اکسپدیشن بین المللی غارنوردی ایران و ایتالیا در لارستان برگزار شد
زمان انتشار: 28 بهمن 1397 ساعت 20:25:13
تعداد بازدید: 159
اکسپدیشن بین المللی غارنوردی ایران و ایتالیا در لارستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی انجمن غار و غارشناسی (ایرانیان)، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، جمعی از غارنوردان و غارشناسان انجمن لاونتای ایتالیا با همراهی دفتر نمایندگی انجمن غار و غارشناسی ایران در لارستان، اکسپدیشن مشترکی را برگزار نمودند. در این همایش غارشناسی، 10 نفره متشکل از اساتید غارنوردی و غارشناسی ایران و کشور ایتالیا عضو موسسه لاونتا روز 19 بهمن ماه 97 به همت فرمانداری ویژه لارستان و با میزبانی باشگاه فرهنگی ورزشی شهید چمران وارد لارستان شدند.
 
اکبر شفیعی سرپرست انجمن غارو غارشناسی ایرانیان در لارستان ضمن اعلام خبر حضور غارشناسان در این شهر اعلام نمود: این تیم حدود 2 روز از غارها، چشمه های نمکی و سینک هول های گنبد نمکی کرمستج بازدید کرده و در حین پیمایش نکات بسیار مفیدی را به اعضای انجمن غار و غارشناسی لارستان آموزش دادند تا تیم لارستان نیز بتوانند با این آموزش ها برای ادامه مسیر در آینده گام بردارد.
 
علی آفرین دبیر انجمن غار و غارشناسی لارستان نیز با اشاره به ظرفیتهای غارنوردی در لارستان گفت با توجه به ظرفیت پنهان گردشگری در غارها، می توان غارنوردی را پتانسیل جدیدی برای جذب گردشگران علمی معرفی کرد.
 
وی همچنین از شورای اسلامی شهر لار و اداره ورزش و جوانان برای همکاری جهت حضور این غارشناسان در لارستان نیز تقدیر و ابراز امیدواری کرد که حلقه های زنجیره مدیریت دولتی و سازمانهای مربوطه با آموزش های لازم می تواند فضا را برای این بخش از حوزه ی گردشگری نیز فراهم کند.
 
یونس شریعتمداری، کارشناس غارنوردی هدف تیم ایتالیایی انجمن LA VENTA علمی نمودن فعالیت های غارنوردی و پیوند آن با علوم زمین شناسی و غارشناسی و ورود به عرصه غارنوردی نوین و حرفه ای در زمینه نقشه بردای از غارها، امداد و نجات در غار، تکنیکهای استفاده از تک طناب در غار (SRT)، عکاسی و فیلم برداری در غار و کاوش جهت پیدا کردن غارهای جدید عنوان کرد. وی در ادامه جایگاه غارنوردی لارستان را در کشور مثبت ارزیابی کرده و بر لزوم حفظ این جایگاه تاکید نمود.
 
وی اعلام کرد تیم لاونتا برای ادامه کار خود، عازم گنبد نمکی جاشک(دشتی) از توابع استان بوشهر شد. لازم به ذکر است طی حضور این تیم در لار، مسعود راستی لاری حامی ورزش و مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی شهید چمران لارستان و محمد حسن طیبی رئیس اداره ورزش و جوانان لارستان در محل اقامت این تیم حضور یافته و ضمن خوش آمدگویی در مورد اهداف و جزییات این برنامه به بحث و گفتگو پرداخته و در حین این گفتگو توسط مترجم تیم، میهمانان ایتالیایی با مسعود راستی و خدمات خیرخواهانه ایشان از جمله ساخت پردیس دانشگاه علوم پزشکی، مشارکت در ساخت بیمارستان و صدها مسجد و درمانگاه و حمایت از تیم هندبال بانوان شهید چمران لارستان جهت کسب مقام اول بانوان غرب آسیا آشنا شده و در پایان نیز با این تیم عکس یادگاری گرفته وهمچنین هدایایی به رسم یادگار تقدیم شان گردید.
 
توماس، غارشناس ایتالیایی پس از پیمایش گنبد نمکی کرمستج و بازدید از شهر لار، لارستان را دارای ویژگی های طبیعی خاص، شهری تاریخی و مردمی خون گرم و میهمان دوست توصیف کرد.
 
علاقه مندان می توانند جهت مشاهده عکسهای تکمیلی برنامه به آدرس www.pardislar.ir مراجعه نمایند.


زهرا    خرم بخت

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال