جلسه توجیهی آشنایی دانشجویان با مواد مخدر و دخانیات در دانشکده علوم پزشکی لارستان برگزار شد
زمان انتشار: 16 مهر 1397 ساعت 09:46:00
تعداد بازدید: 192
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی لارستان؛ در مهرماه 97 همزمان با شروع سال تحصیلی جدید و حضور دانشجویان جدید الورود در منطقه لارستان با همکاری معاونت بهداشتی و معاونت غذا و دارو دانشکده جلسه توجیهی آشنایی دانشجویان با مواد مخدر و دخانیات و انواع آن ها با حضور دشتگرد نماینده مخدر معاونت بهداشتی، اسعدیان مدیر دارو و مخدر و محمد مرسلی مسئول نظارت بر امور دارویی دانشکده برگزار شد.
این نشست با هدف آشنایی دانشجویان با مواد اعتیاد آوری که برای فریب این قشر و جوانان کشور مورد استفاده قرار می گیرد برگزار شد.
 
اسعدیان سخنران جلسه با توجه به صنعتی شدن انواع مخدرها و تشدید عوارض آن ها اذعان داشت: باید با داروهای خطرناک از قبیل ترامادول، ریتالین، و مدافینیل آشنا و از خطرات و عوارض به وجود آمده ناشی از مصرف این نوع اعتیادآورها از قبیل احتمال بروز تشنج و فشار خون و همچنین ریسک سکته ی قلبی آشنا و هشدارهای لازم را داد.
 
وی خاطرنشان کرد: حتی مصرف خود سرانه انواع مسکن ها، داروها باعث ایجاد عوارض جانبی جبران ناپذیری می گردد. موجب بروز اعتیاد در افراد می شود.
 
اسعدیان در ادامه در خصوص دخانیاتی همچون سیگار و قلیان و خطرات زیان باری که ممکن است بصورت آنی یا بلند مدت با مصرف این نوع دخانیات درافراد به وجود آید هشدارداد و توصیه هایی را به دانشجویان نمود.
 
وی همچنین در مورد انواع مخدرها و مکانسیم دقیق و پیچیده علمی که چگونه گیرنده های بدن را دستخوش تغییر قرار می دهد و باعث افزایش اعتیاد و وابستگی فرد می شود و عوارض هایی همچون خشکی دهان، تاری دید، کاهش ضریب هوشیاری، افزایش ریسک سکته ی قلبی افسردگی مشکلات خانوادگی ناشی از مصرف مواد به طور مفصل صحبت کرد.
 
اسعدیان گفت: در مقوله بحث اعتیاد باید بگوییم که پیشگیری به مراتب بهتر از درمان بوده چرا که ترک اعتیاد کار سخت و طاقت فرسا اما امکان پذیر است.
 
وی در پایان در رابطه با مصرف هرگونه مکمل ورزشی و غذایی، داروهای گیاهی افزود: این اقلام باید پس از کسب کسب اطمینان از پزشک یا دارو ساز و یا سایت های معتبر علمی و نه صرفا اینترنت از طریق داروخانه ها خریداری و مصرف شود.

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال