شفاف سازی رئیس اداره اوقاف لارستان در خصوص موقوفه‌های این شهرستان
زمان انتشار: 11 شهريور 1398 ساعت 09:04:13
تعداد بازدید: 343
محمد قاسم پور رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان با اشاره به اینکه بیش از ۹۸ درصد از موقوفات لارستان دارای نیت اطعام و روضه خوانی برای امام حسین(ع) است، گفت:درآمد موقوفه هاحتی یک ریال هم از لار خارج نشده و به هیچ جا نمی رود بلکه دقیقاً مطابق نیت واقف در همین شهرستان هزینه می شود.
محمد قاسم پور سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ در نشست خبری با اصحاب رسانه لارستان که به مناسبت روز خبرنگار و  هفته دولت برگزار شد، هدف از برگزاری این جلسه را معرفی فرصتهای سرمایه گذاری موقوفات لارستان دانست و آن را در چند سرفصل ارائه کرد.  
 
وی گفت: بیش از ۹۸ درصد از موقوفات لارستان دارای نیت برای امام حسین(ع) است و تمام و کمال نیز مطابق نیات واقفین اجرا می شود.
 
وی با بیان اینکه  ما تجربه ای خوبی از محرم و صفر سال ۹7 بدست آوردیم و آن هم برگزاری روضه خوانی و اطعام  در حسینیه آقا کاظمی لار بود افزود: سال های قبل فقط در روز عاشورا اجرا می شد و از پارسال این برنامه را در دهه اول برپا کردیم و امسال در سه مکان حسینیه کوریچان، حسینیه آقا کاظمی و امامزاده میر علی بن حسین(ع) اطعام و روضه خوانی انجام می شود.
 
وی در ادامه گفت: یک نوآوری در دهه محرم امسال در امامزاده میرعلی بن الحسین(ع) وجود دارد به این ترتیب که هر شب از  یکی از جامعه هدف اقشار ضعیف جامعه از جمله کمیته امداد، بهزیستی، ایتام، معلولین، سالمندان، خیریه ها و... دعوت به عمل می آید و این نخستین بار است که در لار اتفاق می افتد تا ضمن شرکت در مراسم سوگواری، اطعام نیز شوند.
 
قاسم پور با اشاره به اینکه برای ایام ماه محرم ۲۰ مبلغ از قم به لارستان سفر می کنند گفت: در مناطق محروم طبق دستور العمل های مشخص شده در خصوص محرم و آگاهی سازی در خصوص وهابیت تبلیغ خواهند کرد.
 
وی گفت افزود: در لارستان برخی موقوفات نیت اطعام رهگذران، می کنند و ما طبق برنامه قصد داریم در یکی از شب‌های ماه محرم ایستگاهی در کنار پلیس راه زده شود و نسبت به اطعام رهگذران اختصاص خواهد یافت.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان با بیان اینکه بیش از ۹۸ درصد از موقوفات لارستان دارای نیت اطعام و روضه خوانی برای امام حسین(ع) است گفت: یعنی قید زمان و مکان است. از این بابت که در یک جا و یک زمان خاص اتفاق بیفتد نمی تواند غیر از آن باشد و در غیر صورت هم غیر قانونی است و هم غیر شرعی. اگر ما ریالی خارج از نیات موقوفات خرج کنیم سازمان بازرسی و اداره تحقیق اسناد ما را رد می کند. 
 
قاسم پور تصریح کرد: امسال برنامه هایی نظیر تعزیه و تئاتر با مضامین عاشورا و شب شعر عاشورا با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان در کنار سینه زنی، زنجیرزنی و... که جوان پسند تر است حمایت می کنیم.
 
 وی خاطرنشان کرد: ایرادی که ‌معمولا به اوقاف می‌گیرند این است که گفته می شود اداره اوقاف درآمد سرشاری دارد اما در هیچ کار اجتماعی و سازندگی و پروژه عمومی مشارکت نمی کند که در پاسخ باید گفت اصلاً این طور نیست.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان اظهار کرد: 3 پروژه موفق در شهر لار را نام می برم  پروژههایی نظیر مجتمع تجاری حمام انصاری،  بازار روز قدمگاه و پروژه بازار بزرگ لارستان زمین موقوفه اختصاص داده شده و ساخت و ساز آن با سرمایه گذار بخش خصوصی بوده است، ایراد دیگری که به ما می گرفتند و به حق هم بوده آن است که معمولا در انتخاب سرمایه گزار گزینشی عمل شده که در این زمینه نیز قابل ذکر است که از این به بعد برای جذب سرمایه گذار رسانه ای و فراخوان عمومی زده خواهد شد.
 
قاسم پور افزود: اکنون ۱۵ طرح سرمایه گذاری فوق العاده در لار داریم که در زمینهای موقوفه در قالب سرمایه گذاری و تشویق و ترغیب سرمایه گذاران  قابل اجراست، تصریح کرد: با طرح های خوب پیش بینی شده امکان رونق تولید و اشتغال و همچنین افزودن امکانات شهری و تفریحی در لارستان کمک می کند و این کار آرمانگرایانه نیست بلکه دست یافتنی است.
 
ایشان در اشاره به سرمایه گذاران گفت: فکر تجاری از سر خود بیرون کنید، تجاری سازی در لار اشباه شده است. ما کاروان سراهای زیادی در لار داریم، یکی از بهرتین آنها بست فاریاب است. این کاروان سرا موقعیت بسیار خوبی دارد که می تواند به عنوان رستوران سنتی و اقامت سرا استفاده شود و ما نیز تسهیل می کنیم و یک سرمایه گذار با آیتم های میراثی سر پا کند و 10 ساله قرارداد می بندیم. در طرحی دیگر که مورد بررسی قرار دادیم، زمینی در ورودی لار که پیشنهاد پارک آبی دادیم.
 
قاسم پور گفت: چرا آب گرم درز و سایبان جاذبه تفریحی نباشد؟ چرا در لار پارکینگ طبقاتی نداریم؟ ما زمین در اختیار سرمایه گذار قرار می دهیم. اگر یک سرمایه گذار طرح خوب ارائه کند و کاربری آن منطقه مناسب باشد ما استقبال می کنیم و قول  تسهیل می دهیم.
 
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان با بیان اینکه در خصوص جلوگیری از زمین‌ خواری و به تعبیری برای جلوگیری از موقوفه خواری اقدامات مهمی در لارستان انجام شده است، گفت: یک سال اخیر نگذاشته ایم کسی حتی یک متر به حریم موقوفات تجاوز کند و این اقدام با استفاده از ظرفیت دادگستری و در قالب پیشگیری از وقوع جرم و شورای حفظ حقوق بیت المال صورت گرفته است.
 
ایشان تصریح کرد: براساس قانون هر فردی قصد دارد سندی ثبت کند اداره ثبت باید از ما استعلام بگیرد و هر دفترخانه اسناد رسمی که خواست سند موقوفه ای، عرصه و اعیان  را ثبت کند می بایست رونوشت آن را به ما بدهد که همین حرکت یک نوآوری و خلاقیت است که از قانون استخراج کردیم و از فسادها در خصوص اراضی جلوگیری می‌کند.
 
وی گفت: ما با انجمن برکه ها همکاری خوبی داشته ایم، در یک سال اخیر استعلامات بسیاری در خصوص زمین هایی که در مجاورت آب انبارها بوده داشته ایم و راهکار ما این بود که با افراد خبره محلی دغدغه های آب انبار ها حل خواهد شد.
 
ایشان با توجه به الزام متولیان موقوفات به رعایت قانون اشاره کرد و افزود: تقریباً ۳۰ الی ۴۰ درصد زمین های اوقافی در لار متولی خاص دارند، یعنی اداره اوقاف نمی تواند در آن دخالت و فقط وظیفه نظارت با ماست و این نظارت از نوع شبه قضایی است.
 
وی با بیان اینکه قانون ما را موظف می کند که متولی را دعوت کرده و از او گزارش و نحوه اداره موقوفه را مطالبه کنیم، اذعان کرد و گفت: برای نخستین بار در لارستان ۲۰۰ حکم برای اعضاء هیأت امنا بقاع متبرکه و مساجد صادر شده است.
 
ایشان خبر از رشد یک و نیم برابری عوائد ناشی از موقوفات در سال ۹۷ در لارستان داد و گفت:  این رشد عواید بدون یک اظهارنامه و بدون حتی یک دادخواست بر علیه مستاجرین بوده بلکه فقط با اعتماد سازی و تشویق مستاجرین خوش حساب این کار صورت پذیرفته است.
 
وی خاطر نشان کرد: برای نخستین بار در استان فارس از عواید منطبق با موقوفات ۲ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد را آزاد شدند که بازتاب بسیار گسترده‌ای داشته است و این حرکت پایلوت و به نام لار در کشور ثبت شد. دستورالعملی از سازمان اوقاف کشور برای تکرار این مهم صادر شده و بسیار خرسندیم که این اقدام ارزشمند برای نخستین بار در سطح ادارات اوقاف فارس به نام لارستان ثبت شده است.
 
این مسئول با اشاره به اینکه خوشبختانه با گذشت ۵ ماه از سال ۷۰ درصد از برنامه‌های امسال ما محقق شده است، عنوان کرد: این مهم با اعتماد سازی در راستای اجرای صحیح نیات واقفین بوده و تمام نیات را طبق وقفنامه واقفین انجام داده ایم.
 
وی با گلایه از افرادی که معتقدند اداره اوقاف در واگذاری‌ها سختگیری می کند و اراضی موقوفه را واگذار نمی‌کند، گفت: در گذشته برخی واگذاری‌ها بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب صورت می گرفته است اما الان واگذاری‌ها فقط با مجوز نماینده ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف صادر می شود و ما هیچ تفویض اختیاری در این زمینه نداریم.
 
وی ادامه داد: واگذاری اراضی خام از دستور کار سازمان اوقاف خارج و در حال حاضر فقط در قالب طرح های سرمایه گذاری و با هدف بهره وری موقوفات و با کسب مجوزات لازم واگذاری صورت می گیرد.
 
وی گفت: دستگاه های نظارتی به شدت بر درآمدها و هزینه ها نظارت دارند و برخلاف برخی دیدگاهها که متصور هستند درآمدهای اوقاف بی حساب و کتاب است، به هیچ عنوان چنین نیست.
 
در سوال یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه در خصوص اینکه مغازه های مسجد امام حسین ع موقوفه است یا خیر؟
قاسم پور در پاسخ گفت: مسجد امام حسین ع متولی دارد و در سنوات قبل طی بررسی پرونده ی این مسجد متوجه شدیم که وکالتی به اوقاف در خصوص همه مغازه ها داده شده است. منتهی این وکالت از نظر بنده باطل است چون ما دستورالعمل داریم و می بایست طبق قوانین پیش رفت. 
 
وی در خصوص برخی افراد که ادعای حق آب و گل در آن مکان می کنند گفت: ادبیات قانون به 2 بخش تقسیم می شود. 1 - حق کسب و پیشه 2 - حق سرقفلی. البته در موقوفه مغازه ها شکی نیست و اگر متولی ادعای حق کسب و پیشه و یا حق سرقفلی دارد باید اثبات شود. 
 
ایشان در خصوص موقوفه بودن این مغازه ها توضیح داد و گفت: متولی باید اجاره عرصه را پرداخت کند و این از وظایف متولی است و اگر متولی کوتاهی کند اداره تحقیق اوقاف از بُعد نظارت وارد می شود و اگر متولی نتوانست ثابت کند از اهرم قانونی استفاده می کنیم.
 
وی گفت: مساجد فی نفسه وقف هستند و املاکی که آن مسجد دارد وقف حساب می شود. البته ما می گوییم عرصه و اعیان وقف است و طبق قانون باید به مزایده برود و نمی شود سلیقه ای عمل کرد.
 
وی ادامه داد: متولی باید قدرت و مدیریت موقوفه خود را داشته باشد و در غیر اینصورت باید طی یک وکالت موقوفه را به اوقاف واگذار کند و اگر هم بتواند مدیریت کند  باید گزارش دهد. 
 
 این خبرنگار در سوال بعدی خود پرسید، آیا زمین های مسکن مهر لار موقوفه است یا خیر؟
قاسم پور گفت: زمین های مسکن مهر لار در موقوفات متصرفی تحت اختیار این اداره نیست.
 
وی در ادامه گفت: درآمدهای هر امامزاده تمام و کمال صرف مخارج خود آن مکان می شود و یک ریال از پول موقوفات بقاع متبرکه، نذورات امامزاده و یا نیات موقوفات این شهرستان جای دیگر هزینه نمی شود، ما نمی توانیم از یک جایی به جای دیگر هزینه کنیم. مخارج تنها در زمینه عمرانی نیست و در زمینه های مختلف فرهنگی مثل برپایی مجالس مذهبی در این مکان ها، مجالس قرآنی، حقوق ماهیانه خادمین و غیره صرف می شود.
 
قاسم پور درباره علت کُند پیش رفتن بهسازی محوطه حیاط امامزاده میراحمد (ع) روستای بریز، گفت: با توجه به بزرگ بودن محوطه امامزاده میراحمد (ع) و اینکه نذورات این مکان مقدس زیاد نیست و کفاف مخارج ساخت و ساز این مکان را نمی دهد و باید از اعتبارات دولتی کمک گرفته شود که این مهم امسال صورت گرفته و اعتبار به این پروژه تزریق خواهیم کرد تا این طرح به زودی به اتمام  برسد.
 
قاسم پور در پاسخ به سوال اینکه آیا درآمد حاصل از فروش واحدهای تجاری ساخته شده در زمینهای وقفی از لارستان به استان فرستاده می شود یا در این شهرستان می ماند؟
وی گفت: تصورات اشتباه مردم درباره عملکرد اوقاف شاید به این دلیل است که ما تاکنون اطلاعات اوقافی را نتوانسته ایم خوب و کامل ارائه دهیم و مسئولین قبلی هم زیاد با جراید صحبت نکرده اند تا ذهن مردم را روشن کنند.
 
وی با بیان اینکه مثلاَ در پروژه بازار بزرگ لارستان سهم حق شراکت اداره اوقاف مشخص و سهم‌حق شراکت سرمایه‌گذاران و سازندگان نیز مشخص است، تصریح کرد: هیچ ملکی از املاک موقوفه  به فروش رسانده نمی شود مگر در دو حالت، اینکه یک زمین در طرح و مسیر جاده سازی قرار گرفته باشد که برای آن زمین به نرخ عادلانه و قیمت کارشناسی روز از شهرداری هزینه آن اخذ و در جای دیگر ملکی خریداری و وقف می شود و مجددا مطابق همان نیت قبلی واقف انجام خواهد شد، در غیر این صورت نه تنها در لار بلکه در هیچ جای کشور به هیچ عنوان املاک موقوفه به فروش نمی‌رسد.
 
ایشان با تأکید بر اینکه درآمد موقوفه ها حتی یک ریال هم از لار خارج نشده و به هیچ جا نمی رود بلکه دقیقاً مطابق  نیت واقف در همین شهرستان هزینه می شود، ادامه داد: اگر موقوفه دارای واحد تجاری باشد، آن واحد تجاری به مزایده در رسانه ها گذاشته می‌شود و هر کس که در مزایده برنده شد به مدت یکسال آن واحدهای تجاری اجاره داده می شود و درآمد حاصل از آن هم تبدیل به نیت واقف و مطابق آن هزینه می شود و پس از یک سال دوباره مزایده تجدید و به نرخ کارشناسی به اجاره داده می شود.
 
این مسئول درباره علت عدم مشارکت اداره اوقاف در بازسازی آب انبارها، گفت: آب انبارها موقوفاتی هستند که بیشتر آنها فاقد درآمد هستند و با توجه به اینکه از موقوفات دیگری نمی‌توان در جای دیگری هزینه کرد و طبق قانون باید از درآمد خود موقوفه خرج خودش شود، بنابراین بودجه ای برای هزینه در این زمینه برای اوقاف وجود ندارد.
 
وی با اشاره به اینکه اماکنی همچون امامزادگان از درآمدزا بوده و مخارجشان تأمین می شود، افزود: متأسفانه آب انبارها هیچ درآمدی ندارند بنابراین این موضوع را به عنوان یک آسیب، ‌شناسایی و به سازمان اوقاف انتقال داده ایم و در همین زمینه بنده به سازمان پیشنهاد داده ام که با توجه به اینکه در لارستان آب‌انبارهای زیادی وجود دارد و مردم حساسیت زیادی بر روی این آب انبارها دارند و قانون هم اجازه نمی‌دهد از موقوفه دیگری هزینه  تعمیر و مرمت این آب انبارها را تامین کنیم، بنابراین پیشنهاد داده ایم از  سرجمع درآمد کلیه آب انبارها درصدی را برای حفظ و تعمیر آب انبارها به  اختصاص دهند تا بتوانیم کمک کنیم و این مجوز را فقط نماینده ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف کشور می تواند صادر کند که امیدواریم به زودی این اتفاق بیافتد و‌بنده به سهم خود پیگیری های لازم را انجام تا اخذ نتیجه انجام خواهم داد.
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال