سیلوانا سلمانپور
واژه های «زبان جتی» مشابهت صوری یا ماهیتی با زبان لارستانی ندارد
زمان انتشار: 23 فروردين 1399 ساعت 06:31:39
تعداد بازدید: 706
پیرو بحث و جدل بیهوده برای واژه بی اساس و تحقیر آمیز «اچمی» و نامه یکی از همولایتی های محترم خنج به صدا و سیما و اعلام پیدایش یک سند برای مدعیان این واژه، از آن‌جایی که کتاب مورد استناد ایشان کتابی است که به همت دکتر محمد باقر وثوقی استاد نامدار تاریخ و مناطق خلیج فارس و یارانشان منتشر شده است و بخشی از تحقیقات آن بوسیله پژوهشگر نامی؛ «مهندس منوچهر عابدی راد» انجام گرفته است ، گفتگویی با این محقق گرانمایه تاریخ و زبان کهنسال لارستان بزرگ ” جناب آقای مهندس منوچهر عابدی راد ” انجام دادم که با اجازه ایشان، پاسخ وی در این رابطه را برای روشنگری افکار عمومی تقدیم می دارم.امیدوارم این افراد به امور تخصصی خود بپردازند و دست از تخریب نام زبان تاریخی منطقه بردارند و کار را به کاردان بسپارند. 
 
منوچهر عابدی راد: درود بر همه هموندان گرامی، عزيزان فرهيخته در جريان  باشند كه در شرايط عصبيت و جبهه گيري، منطق فروكش مي‌كند و دست آويز سست.  دوست عزيز و محترم كه اين سياهه راقلمي كرده، بر خلاف تمامي قواعد رايج در تغييرات واژه ها در ادوار،  مبادرت به سنت شكني كرده و به صورت اختراعي و نوعي بدعت. تبديل واژه جتي به چمي و سپس  چمي به اچمي،  كه  از پديده هاي عجيب و غريب و خلاف هر نوع روال طبيعي است را ارائه داده. حال آن‌ كه اچمي واژه اي بر يافته از فعل رايج در زبان كنوني  لارستاني است و نياز به سند سازي تكميلي  و صغري و كبري چيدن و آن‌هم من درآوردي و اختراعي  ندارد كه واژه اوليه اي مستند تغيير قرار گيرد. 
 
جالب‌تر اين‌كه زبان قوم جت در طول ادوار انقراض يافته و تعداد واژه محدودي از آن باقيمانده و هيچ مشابهت صوري يا ماهيتي با واژه هاي زبان لارستاني ندارد. جهت استحضار برخي از واژه هاي اصلي  زبان جتي را به عرض مي‌رسانم و تاكيد دارم واژه هاي جتي تحت تاثير فرهنگ هند باستان به سانسگريت نزديك است. و الان قابل فهم براي انواع زبان منشعب از پارسي پهلوي نمي‌باشد.توجه بفرماييد واژه هايي همچون (باني.  وني. په او .  لندو. اكره.  ابره  كره. ماتيرشه ) اين دوست عزيز و محترم كه با قلمي شيوا اما خلاف واقع،  طرح موضوع فرموده، يكي از اين واژه ها را با زبان لارستاني فعلي مرسوم در خنج مقايسه بفرمايد و يا حداقل ترجمه اين واژه هاي زبان جتي را جهت اطلاع ارائه بفرمايد
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال