جلسه هماهنگي «جشنواره بزرگ بازيهاي بومي و محلي خور» برگزار شد
زمان انتشار: 18 مهر 1397 ساعت 10:48:08
تعداد بازدید: 166
این جلسه در تاریخ ۹۷/۷/۱۷ به ریاست شهردار خور و با حضور طیبی رئیس اداره ورزش وجوانان لارستان و غلامیان رئیس هیات ورزش روستائی و بازیهای بومی محلی خور به همراه طاهری نائب رئیس هیأت و اکرمی و داودی اعضای شورای اسلامی شهر خور، در شهرداری خور برگزار شد. 
ابتدا شهردار خور با اشاره به لزوم توسعه ی ورزشهای بومی و محلی اظهار داشت: بازی های بومی و محلی در کنار آئین های دیگر نماد و سنبل فرهنگ هر منطقه به شمار می روند که باید برای حفظ این فرهنگ تلاش کرد.
 
این بازیها سرشار از آداب، رسوم و خرده فرهنگ‌هایی است که بیانگر فرهنگ غنی و اصیل مردمان هر دیار است و سرمایه ی فرهنگی و میراث معنوی ایران اسلامی محسوب می‌شود.
 
طیبی رئیس اداره ورزش و جوانان لارستان نیز گفت: بازی های بومی محلی از چند بُعد می تواند بر اقتصاد و فرهنگ یک منطقه تاثیر گذار باشند و احیای این بازی ها سبب افزایش درآمدزایی و توسعه ی صنعت گردشگری می شود.
 
رئیس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی افزود: چندین عنوان بازی بومی و محلی در این شهرستان شناسایی شده است که همزمان با گرامیداشت هفته تربیت بدنی از تعدادی از بازی بومی محلی لارستان رونمایی می‌شود.
 
علیرضا غلامیان نیز اظهار داشت: کلاه کنی لطیفی و شمشیر بازی سنتی خور و... از بازی بومی و محلی در شهرستان است که تاکنون ثبت ملی شده و یا در حال ثبت می باشند که هرساله این شهرستان جشنواره بازی بومی ومحلی متعددی را برگزار می کند و این جشنواره 27 مهرماه 97 جاری همزمان با گرامیداشت هفته تربیت بدنی با حضور 6 بخش در شهرخور برگزار می شود که تیم‌‌ها با لباسهای محلی  شرکت دارند و بازی‌های بومی و محلی و آداب و رسوم مناطق خود را به نمایش می گذارند.
 
در پايان طاهري گفت: این جشنواره ضمن پررنگ کردن نقش زنان و مردان روستایی در جامعه، آداب و رسوم و ارزش‌های قدیمی را نیز زنده نگه می دارد.
 
نائب رئیس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی اعلام داشت: در این جشنواره بازی های محلی نظیر هفت سنگ، خروس جنگی، طناب کشی و دال پلان و... برگزار می‌شود و همچنین پخت نان محلی و غذای سنتی مناطق مختلف شهرستان نیز انجام می گیرد.
 
خبرنگار: عشرت جهاندیده
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال