رضا محبی
پیشنهادی در حوزه مسکن بر اساس یک تجربه موفق
زمان انتشار: 31 مرداد 1399 ساعت 19:19:53
تعداد بازدید: 278
پس از پیشنهاد جانمایی محل احداث و ساخت مسکن ملی جوانان به این مطلب اندیشیدم که چگونه می توان به طور ساختاری به حل مساله مسکن پرداخت؟ چه اتفاقی باید بیفتد که دیگر شاهد رشد افسار گسیخته قیمت ملک و مسکن نباشیم؟ شاهد شکل گیری مافیای مسکن نباشیم و این مافیای شکل گرفته در حوزه مسکن برای همیشه به تاریخ سپرده شود و برای اولین بار شاهد سقوط قیمت در یکی از اقلام مهم و اولیه زندگی مردم باشیم؟
دولت ها در سالیان گذشته، طرح هایی را در حوزه های مختلف اجرا کرده اند که بیشترشان موفقیت لازم را کسب نکرده اند. در میان این طرح ها تنها یک طرح از موفقیت خوبی برخوردار بوده و با روند رو به رشدی مسیر خود ادامه داده است. این طرح چیری بجز "شرکت شهرک های صنعتی" که آنهم در حوزه وزارت صمت میباشد، نیست. 
 
شرکت شهرک های صنعتی و تجربه موفق 20 ساله آن را می توان الگوی مناسبی برای حوزه مسکن به حساب آورد. اگر سازمان یا شرکتی همچون شرکت شهرک های صنعتی در زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی به نام "شرکت مسکن ملی" تاسیس شود و در هر منطقه یا شهر، مقدار زمین مشخصی برای ساخت مسکن در اختیار آن قرار گیرد می توان امید داشت تحت مدیریت متمرکز این سازمان و امکانات در اختیارش، خیلی زود شاهد تحولی بزرگ در کشور در زمینه مسکن باشیم.
 
این شرکت می تواند با اشراف بر اوضاع ساخت و ساز مسکن و همچنین کسب اطلاعات جامع جهت ساخت مسکن انبوه به شکل آپارتمانی یا ویلایی ( به حسب وضعیت و فرهنگ و امکانات هر منطقه) تحولی را در این زمینه ایجاد کند. بطور مثال در منطقه لارستان گراش و اوز این شرکت می تواند با شناسایی زمین های مناسب در مناطق شهری و خارج آن و با راهبرد ایجاد و توسعه مناطق شهری در مناطق مناسبتر آب و هوایی که امکان احداث منازل با متراژهای دلخواه 200 یا 250 متری را بصورت نقد و اقساط  فراهم کند و اوضاع نابسامان مسکن و قیمت های سربه فلک کشیده آن را تحت الشعاع قرار دهد.
 
شرکت مسکن ملی بعنوان متولی تامین و احداث مسکن مناسب برای این نسل و نسل های آینده تنها جایی است که می توان طرح های آینده نگرانه در مورد ساخت و ساز مسکن متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی و رشد جامعه  و انتظارات نسل های آینده را دنبال نماید. طرح هایی که موضوعات فرهنگی، زیست محیطی، خلاقیت های طراحی شهری و حل معضل ترافیک و آلودگی های مختلف را لحاظ و پیاده سازی نماید.   
 
فراموش نکنیم  قانون اساسی جمهوری اسلامی به عنوان تنها قانون اساسی که تامین مسکن را برای اقشار مختلف ملت بر حکومت و دولت فرض نموده بهترین مشوق برای ایجاد ساختاری مناسب جهت تحقق این هدف ارزشمند می باشد. ساختاری که با تحقق آن تحت عنوان شرکت مسکن ملی چرخ بخش های تولیدی و خدماتی مرتبط  را در اقصی نقاط کشور به حرکت در آورده و معضلاتی همچون گرانی ارز و کالا را با سوق دادن سرمایه گذاری ها به بخش مسکن و رشد کار و اشتغال و تولید به فراموشی می سپارد.   
 
البته تاسیس چنین شرکتی مستلزم همراهی دولت و مجلس و همچنین تدوین اساس نامه قوی و بکارگیری نیروهای زبده و با انگیزه در این زمینه می باشد؛ شرایطی که باعث موفقیت طرح شرکت شهرک های صنعتی شد و آثار ارزشمندی را بجای گذاشت. این شرکت می تواند با متمرکز سازی تمامی فعالیت های مربوط به ساخت و ساز مسکن و با شعار "هر خانواده ایرانی یک خانه ایرانی" آرزوی همه خانواده ها را برای داشتن مسکنی مناسب به تدریج برآورده سازد و دست های آلوده را از این بخش حیاتی قطع نماید. شرکت مسکن ملی راهکاری مناسب در کنار سیاست های دیگر برای خارج ساختن موضوع مسکن از زیر چتر سودجویی های پرآسیبی است که  خانه دار شدن را به آرزویی دست نیافتنی برای بسیاری از آحاد ملت و بخصوص جوانان تبدیل کرده است. 
 
امید است نهادهای ذیربط ، بخصوص دولت آقای روحانی که آخرین سال خدمت خود را آغاز کرده است با توجه و پیگیری این پیشنهاد، گامی بلند در مسیر خدمت به ملت نجیب و صبور و شریف ایران اسلامی بردارند.
 
 

 

کد امنیتی:   
 [0 نظر]

لوگوی دیجیتال