فرماندار ویژه لارستان در همایش تجلیل از فعالین فرهنگی عرصه مساجد جنوب فارس:
برای اسفاده از فناوری باید به جای محدودیت سازی، مصونیت سازی کنیم
زمان انتشار: 17 مهر 1397 ساعت 13:43:10
تعداد بازدید: 257
معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان گفت: مسجد درمانگاهی است که می تواند نیازهای روانی، روحی و معنوی جامعه را مرتفع سازد. 
به گزارش صحبت نیوز به نقل از روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه لارستان؛ جلیل حسنی در همایش تجلیل از فعالین فرهنگی عرصه مساجد جنوب فارس در محل حوزه علمیه امام علی بن ابیطالب(ع) این شهرستان در سخنانی اظهار داشت: از صدر اسلام تا کنون کارکرد مسجد، کارکردی منحصر به فرد بوده است و در همة دوران ها مستقل از حاکمیت و دولت ها توانسته است، نقش خود را ایفا کند.
 
وی با بیان اینکه درجریان انقلاب اسلامی ایران، مساجد به عنوان یکی از عوامل مؤثر و مهم در ایجاد و شکل گیری نهضت اسلامی و زمینه ساز گسترش، تعمیق و تثبیت این جریانات و تحولات انسانی بوده است؛ گفت: در دوران دفاع مقدس و هم اکنون نیز مساجد فعال بوده و هست و نقش آفرینی وسیعی را در بین مردم دارد و اقدامات و فعالیت های خوبی در مساجد می شود.
 
حسنی اظهار کرد: از صدر اسلام تا کنون می بینیم که مساجد بدون تکیه به حاکمیت ها، دولت ها و نظام های مختلف سیاسی نقش آفرینی کرده اند، لذا بایستی وابستگی و نفوذ دولت ها و دست اندرکاران امور مدیریتی و دولتی را از فعالیت های مستقل مساجد کاهش دهیم.
 
فرماندار ویژه لارستان افزود: در دوران طاغوت مردم وقتی بی عدالتی و ظلم را می دیدند و وقتی پناهگاهی در حاکمیت نداشتند، تنها ملجأ و تکیه گاه آنها حوزه های علمیه، مساجد و روحانیون بود؛ چون آموزه های دینی از مساجد و حوزه ها نشأت می گرفت و در سخنرانی ها که حرف از عدالت، مبارزه با استکبار و ظلم و توجه به اقشار محروم و همه موضوعاتی که جزء هنجارهای جامعه و دین اسلام بود، از حوزه و مساجد بلند می شد.
 
حسنی ادامه داد: طبیعی است که در زمان طاغوت اکثر مردم به مساجد مراجعه می کردند و مسجد را پناهگاه امنی برای خود می دانستند و حتی در مسجد اطلاعیه های امام (ره) در اختیار مردم قرار می گرفت و دیگر کانال های ارتباطی و فضای مجازی و اینترنتی، وجود نداشت، اما امروزه با انواع تکنولوژی ها و فن آوری ها مواجه هستیم که صرفاً سخنرانی یک روحانی و صرفاً یک برنامه سنتی و اقدامات سنتی یارای پاسخگویی به این همه هجمه های فرهنگی را ندارد و اینها ایراد و اشکال است و بایستی تجدید نظر شود.
 
معاون استاندار فارس اضافه کرد: عدم مسلح شدن ما به تکنیک روز، بخصوص در حوزه فرهنگی و تبلیغی، یکی از مشکلات ماست و نباید بجای مصونیت سازی، محدودیت سازی کنیم و به جای اینکه راه استفاده صحیح از موبایل و کانال های ارتباطی را از همان دوران کودکی یاد دانش آموزان بدهیم، یا در دوران راهنمایی به آنها بگوئیم که از فضای مجازی می توان آیات، احادیث و روایات اسلامی را دریافت و مسائل علمی رد و بدل نمود، از همان روزهای اول گفتیم که نباید از آن استفاده کرد و حتی در خانواده و مدرسه هم محدودیت ایجاد کرده ایم و نهایتاً در کوچه و خیابان، بچه های ما ناهنجاریها و آن همه رفتارهای اخلاقی که از طریق شبکه های ارتباطی رد و بدل می شود ، یاد می گیرند، بنابراین نیاز است حوزه های علمیه و کانون های مساجد که سر منشأ همه فضیلت ها هستند با الگوسازی در جامعه این مشکلات را مرتفع سازند.
 
وی با تاکید بر اینکه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد بایستی از نظر کمی و کیفی به تربیت فرزندان بپردازد و به آنها توجه جدّی داشته باشد؛ گفت: مسجد درمانگاهی است که می تواند نیازهای روانی، روحی و معنوی جامعه ما را مرتفع سازد. نماینده عالی دولت در لارستان یادآور شد: امیدواریم با هماهنگی، همگرایی و همدلی که در بین اقشار مختلف جامعه وجود دارد و با الگوپذیری از حوزه های علمیه و روحانیت و ائمه جمعه و جماعت که نقش تاریخی را برای مبارزه با ظلم و بی عدالتی بر عهده داشتند و نظام اسلامی را در کشور ما پیاده کردند و در این خصوص نقشی بی بدیلی را ایفا کردند و برای نگهداری چنین جایگاهی باز نیازمند الگوسازی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی و نیازمند پاسخگویی به نیاز جوانان امروزی جامعه هستیم که با وجود کانونهای مساجد امیدواریم این امر محقق شود.
 
حسنی از کانون های فرهنگی هنری مساجد خواست که همه جوانان و نوجوانان در کلیه شهرها و روستاها را تحت پوشش قرار دهند و مخاطب ها همیشه گروه خاص و اندکی نباشند.
 
پیش از این نیز حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر موسوی مدیریت حوزه علمیّه لارستان و حجت اُخوت رئیس کانونهای فرهنگی مساجد جنوب فارس هم به ایراد سخن پرداختند.
 
در پایان نیز از روحانیون فعال فرهنگی عرصه مساجد جنوب فارس با لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.


روابط عمومي    فرمانداري وِيژه لارستان

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال