رضا محبی
یک پیشنهاد برای محل احداث مسکن ملی لار، گراش و اوز
زمان انتشار: 10 مرداد 1399 ساعت 11:02:35
تعداد بازدید: 416
چندی پیش شاهد تصویب طرح مسکن ملی و ثبت نام مردم و جوانان برای خانه دار شدن بودیم. اتفاقی که هرچند بسیار دیر اما بالاخره روی داد. برخی از مسوولین شهرستان از جمله مهندس باقری فرد مدیر محترم کل اداره راه و شهرسازی لارستان نیز طی مصاحبه ای از آخرین مصوبات و پیگیری هایشان در رابطه با مسکن ملی و احداث 3 شهرک جدید در 3 شهرستان لارستان، گراش و اوز خبر دادند.
اگر از جنبه های سیاسی این اقدام در سال آخر دولت تدبیر و امید، صرفنظر و با نگاه خوشبینانه به این طرح نگاه کنیم؛ این کار در صورت پیگیری مجدانه می تواند برکات زیادی از جمله خانه دار شدن قشر مستضعف و جوانان فاقد مسکن را بدنبال داشته باشد.
 
براساس اخبار رسیده مجموعه اداره کل راه و شهرسازی تا به امروز به نتیجه قطعی در رابطه با جانمایی مسکن ملی و شهرک های مذکور در شهرستان های سه گانه نرسیده است اما اگر به گذشته بازگردیم و تجربیات بدست آمده در احداث شهرک های مسکن مهر را مرور کنیم به نتایج خوبی می رسیم.
 
ابتدا باید متذکر شد که این طرح از ویژگی های زیر برخوردار است:
 
1. در این طرح افرادی که فاقد مسکن بوده یا تا به حال از امتیازات دولتی در این زمینه برخوردار نشده اند می توانند خانه دار شوند. (این قشر باید در اولویت قرار گیرند.)
 
2. جوانانی که با حقوق های ناکافی و گرانی سرسام آور، خانه دار شدن برایشان تبدیل به آرزویی شده می توانند امیدی داشته باشند. (ایشان هم باید در اولویت استفاده از این امتیاز باشند.)
 
3. هیمنه قیمت افسار گسیخته ملک در شهرستان های ذکر شده شکسته می شود.
 
4. قدرت خرید ملک برای تمام اقشار جامعه به فراخور میزان توانایی مالی فراهم می گردد.
 
5. جذب جمعیت، توسعه شهرهای کوچک تر و درحال رشد، همچنین گسترش عمودی کلان شهرها از نتایج اجرای این طرح خواهد بود.
 
با توجه به گستردگی طرح و مقتضیات آن روشن است که محل اجرای این طرح نمی تواند جایی جز زمین های منابع ملی یا منابع ملی واگذار شده به اداره مسکن و شهرسازی باشد چرا که:
 
اولا : در اینگونه زمین ها دست متولی امر کاملا برای قیمت گذاری مناسب باز است.
 
ثانیا: استفاده از زمین اشخاص حقیقی علیرغم همه دقت ها و کنترل ها به دلیل دخالت مافیای املاک می تواند به رشد ناگهانی قیمت ها و شکست طرح منجر شود.
 
ثالثا: دولت محترم می تواند با وضع قوانین محدود کننده و توسعه این شهرک ها برای سال های طولانی قیمت املاک را از دخل و تصرف سودجویان خارج و کنترل نماید.
 
یکی از ویژگی های مهم زمین های پیشنهادی این است که امکان احداث خانه های ویلایی 150 تا 200 متری را فراهم می کند؛ ویژگی که فقدان آن در طرح مسکن مهر آنرا به طرحی نسبتا ناموفق در منطقه ما تبدیل کرده است. متاسفانه در حال حاضر درصد قابل توجهی از آپارتمان های مسکن مهر در شهرهای کوچک تر خالی از سکنه بوده یا به خوابگاه و خانه مسافری تبدیل شده اند؛ اگر دارای سکنه ای هم هستند؛ اکثرا ناراضی بوده و بالاجبار زندگی در این آپارتمان ها را پذیرفته اند.
 
سوال اساسی این است که وقتی هزاران هزار هکتار زمین مرغوب جهت شهرسازی در اختیار ادارات دولتی است چرا باید به تکرار تجربه ای ناموفق و غیرایده آل در ساخت مسکن دست بزنیم که آثار و تبعاتش جلو چشمان ما قرار دارد؟ چرا الگوی سنتی مطلوب خانه های ویلایی در طرحی با ظرفیت های بالا اجرا نشود که هم مجریان و هم مردم از آن راضی باشند؟ باید توجه داشت که ما به گسترش شهرسازی در طول و عرض منطقه جغرافیایی و آبادسازی زمین های بایر اطراف و نزدیک شهرهایمان نیاز داریم تا از تنگناها و وضعیت نامطلوب ساخت و سازها خارج شویم.
 
 
خوشبختانه در نزدیکی و چسبیده به سه شهر لار و گراش و اوز، دشتی با ارتفاع مناسب به نام "یک برکه" به مساحت نزدیک به 5 هزار هکتار وجود دارد که در خطی مستقم از لار تا اوز امتداد یافته است. موقعیت این زمین پهن گستره در غرب شهر لار و شمال گراش و شرق اوز می باشد. این زمین دارای کمترین پستی و بلندی بوده و برای شهرسازی بسیار مناسب است. زمین مورد بحث به دلیل مرتفع تر بودن از سه شهرستان، به لحاظ دمای هوا تا 4 درجه خنک تر است؛ به تمام چاه های آبی که بعد از رسیدن آب از سد سلمان تعطیل شده اند  نزدیک بوده و تامین آب شهرک ها را تا راه اندازی فاز دوم سد سلمان فارسی تسهیل می سازد.  
 
هم اکنون در تمام شهرقدیم و شهرجدید لار نمی توان زمینی یافت که به 5 هکتار برسد در حالی که این زمین هیچ محدودیتی در تامین زمین لازم برای احداث منازل ویلایی با متراژ استاندارد ندارد. احداث این سه شهرک در امتداد خط شمالی شهرستان های لار و گراش و اوز امکان به وجود آمدن کلانشهری آباد و مدرن در آینده ای نه چندان دور را فراهم می کند که چهره توسعه شهری را در منطقه، متحول می سازد.
 
وسعت زمین پیشنهادی این امکان را فراهم می کند که منازلی با متراژ 150 تا 200 متر احداث گردیده و هرخانواده بتواند به حسب نیاز خود، یک طبقه دو خوابه یا دوطبقه سه خوابه یا چهارخوابه بنا نماید در عین حال صاحب حیاط و باغچه دلخواهش نیز باشد. این الگوی متداول در ساخت و ساز مسکن منطقه است که رضایت خاطر افراد و شادی و نشاط اجتماعی را نیز بدنبال خواهد داشت.  
 
در چنین زمین های پهن گستره ای می توان مراکز بهداشتی و درمانی و آموزشی، استادیوم و سالن های ورزشی، مسجد، ادارات، بانک، فضای سبز و پارک و غیره پیش بینی و جانمایی کرد. این در حالی است که در زمین های کم وسعت حتی اماکن ضروری نیز قابل احداث نیست و افراد برای تامین ساده ترین نیازها مجبور به طی مسافت های طولانی اند. حتی می توان شهرک ها را در زمین مورد بحث به نحوی طراحی کرد که با یک خیابان بزرگ به یکدیگر متصل شده و از امکانات همدیگر استفاده نمایند.
 
با  این تفاصیل بهترین گزینه برای مکان احداث شهرک های طرح مسکن ملی در سه شهرستان لارستان و گراش و اوز، زمین 5 هزار هکتاری "یک برکه" است. لازم است یک بار دیگر بر این مساله مهم تاکید گردد که احداث شهرک های مذکور در زمین اشخاص حقیقی، اهداف این طرح که از جمله مهمترین آنها کاهش قیمت مسکن و احداث مسکن ارزان قیمت برای اقشار ضعیف است را با مانع جدی روبرو کرده و آثار مثبت طرح را بطور جدی تحت الشعاع سودجویی ها قرار می دهد. مکان مورد اشاره، می تواند تا چندین نسل مشکل تامین مسکن برای تشکیل زندگی را حل کند و حتی اجاره نشینی را در منطقه کم رنگ نمایند.  امید است مسوولین امر این پیشنهاد را بطور جدی مورد مطالعه قرار داده و زمینه موفقیت طرح مسکن ملی را در سه شهرستان فراهم سازند.
 

 

کد امنیتی:   
 [1 نظر]

بدون نام
Iran, Islamic Republic of
10 مرداد 1399   ساعت: 11:25:45

احسنت ایده خیلی خوبیه کاش مسئولین به فکر باشن و به حرف آدمهای دلسوز هم توجه کنن

 
لوگوی دیجیتال