علی نظری
سقوط دلار و سکه سنگ محک اقتدار دولت روحانی!
زمان انتشار: 24 مهر 1397 ساعت 11:44:15
تعداد بازدید: 361
درهفته جاری طوفانی توسط دولت به پا شد که متعاقب آن طی دو روز  قیمت  دلار و سکه سقوطی تماشایی داشت.
در اینکه بانک مرکزی طی زمانی کوتاه توانست به خوبی مدیریت بازار ارز و سکه را در دست بگیرد و با تزریق های قابل توجه موجب روند کاهشی بازار شد جای امیدواری است.
 
اما در این رهگذر، نکات سوال برانگیز و قابل توجهی به چشم می خورد که اگر دولت به این شبهات پاسخ نگوید، همین ابهامات موجود در نزد لایه های مختلف جامعه،این ادعای اقتدار را مخدوش
می نماید.
 
تورم و گرانی موجود که درحال حاضر ناخوشایند ترین اتفاق درزندگی جاری مردم ایران است،اکثریت جامعه و به ویژه اقشار فرودست جامعه را آزار می دهد.
 
دولت دوازدهم اکنون که سقوط قیمت سکه و دلار را  یک پیروزی بزرگ می داند و آن را بعنوان دستاورد تاریخی در بوق و کرنا کرده است و مانور فتح و ظفر راه انداخته است.باید فوری ترین اقدام را مصروف رفع گرانی و تورم نماید.
 
آیا تیم اقتصادی روحانی و مقامات بانک مرکزی از احوال مضطرب مردم در این وانفسای گرانی باخبر هستند؟
 
آیا شخص رئیس جمهور از سوالات متعددی که این روزها که در اذهان مردم کوچه و بازار رامبنی بر بازگشت ارزانی نقش بسته، با خبراست؟
 
چرا با سقوط قیمت دلار،حباب گرانی شکسته نشد و تورم همچنان گردنکشی می نماید؟
 
آیا زور دولت فقط در  پروژه سقوط ارز و سکه خلاصه می شود؟
 
کالاهای اساسی که در سبد زندگی روزمره مردم وجود دارند، با افزایش نرخ دلار به تدریج گران شدند، اما چگونه دلار19هزار تومانی به زیر 12هزار تومان می رسد ولی یک کیلو گوشت گوسفندی همچنان
بر مدار 60تا70هزار تومان باقی می ماند؟
 
وقتی دلار روز به روز افزایش یافت، کالاهای موردنیاز مردم هم به موازات این افزایش گران و  گرانتر شدند!؟
 
بنابر ادعای مقامات ارشد اقتصادی کشور وقتی  نرخ دلار  در کمتر از یک هفته  7000تومان کاهش داشته است، اما بعنوان نمونه گوشت مرغ یا تخم مرغ حتی 700تومان هم  تنزل نداشته است؟
 
این چه اقتداری است که دولت فقط در  سقوط نرخ دلار وسکه از خودش کفایت نشان می دهد؟ اما در تقابل با غول گرانی و تورم عاجز و ناتوان به نظر می رسد؟
 
اگر  در روزهای آینده دولت بتواند این روند کاهشی سکه و دلار را در شکستن سد گرانی را عملی نماید، قطعا نزد مردم ایران محبوب، مقتدر و معزز خواهد شد!
 
اما اگر گرانی ها همچنان تداوم یابند مشخص می گردد،دولت فخیمه برای کمبود کسر بودجه خویش نوسان گیر بازار ارز و سکه شده است!
 دلار را به مردم گران می فروشد و در فضای روانی سقوط دلار و سکه در نقش خریدار را پیدا می کند،سکه و ارز بازار را جارودر فضای احساسی کاهشی جارو می کند!؟در چنین جوی، مردم هم  از ترس ضرر بیشتر سراسیمه ارز و سکه ای راکه گران خریده اند را به ثمن بخس در بازار کاهشی احساسی  دوباره به دلال های بانک مرکزی می فروشند و دولت هم از این فعل و انفعال بازار التهابی و احساسی بیشترین سود را می کند!
 
اما بازهم مابانگاهی خوش بینانه امیدواریم که دامنه اقتدار دولت مبنی بر سقوط ارز و سکه منجر به شکست هیولای گرانی و تورم هم کشیده شود.
 
 
 


عادل    پورشمسی

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال