بهره گیری از ظرفیت لارستان در توسعه کشت گیاهان دارویی
زمان انتشار: 2 خرداد 1398 ساعت 10:04:03
تعداد بازدید: 92
کارشناس گیاهان دارویی جهاد کشاورزی لارستان از کاشت 5 هکتار گیاه دارویی چای ترش در این شهرستان خبر داد.
عالیه سادات رفعت حقیقی از توسعه کشت گیاه دارویی چای ترش در سطح 5 هکتار از مزارع بخش مرکزی این شهرستان در اردیبهشت ماه سال جاری خبرداد.
 
وی، میزان بذر مصرفی برای یک هکتار را دو الی سه کیلو گرم و عملکرد آن را در شرایط مطلوب 600 کیلوگرم در هکتار عنوان کرد.
 
رفعت حقیقی بیان کرد: کاشت این گیاه در فروردین ماه صورت میگیرد و گلدهی آن در اواخر شهریور یا اوایل مهر آغاز شده و کاسبرگ‌ها در آبان تا اوایل آذرماه قابل برداشت هستند.
 
کارشناس گیاهان دارویی افزود: آبیاری کم و و سود آوری محصول از مزایای کشت این گیاه در راستای تغییر الگوی کشت و توسعه گیاهان کم آب بر می باشد.
 
رفعت حقیقی با بیان اینکه سایر گونه های دارویی از جمله، آویشن باغی، مریم گلی، نعنا فلفلی و آلوئه ورا نیز به صورت پراکنده در این شهرستان کشت می شود، افزود: چای ترش با توجه به مقاومت بیشتر به شوری آب و خاک نسبت به سایر گیاهان دارویی معطرسازگار با منطقه، مناسب ترین گیاه جهت توسعه گیاهان کم آب بر در لارستان می باشد.
 
وی خاطر نشان کرد: با گسترش ارتباطات برای پیداکردن بازار فروش مناسب تر این محصول و استمرار در کشت می توان از ظرفیت گسترده لارستان جهت توسعه کشت استفاده و از این فرصت برای جذب سرمایه و اشتغال بهره مند شد.
 
کارشناس گیاهان دارویی لارستان با اشاره به خواص مفید و ارزش دارویی چای ترش اظهار داشت: کاهش فشار و کنترل کلسترول خون، رفع اختلالات کبدی و صفرا و کمک به پایین آوردن استرس از جمله فواید این محصول است. اما باید در مصرف این گیاه نیز احتیاط هایی را رعایت نمود چرا که یکی از ویژگی های این چای، کاهش سطح هورمون استروژن در بدن است که منع مصرف را برای خانم های باردار تحت کنترل و افراد تحت درمان به دنبال دارد.

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال