غلامرضا قناعت پیشه
اثرات نامطلوب استفاده از «مواد مخدر» بر محیط کار
زمان انتشار: 10 تير 1398 ساعت 19:04:29
تعداد بازدید: 287
هفته مبارزه با مواد مخدر که سالانه بین پنجم تا یازدهم تیر به این نام تعیین گردیده؛ بهانه ای شد تا نگارنده با تکیه بر تجربیات شغلی و با بهره گیری از نظرات برخی کارشناسان و پژوهشگران؛ تأتیرات نامطلوب استفاده از مواد مخدر را بر محیط کار و کارگران در حد بضاعت به رشته تحریر درآورد.
چنانکه ثابت گردیده؛ بروز بیماریهای روانی و سیر تدریجی آن منجر به ایجاد رفتارها و عادت هائی در انسان می شود که در مواردی کنترل و ترک آن بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است. اعتیاد انسان به مصرف مواد مخدر و داروها از جمله این عادتهاست.
 
از دیدگاهی عوارض اعتیاد به مواد مخدر در پنج بخش مورد بررسی قرار گرفته که شامل موارد ذیل است:
 
۱) عوارض خانوادگی
 
۲) عوارض جسمی و روانی
 
۳) عوارض شغلی
 
۴) عوارض اجتماعی
 
۵) عوارض اقتصادی
 
چنانکه مشاهده می گردد؛ عوارض شغلی به عنوان سومین عارضه؛ عواقب زیر را عمدتا به همراه داشته است:
 
الف _ غیبت از کار
 
که بسیار شایع است. دیر حاضر شدن سر کار؛ عدم تمایل به انجام اضافه کاری؛ غیبت های مکرر؛ که همگی موجب نارضایتی مدیران و کارفرمایان را باعث می گردد.
 
ب _ اخراج و بیکاری
 
تنبلی و سستی در کار؛ غیبت های ناموجه؛ عدم انجام کار بطور دقیق؛ عدم تمرکز روی کارهای فکری؛ عللی هستند که اخراج شخص معتاد از محل را در پی خواهد داشت.
 
ج _ سوانح و حوادث
 
شخص معتاد به دلیل عوارض روحی مواد مخدر و چرت زدن های مکرر و سستی در حین کار بیشتر از شخص عادی؛ دچار حوادث در حین کار می شود. قطع یا بریدگی انگشتان دست؛ سقوط از ارتفاع؛ تصادفات رانندگی؛ برق گرفتگی؛ شکستگی استخوان؛ و یا اشتباهات مالی از جمله آنهاست.
 
علاوه بر این؛ تأثیر رفتاری مصرف مواد مخدر روی شغل؛ بسته به نوع مواد مورد مصرف تغییر می کند. معمولا مصرف کننده جدید؛ تغییرات رفتاری که از خود نشان می دهد شامل این موارد است: بی توجهی به ظاهر و لباس و بهداشت شخصی و در بعضی افراد روی آوردن به عینک تیره؛ هیجانات احساسی؛ گرایش به قرض گرفتن پول؛ احتمال اشکال در تشخیص و عکس العمل؛ کندی در حرکت؛ گشادی مردمک چشم؛ چشمان قرمز و در حالت حاد جای سوزن روی بازوها.
 
این تغییرات رفتاری که اغلب باعث خرابی کیفیت کار و افزایش حوادث ناشی از کار می گردد در کنار مرخصی های استعلاجی مکرر برای مصرف کنندگان؛ زمینه از دست دادن شغل و اخراج افراد معتاد را فراهم می آورد.
 
از این رو در شغل های پرخطر مانند ساختمان سازی و حمل و نقل معتادان می توانند تهدیدی برای جامعه باشند. لذا طرفداران جلوگیری از مصرف مواد مخدر در حین کار؛ اظهار می دارند که بهترین دلیل برای آزمایش اجباری مواد مخدر؛ ایمنی عمومی است. ما حق داریم توقع داشته باشیم رانندگان اتوبوسها؛ قطارها و خلبانان قدرت تشخیص شان را در اثر مواد مخدر از دست نداده باشند.
 
بنا بر اظهارات یکی از کارشناسان در حوزه مبارزه با مواد مخدر؛ در صورت نبود اعتیاد در محیط کاری؛ ۳۳ درصد مرخصی های استعلاجی؛ ۶۵ درصد حوادث ناشی از کار و ۴۰ درصد از اعتراضات کارگران کاهش خواهد یافت.
 
بنا بر پژوهش انجام شده هر فرد معتاد در محل کار ۴ یا ۵ نفر از همکاران خود را ناخودآگاه درگیر اعتیاد می کند. لذا کارفرمایان نبایستی به پیشبرد کار بیش از اعتیاد زیر دستانشان اهمیت دهند و در این خصوص لازم است روش ها و برنامه های پیشگیری از اعتیاد در اولویت کار مدیران و کارفرمایان باشد.
 
خوشبختانه در سالهای اخیر؛ وزارت تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی در کنار سازمان بهزیستی کشور متولی برگزاری کلاسهای آموزشی پیشگیری از اعتیاد در کارگاه های زیر پوشش بوده اند.
 
از آنجائی که اغلب کارگران؛ خود سرپرست خانواده به شمار می آیند؛ اعتیاد به مواد مخدر توسط این افراد؛ دیگر افراد خانواده را خواه ناخواه درگیر کرده و زمینه بروز مشکلاتی از جمله؛ غفلت از فرزند؛ خشونت در خانواده؛ طلاق و غیره را فراهم می آورد.
 
از طرف دیگر؛ ایجاد شغل می تواند از دیگر عوامل پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر به حساب آید چرا که علاوه بر کارگران شاغل که در معرض خطر قرار دارند؛ بیکاران نیز به دلایل مختلف از جمله پائین بودن احساس اعتماد به نفس و اختلالات روانی ناشی از بیکاری و عدم دستیابی به شغل مناسب؛ در معرض ابتلا و گرایش به سمت مواد مخدر قرار می گیرند.
 
بازرس اداره کار لارستان
 
منابع:
 
www.fararu.com
 
www.nioec.com
 
www.ksykg.com
 
www.isna.ir
 
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال