معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان در جلسة انجمن میراث فرهنگی :
در مورد بازآفرینی بافت فرسوده و حفظ و احیای میراث فرهنگی لارستان کوتاهی کرده ایم
زمان انتشار: 30 فروردين 1397 ساعت 14:28:52
تعداد بازدید: 361
معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان گفت: میراث فرهنگی اصالت و پیشینه تاریخی یک ملت است.
 به گزارش صحبت نیوز به نقل از روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه لارستان؛ جلیل حسنی در جلسة انجمن میراث فرهنگی این شهرستان اظهار داشت: اگر کشوری می خواهد به گذشته خود افتخار کند و مستنداتی را ارائه دهد، آن میراث بر جای مانده از گذشته، بهترین سند و مدرک و موضوعی است که می شود به آن رجوع کرد.
 
وی افزود: میراث فرهنگی در صورتی می تواند نقشی ارزنده و بهتری را ایفا کند که پویا و زنده باشد، یعنی بر شادابی و نشاط و پویایی معادلات اجتماعی و فرهنگی زمان فعلی تأثیر خودش داشته باشد. فرماندار ویژه لارستان تصریح کرد: یکی از حلقه های مفقوده ای که در کشور ما وجود دارد این است که در بعضی مواقع، مصوبات و تصمیمات اتحاذ شده مهم را در یک جلسه به عمل تبدیل نکرده ایم.
 
فرماندار ویژه لارستان عنوان کرد: امیدواریم در سال جدید در حوزه میراث فرهنگی خوب کار کنیم تا این اصالت و تاریخ گرانبهای شهرستان احیاء و زنده گردد. همچنین بافث فرسوده شهرقدیم نیز بازآفرینی شود، چون بافت قدیم لار از همه لحاظ توجیه دارد.
 
وی ادامه داد: یکی از دغدغه های اصلی بنده بافت فرسوده شهر قدیم لار است که بایستی مد نظر جدی ادارات ذیربط بخصوص اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری، شورای شهر و میراث فرهنگی باشد.
 
حسنی با بیان اینکه در راستای بازسازی و بازآفرینی بافت فرسوده بخصوص حفظ و احیاء میراث گرانبهای فرهنگی و تاریخی شهرستان کوتاهی کرده ایم؛ افزود: جلسة انجمن میراث فرهنگی لارستان می بایست بصورت ماهیانه برگزار گردد و پیشنهادات و مصوبات آن، هم در بُعد سخت افزاری و هم در بعد نرم افزاری اجرایی و این تصمیمات اتحاذ شده عملیاتی گردد، بنابراین این جلسه بطور جد توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری لارستان بعنوان دبیر جلسه با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط برگزار شود.
 
فرماندار ویژه لارستان همچنین از دانشگاه ها، آموزش و پرورش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان هم خواست که با میراث فرهنگی و شهرداری کمال همکاری داشته باشند.
 
معاون استاندار فارس با بیان اینکه ظرفیت های تاریخی و فرهنگی شهرستان زیاد است؛ خاطر نشان کرد: همه گروه ها، انجمن ها و تمامی ادارات با میراث فرهنگی تعامل و همکاری نمایند.
 
حسنی با اشاره به اینکه اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری، شورای شهر، میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه لارستان می بایست نشستی تخصصی را ترتیب دهند و بنشینند و طرح های خودشان را از هم تفکیک نمایند؛ بیان کرد: این ادارات با تعامل و همکاری با هم پروژه هایی را در شهرستان شروع نمایند و در این خصوص برای مبلمان شهری هم نباید مانعی وجود داشته باشد و از آن طرف هم به هیچ عنوان نبایستی آثار گرانبهای فرهنگی و تاریخی شهر آسیب ببیند.
 
حسنی در پایان تاکید کرد: ادارات شهرستان بایستی به این نکته نیز توجه داشته باشند که قبل از اینکه مسئولین استانی و کشوری به منطقه بیایند بایستی طرح ها و برنامه های خود را ارائه دهند تا بتوان از آنها اعتباراتی را برای موضوعات مختلف و بویژه برای بافت تاریخی شهرستان و میراث فرهنگی اخذ نماییم.
 
پیش از این نیز سیما علویه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان نیز به ارائه و تشریح وضعیت بافت تاریخی لارستان پرداخت. همچنین جمعی از فعالین میراث فرهنگی و روسا و کارشناسان دستگاه های اجرایی شهرستان هم پیشنهادات و راهکارهای لازم در خصوص حفظ و احیاء میراث فرهنگی شهرستان ارائه کردند.
 
سنگ فرش کردن اطراف بازار قیصریه، حمایت خیرین و بخش خصوصی از میراث فرهنگی کل شهرستان، بازسازی آب انبارها و جلوگیری از تخریب آنها، مرمت و تعمیر باغ نشاط، توجه به قلعه اژدها پیکر، عدم رئیس پایگاه میراث فرهنگی در شهرستان، تأسیس بازارچه صنایع دستی در منطقه، جلوگیری از ساخت و ساز اماکن تجاری در بافت تاریخی و فرهنگی شهرستان، ثبت آثار تاریخی شهرستان، تعمیر و مرمت کاروانسراها، حمام های قدیمی و آب انبارها توسط اوقاف و غیره از اهم این پیشنهادات بود.


روابط عمومي    فرمانداري وِيژه لارستان

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال
کانال تلگرام