بازارچه صنایع دستی و محصولات بومی عرصه ظهور توانمندی های بانوان لارستان
زمان انتشار: 28 اسفند 1397 ساعت 09:28:02
تعداد بازدید: 1564
عادل پورشمسی: بازارچه صنایع دستی، تولیدات و محصولات بومی محلیِ تعاونی تامین نیاز مشاعل خانگی لارستان در 5 مهرماه 97 طی مراسمی با حضور مسئولین افتتاح شد که این نشان از توانمندیها ی زنان و مردانی است که با دست خالی و سختکوشی محصولات خانگی خود را در معرض دید عموم قرار می دهند. برگزاری این بازارچه شور و تکاپویی بین زنان خانه دار برقرار کرده بود و فرصتی شد تا با آنها گفت و گویی داشته باشیم.
به گفته سارا طالبان مدیر عامل تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی لارستان، هدف از تشکیل تعاونی بالا بردن بنیه اقتصادی صاحبین مشاغل خانگی و احیای صنایع دستیِ بومی منطقه و گسترش و تقویت خوداتکایی و خودباوری افراد و به ویژه بانوان می‌باشد.
 
وی تعاونی مشاغل خانگی را با شناسایی و فراخوان از صاحبین مشاغل خرد و خانگی و هنرمندان صنایع دستی و بومی، زمینه حضور این افراد برای تشکیل تعاونی را فراهم نموده تا این صاحبین بتوانند در قالب تعاونی به فعالیت به صورت منسجم و هدفمند ادامه دهند.
 
نفیسه خراشادی زاده صاحب غرفه گل دوزی و سرمه دوزی در تعریف مشاغل خانگی گفت: مشاغل خانگی با ایجاد انگیزه و خودباوری در افراد، شکل گیری مشاغل کم سرمایه، کمک به افزایش درآمد خانواده ها وایجاد روحیه همکاری و تعاون در اعضای خانواده به منظور حل معضلات اقتصادی خانواده، بازاریابی، تبلیغات و فروش محصولات خانگی بوده و محور اصلی این بازارچه بوده است.
 
وی با بیان اینکه موانع و چالشهای فراروی صاحبان مشاغل خانگی کم نیست گفت: آنچه به عنوان موانع مشاغل خانگی مطرح می شود در واقع سبب آسیب رسانی به رویکرد عملیاتی و ضربه به انگیزه و خودباوری افراد می شود.
 
فرشته زادلانه صاحب غرفه بدلیجات در سوالی خبرنگار صحبت در تعریف مشاغل خانگی و مزایای آن گفت: مشاغل خانگی کاری است که به وسیلة اعضای خانواده در محیط خانه صورت گیرد و مزاحمتی برای همسایگان ایجاد ننماید. در محیط خانه فقط تولید کالا انجام می شود و عرضه، فروش و بازاریابی آن به خارج از محیط مسکونی انتقال می یابد. برخی از مزایای مشاغل خانگی عبارتند از: پایین بودن هزینه راه اندازی،پایین بودن میزان ریسک سرمایه گذاری، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده، امکان کارکردن به صورت پاره وقت، آزادی و استقلال عمل، ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، انعطاف پذیری کار، توسعه فرهنگ کار در خانواده. 
 
فرشته مشعوف صاحب غرفه بافتنی، 3 سالی است که هنر بافتنی را شروع کرده و دارای گواهینامه رشته مذکور از میراث فرهنگی است و مشکلات خود را اینگونه بیان می کند: یکی از مشکلات کسب و کار خانگی را خرید وسایل اولیه که بسیار افزایش قیمت داشته اند و فروش محصولات و فقدان یک مکان ثابت جهت فروش و عرضۀ مستقیم محصولات در شهر لار می داند.
 
میترا مکرمی با تحصیلات اقتصاد و صاحب غرفه کار با چرم با سرمایه ای کمتر از 350 هزار تومان کسب و کار خود را راه اندازی کرده و  از مشکلات بیمه وساماندهی مشاغل خانگی گفت: شغل خانگی شاید مورد پسند بسیاری از افراد خصوصاً زنان خانه دار باشد این نوع روش کسب درآمد، آزادی عمل زیادی برای شاغلین ایجاد می کند. آزادی به دست آمده از کار کردن داخل خانه فوق العاده است. اینکه ساعات کاری را خود فرد مشخص کند، هر زمان که اراده کرد به خود استراحت بدهد ولی در عین حال مشکل هماهنگی بین وظایف خانه و شغل تولیدی است. مشکل دیگر تولید کنندگان خانگی افزایش هزینه تولید با نوسانات بازار است. بدیهی است تسهیل گری بایستی با حمایتهای دولتی صورت پذیرد. چنانچه اشخاص حقوقی در بخش خصوصی بخواهند روند تسهیل گری را انجام دهند بایستی حمایت دولت را داشته باشند وگرنه موضوع افزایش هزینه تولید با نوسانات بازار تکرار می شود. از طرف دیگر بحث مجوز مشاغل خانگی است که متاسفانه با شرایط سختی که قرار داده اند موفق به اخذ مجوز نشده ایم.
 
معصومه خوشه چین صاحب غرفه بافتنی، او به گفته خودش کار را به صورت تجربی از خواهرش فراگرفته و در زمره فعالان مشاغل خانگی قرار گرفته است.  شاید آنچه در دیدگاه عموم مردم نسبت به مشاغل خانگی وجود داشته باشد دیدگاه اداره یک زندگی به صورت خودکفا باشد و حداکثر ارزش این مشاغل را در تولیدات خانگی که نیازهای خانواده و اقوام و آشنایان را برطرف کند، قلمداد کنند اما واقع امر کمک شایان تولیدات خانگی به توسعه اقتصاد یک جامعه است. 
 
اطهر سرگران و منصوره عزمی صاحبین غرفه بافتنی،  سرگران می گوید بافتنی از مادر بزرگم به ارث برده ام و از ۱۲ سال پیش در این زمینه  فعالیت می‎کنم. از بافتنی آرامش می گیرم. در حال حاضر گروهی در شبکه اجتماعی واتس‌اپ راه اندازی کرده ام و آموزش آنلاین می دهم.
 
عزمی در تکامل صحبت های سرگران می گوید اما در کنار فواید مشاغل خانگی، کارآفرینان و صاحبان مشاغل خانگی با مشکلاتی مواجه اند. آنچه چالشهای مشاغل خانگی است شامل تسهیلات  که عمدتا فرایندی طولانی طی می شود و در شرایطی که هزینه تولید صورت گرفته هنوز آورده ای حاصل نشده است. منابع سرمایه ای که شامل دارایی لازم، تجهیزات و امکانات پشتیبانی تولید می باشد که هزینه گزافی دارد. منابع اطلاعاتی که از منابع اساسی است هم شامل قوانین و شیوه نامه های مربوط به مشاغل خانگی است و دانش اداره شغل در خانه را نیز شامل می شود.
 
در پایان امیدوارم بتوانیم مشاغل خانگی را همگانی کنیم و کارگاهی در بحث توسعه راه اندازی و هنر دستمان را به تمامی نقاط کشور و حتی خارج از کشور صادر کنیم.

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال