کینوا؛ خاویار گیاهی، فرصتی اقتصادی در بخش کشاورزی لارستان
زمان انتشار: 3 اسفند 1396 ساعت 10:59:14
تعداد بازدید: 231
به گزارش روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی لارستان، فرزاد قاسمی معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی لارستان از کاشت گیاه کینوا در بخش درز و سایبان لارستان خبر داد. 
وی با توجه به بحران آب در کشور به خصوص در مناطق جنوبی کاشت گیاهان کم آب بر را ضروری دانست و معرفی این گونه گیاهان از قبیل کینوا را به عنوان فرصتی اقتصادی در بخش کشاورزی به بهره برداران حائز اهمیت دانست.
 
این مسئول خاطر نشان کرد: هزینه‌های پایین کشت کینوا و قیمت به نسبت بالای آن از یکسو و نیاز به آب کم و سازگاری با شرایط دشوار آب ‌و هوایی از سوی دیگر باعث شده تا کشت این محصول به لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه باشد.
 
دوره کشت این گیاه حدود پنج ماه است وبه‌طور میانگین می‌توان انتظار برداشت سه تا چهار تن محصول در هکتار را داشت.
 
وی افزود ورود کینوا به الگوی کشت و زراعت شهرستان می‌تواند افق روشنی در تحول بخش کشاورزی از نظر اقتصادی و مدیریت منابع آبی باشد. این گیاه به دلیل سازگاری بسیار بالا با شرایط آب و هوایی مختلف و نیاز کم به آب، قابلیت کشت گسترده در تمامی بخش های شهرستان را دارا می باشد.
 
قاسمی در ادامه یاد آور شد: کینوا گیاهی از خانواده اسفناجیان است که این گیاه پروتئینی، سرشار از فیبر، ویتامینB، مس، منیزیم و منگنز می باشد که می‌توان آن را به‌صورت مخلوط با برنج مصرف نمود که دانه های خوراکی آن در بسته بندی های مناسب در فروشگاه های مواد غذایی لارستان به فروش می رسد.
 
در فرآیند تولید این محصول، بیشتر دانه گیاه مورد توجه قرار می‌گیرد در صورتی که سایر قسمت‌های گیاه نیز در بخش دامپروری در تولید خوراک دام قابل استفاده است.
 
وی اظهار امیدواری نمود، کشت این گیاه در سایر مناطق شهرستان، در سال های آتی روند رو به رشدی خواهد داشت تا هم کشاورزان در بخش تولید، سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشند و هم از لحاظ فرهنگسازی مصرف، فعالیت‌های ترویجی جهت پیشبرد همزمان دو جنبه عرضه و تقاضا صورت گیرد.


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام