هپاتیت را بیشتر بشناسیم
زمان انتشار: 30 مهر 1397 ساعت 23:47:29
تعداد بازدید: 240
به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی لارستان، هپاتیت بیماری نام آشنایی است که البته برخی افراد تنها نامش را شنیده و ازانواع، خطرات و نحوه انتقال آن آگاهی ندارند.
خلیل صفری، مسئول واحد مبارزه با بیماری های واگیر معاونت بهداشتی این دانشکده در رابطه با هپاتیت به گفت و گو پرداخته است.
 
خلیل صفری با بیان اینکه 6 نوع هپاتیت وجود دارد اظهار داشت: هپاتیت یک بیماری شایع است که به علت التهاب کبد ایجاد میشود. هپاتیت به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می گردد و در اثر انواع ویروسها, داروها, الکل و جایگزینی بافت چربی و ... در کبد ایجاد میشود.
 
هپاتیت های ویروسی به شش نوع A،B،C،D،EوG تقسیم بندی میشوند.
 
هپاتیت های ویروسی به علت آمار بالای بیماری و مرگ و میر بخصوص در کشورهای در حال توسعه،یکی از مشکل های مهم بهداشتی درجهان محسوب میشود.
 
یکی از مهمترین هپاتیت های ویروسی, هپاتیت نوع B است که شیوع زیادی دارد. این بیماری عوارض مهم کبدی و خارج کبدی دارد.
 
بیماری هپاتیت B یک مشکل مهم بهداشتی در سراسر دنیا است و سیر این بیماری از یک عفونت حاد تا یک بیماری مزمن متفاوت است، معمولا موارد حاد عفونت، محدود شونده است. ۱ تا ۲ درصد از موارد حاد منجر به هپاتیت برق آسا میگردد که در ۳۰ تا ۵۰ درصد موارد منجر به مرگ بیمار میشود.
 
وی با اشاره به اینکه یک و نیم تا دو درصد جمعیت کشور به این بیماری مبتلا هستند و از آنجایی که علائم بیماری گاهی گذرا بوده افزود: ممکن است خود بیمار متوجه این التهاب نشود.
 
مسئول واحد مبارزه با بیماری های واگیر تصریح کرد: در لارستان نیز مواردی بوده که در آزمایشگاه‌ها و گاهی بیمارستان‌ها بصورت اتفاقی کشف شده است.هپاتیت نوع B دارای واکسن بوده اما درمان ندارد اما نوع C درحالی که واکسنی ندارد قابل درمان است و هپاتیت D در صورت وجود هپاتیت B ، بروز پیدا می‌کند و به تنهایی دیده نمی‌شود.
 
صفری در ادامه با تشریح هپاتیت B بیان کرد: چنانچه شخصی در بزرگسالی به این بیماری مبتلا شود، در 80 الی 90 درصد موارد بیماری به خودی خود برطرف شده و از بین می‌رود اما اگر بیماری از مادر به نوزاد منتقل شده باشد، نوزاد تا آخر عمر درگیر آن است.
 
وی با بیان اینکه افرادی که بیمار باقی می‌مانند نیز تنها حدود 1 درصد به التهاب شدید کبدی و یا سرطان کبد دچار می‌شوند گفت: زنان باردار باید آزمایش هپاتیت B انجام دهند و در صورت مثبت بودن جواب، سرم هپاتیت در بدو تولد نوزاد به او تزریق میشود.
 
صفری افزود: نوزادان در حالت کلی در بدو تولد یکبار بصورت اختصاصی واکسن هپاتیت B را دریافت می‌کنند و در 2 ماهگی، 4 ماهگی و شش ماهگی نیز در قالب واکسن‌های 5 گانه و امثال آن مجدد واکسینه می شوند.
 
خلیل صفری با اشاره به اینکه سال گذشته تیم‌هایی از معاونت بهداشتی در برخی روستا‌ها حاضر شده و نمونه برداری انجام داده‌اند گفت: چندی پیش نیز تیم‌های این معاونت در هفت روستا بیتوته کرده و به نمونه برداری مشغول شدند تا از وجود این بیماری مطلع و اقدامات لازم انجام شود.
 
وی با بیان اینکه در صورت کشف مورد مبتلا به این بیماری چه اقداماتی انجام میدهند تصریح کرد: در این حالت اطرافیان شخص بیمار مورد بررسی قرار گرفته و در سه نوبت ظرف شش ماه واکسن دریافت می‌کنند.
 
این مقام مسئول درمورد اشخاص مبتلا به هپاتیت گفت: افراد مبتلا باید هر شش ماه و یا یکسال آنزیم‌های کبد را چک کرده و چنانچه نیاز باشد درمان دارویی برای تنظیم آنزیم کبدی را انجام دهند.
 
وی با بیان اینکه کارکنان برخی مشاغل مانند کارکنان بیمارستان و آزمایشگاه‌ها برای شروع به کار از لحاظ ایمنی چک می‌شوند خاطرنشان کرد: مردم باید توجه کنند که در بحث عفونی هپاتیت، از آب و میوه سالم استفاده کرده تا از ابتلا به انواع هپاتیت های A و E جلوگیری شود.
 
صفری در خصوص راهکارهای جلوگیری از این بیماری افزود: خویشتن داری در زمان تجرد، پایبندی به اصول خانواده، مراقبت در هنگام آرایشگری و پیرایشگری خصوصا در استفاده از تیغ، شناخت کافی از محل‌ها مراجعه برای امور دندانپزشکی، حجامت، خالکوبی و تاتو سبب می‌شود تا از ابتلا به هپاتیت نوع B و انواع سرمی دیگر آن در امان بمانیم.

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال