عادل پورشمسی/کارشناس ارشد تکنولوژی نرم‌افزار
فیلتر تلگرام و هزینه‌های آن!
زمان انتشار: 15 فروردين 1398 ساعت 22:45:46
تعداد بازدید: 1642
به دنبال دستوری که چند روز اخیر به شرکت های اینترنتی داده شد، تلگرام فیلتر شد. همینطور از شرکت های اینترنتی و ISPها خواسته شده بود که تلگرام را جوری فیلتر کنند که با فیلتر شکن هم قابل دسترسی نباشد. 
در پاسخ به این سوال که آیا زیرساخت ایران می‌تواند تلگرام را بصورتی فیلتر کنند که دیگر حتی به واسطه فیلترشکن ‌ها نیز قابل دسترسی نباشد باید گفت مبنای کار فیلترشکن‌ها و وی‌پی‌ان ‌ها
(Virtual Private Network)شبکه‌ای است که اطلاعات در آن از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت جابه‌جا می‌شود اما در عین حال با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری و با احراز هویت (Authentication)، این ارتباط هم‌چنان اختصاصی باقی می‌ماند و اتصال کاربر از داخل کشور به یک سرور در خارج از ایران است که این سرور دسترسی به فضای اینترنت بدون فیلتر را برای کاربر مهیا می‌سازد و با هزینه ای بسیار کم می توان راه اندازی و با نصب یک نرم افزار ساده اکانتینگ مدیریت کرد.
 
از آنجایی که زیرساخت ایران امکان کنترل سرور های فیلتر شکن خارج از ایران را ندارد پس نمی‌تواند دسترسی این سرورها به تلگرام را مسدود کند.
 
تنها راه قطع کامل دسترسی به تلگرام مسدود کردن دسترسی کاربران به ابزارهای فیلتر شکن است که با توجه به گستردگی این ابزار‌ها و حتی رایگان بودن آن امری دور از ذهن بنظر می‌رسد و البته لطمه ای بزرگ به فعالیت های علمی و تجاری می زند.
 
اگرچه مسدود کردن ابزارهای فیلتر شکن در کوتاه مدت ممکن است در دسترسی به تلگرام اخلال ایجاد کند اما بعد از مدتی کاربران به سمت استفاده از سرورهای ویپیاس (Virtual Private Server) و راه اندازی شبکه وی‌پی‌ان شخصی یا غیر رسمی خواهند رفت.
 
همچنین مسدود سازی ابزار‌های فیلتر شکن با توجه به گستردگی استفاده کاربران هزینه‌ها بسیار بالایی در بر خواهد داشت.
 
شایان ذکر است دستور فیلترینگ تلگرام در حالی مطرح می‌شود که روسیه با مسدود سازی نزدیک به ۲۰ میلیون آی پی نتوانسته به این امر دست یابد و تلگرام در این کشور بدون نیاز به استفاده از فیلتر شکن همچنان در دسترس است.
 
 
 

 

کد امنیتی:   
 [5 نظر]

شاگرد شما
Iran, Islamic Republic of
22 خرداد 1397   ساعت: 19:45:24

درود بر مهندس

 
یک نکته 1
Iran, Islamic Republic of
22 ارديبهشت 1397   ساعت: 15:48:03

لطفاً از طریق مقتضی به شهروندان اطلاع رسانی کنید که برای اتصال به تلگرام یا سایتهایی که فیلتر شده‌اند، از هر فیلترشکنی استفاده نکنند. چون در این مدت بسیاری از اپلیکیشن های تقلبی که منجر به افشای اطلاعات شخصی بویژه اطلاعات حساب بانکی و موبایل بانک کاربران میشود در فضای مجازی انتشار یافته است

 
یک نکته
Iran, Islamic Republic of
22 ارديبهشت 1397   ساعت: 15:43:17

با عرض سلام. نظرات جناب مهندس کاملاً صحیح است لیکن شرکت زیرساخت برای جلوگیری از عملکرد صحیح فیلترشکن ها و ممانعت از دور زدن فیلترینگ توسط کاربران؛ در چند روز اخیر به پایین آوردن سرعت اینترنت اقدام نموده است. چون فیلترشکن ها در سرعتهای متوسط و بالا عمل می‌کنند....

 
بی سیم چی
Iran, Islamic Republic of
22 ارديبهشت 1397   ساعت: 01:17:54

سلام آقا عادل کاملا درست گفتید ولی راه چاره چیه؟

 
سید
Iran, Islamic Republic of
22 ارديبهشت 1397   ساعت: 01:17:16

احسنت مهندس

 
لوگوی دیجیتال