را طی کند که عقلانیت و تفکر و صلح دوستی در بین نونهالان ما نهادینه شود. کودکانما باید از محتوای خشونت آمیزبه دور باشند این در حالی است که کودکان محق به دسترسی به اطلاعت مناسب هستند."
 
امین زاده در رابطه با لزوم تحکیم بنیاد خانواده ، اذعان کرد:" آمار طلاق در این سرزمین اصیل گسترش پیداکرده و به نظر می رسد مشاوره های قبل ازدواج باید جدی تر گرفته شود. خانواده ها در لارستان باید الگویی برای تمام ایران باشند."
 
وی در ادامه سخنانش با اشاره به ماده 66 حقوق شهروندی در خصوص زندانیان آزاده شده برای جلوگیری از تکرار آسیب های اجتماعی آنها تصریح کرد:"تمهید قابل توجهی در رابطه با این افراد در جامعه وجود ندارد امیدوارم درآینده نزدیک فارس مدیرانی داشته باشیم که شرط عدم سوء پیشینه را برای استخدام این مجرمین لحاظ نکنند.
 
 
وی ادامه داد: "منشور حقوق شهروندی درنظام اداری 28 اسفند 95تصویب شده است و مفاد آن به این ترتیب است که هرکدام از کارمندان اداری اگر از وظایفش تخطی کرد ارباب رجوع به هیات تخلفات کارکنان اداری می تواند مراجعه کند. رفتار همراه با کرامت با ارباب رجوع ،اعمال بی طرفانه قوانین و مقررات ،حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری ،حفظ رعایت حریم خصوصی افراد و...قوانینی است که در این منشور آورده شده است."
 
امین زاده ضمن تاکید بر فعایت های تشکل ها و سازمانهای مردم نهاد در سطح جامعه اضافه کرد:"انجمن و سازمانهای مردم نهاد لارستان می توانند مدیریت فکری سرمایه های لارستان را به عهده بگیرند. چرا که بدنه دولت نمی تواند همه امور را مدیریت کند این سازمانها و تشکل ها بازوی توانمند دستگاههای اجرایی و قضایی هستند."
 
وی در خصوص اهمیت مدیریت سرمایه فکری، انسانی و اقتصادی و لزوم اجرایی شدن آن برای دستیابی به توسعه تاکید کردو ادامه داد:"مراکز گردشگری لارستان با قدمت چند هزار ساله به لحاظ توانایی در جذب توریست با کشورهای آسیای مرکزی برابری می کند ولی شایسته است در این زمینه اقدامات مرمتی مناسبی صورت گیرد."
 
گفتنی است در بخش پایانی جشنواره فرهنگ شهروندی از دانش آموزانی که آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند تقدیر به عمل آمد.


منیره    جهان بین

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام